Projekto autoriai: Steven Christensen Architecture (JAV)
Vieta: Liepoja, Latvija
Projektas: 2016 m.

Tekstas: Gintautės Kisieliūtės


AAP (American Architecture Prize) apdovanotas dar vienas itin patrauklus, įspūdingas ir Lietuvai artimas projektas. Jis visą pasaulį nustebino architektūriniu Baltijos šalių išskirtinumu. Šis terminių vonių bei viešbučio projektas yra numatytas kaimyninėje Latvijoje, gerai žinomame Liepojos kurorte. Steven Christensen Architecture sukurtas dizainas remiasi istoriniu pagrindu bei viešųjų vandens procedūrų samprata, jos kaita ir šiuolaikinio žmogaus poreikiais.



Viena pagrindinių idėjų buvo kupolo, kaip istorinių architektūrinių ištakų simbolio, pritaikymas moderniam vartotojui. Ši forma sukelia itin stiprų reprezentacinį įspūdį, stebina plokštumų, kompozicijų originalumu, techniškumu, dinamika, o kartu ir harmoninga, žmogui artima geometrija, plastiškumu. Šis naujoviškas pateikimas užsimena ir apie Romos, Osmanų imperijos laikus, renesanso, baroko epochas. Nestandartiškos apvalios išpjovos leidžia lankytojams pasinerti į vandens procedūrų teikiamus malonumus, medituoti ir atsiduoti neįprastai, kiek mistiškai vietai, koloritu bei atmosfera primenančiai dangų. Projekto architektūrinis pateikimas buvo glaudžiai susijęs su išvardytomis funkcijomis: jo autoriai ne tik siekė sukurti įspūdingą pastatą, bet ir atsižvelgti į būsimų lankytojų savijautą.

Apvalios formos žmogui visada buvo artimesnės, nes jos natūralesnės nei kampai – jų gamtoje retai pasitaiko. Būtent todėl kupolas išliko klasikinės formos, maloninančios ne tik akį, bet ir sukeliančios šviesias emocijas. Pasitelkę šią figūrą, architektai pabrėžė demokratišką komplekso atmosferą, o horizontalus statinys neiškrenta iš gamtovaizdžio kaip svetimkūnis. Kūrėjai atmetė vientisumo tendencijas, kai stengiamasi suformuoti kuo lygesnius paviršius, tvarkingas plokštumas ir tiksliai sklindančią šviesą. Netikėtose fasado vietose tarsi iškąsti apskriti gabalai veikiau primena skylėtą sūrį nei solidų pastatą. Netaisyklingos formos, nevaldomi šviesų srautai, ne stiklinės, o monolitinės konstrukcijos padėjo sukurti neįprastai jaukų ir savitai harmoningą poilsio centrą, kuriame galima įgyti netradicinės erdvinės patirties ir patirti kitokios atmosferos poveikį.

Unikalus pastatas pavergė komisijos narius ir gavo visas galimas premijas: už architektūrinį projektavimą, už interjero dizainą bei kraštovaizdžio architektūrą. Projekto autoriai išsiskyrė subtilumu, dvasingumu, taip pat išlavintu estetikos jausmu, giliu technologijų išmanymu ir profesionalumu. Bendrame AAP konkurse šis projektas įvertintas sidabro medaliu, kiek vėliau suprojektuotas terminių vonių komplekso biuro dizaino projektas pelnė aukso medalį IDA (International Design Awards) konkurse. Liepojos vandens parkas taip pat laimėjo People’s Choise (liet. žmonių pasirinkimas) rinkimus, kuriuos skelbė „Azure Magazine“ žurnalas. Amerikos architektūros institutas jį apdovanojo citatos prizu, o Čikagos „Athenaeum“ ir Europos architektūros, meno, dizaino bei urbanistikos studijų centras projektą įvertino Amerikos architektūros apdovanojimu.

Žurnalas: Centras

3076

#Architektūra

2017-06-27