Rubrika: Architektūra, Dizaino kelionės
Vieta: Stavangeris, Norvegija
Realizacija: 2014 – 2015 m.
Plotas: 19 500 kv. m
Fotografijos: Adam Mørk.
Tekstas: Gintautės Kisieliūtės.
„The Waterfront” (liet. „krantinės“) daugiabučių kompleksas – tai išskirtinis architektūrinis paminklas. Ne veltui dar 2014 m., vos pabaigus pirmąją konstrukcinę dalį, jau buvo laimėtas WAN („World Architecture News“ – liet. „pasaulio architektūros naujienos“) gyvenamųjų namų apdovanojimas, o šiemet dar gauta nominacija MIPIM („Le marché international des professionnels de l’immobilier“ – liet. „Tarptautinė nekilnojamojo turto mugė“) konkurse. Šio projekto autoriai – tai dvi specialistų kompanijos, dirbusios kartu: AART architects bei Kraftværk.
Kompleksas yra vienas iš didžiausių medinių daugiabučių projektų Europoje, kuriame numatyti 228 butai, o būstų plotai vyrauja nuo 44 iki 225 kv. m. Butai skiriasi ne tik dydžiu, tačiau ir formomis, aukščiais, išplanavimu. Žemiau suprojektuoti vieno lygmens, o aukščiau – dviaukščiai, iš kurių galima džiaugtis nuostabiais jūros toliais. Projekto autoriai siekė sukurti namus, skirtus skirtingiems gyvenimo modeliams bei šeimyninėms padėtims: jauniems vienišiams, šeimoms su vaikais, vyresnėms poroms. Taip skatinamas bendravimas tarp įvairių socialinių grupių ir visą vertišką jų integracija į visuomenės gyvenimą.
Pirmo aukšto planas | Vietos planas | Ketvirto aukšto planas |
Centriniame komplekso pastate numatyta patalpa namų bendruomenės susirinkimams ir pasitarimams. Lauko zonos padalytos į dvi dalis – bendruomeninė aikštė bei pėsčiųjų takai, vedantys iki pat miesto centro. Visa tai prieinama ir kitiems miesto gyventojams, o sukurta atmosfera suformavo istorines užuominas apie šalies kultūrą, kuria skatinama domėtis, vertinti. Pirmajame vieno iš pastatų aukšte, tiesiai priešais aikštę, įkurdintos kavinės, parduotuvės, todėl čia provokuojamas aktyvesnis gyvenimas ir taip suformuojamas tarsi miestelis miesto viduje. Dalį teritorijos ketinama užželdinti ir paversti žaliaisiais sodais, kurie dar labiau pagerins čionykščių gyvenimo kokybę bei praturtins miestovaizdį.
AART architects bei Kraftværk projektas ne tik pakeitė industrinės miesto dalies įvaizdį, bet ir priminė apie visiems gerai žinomą, bet nedrąsiai dideliems objektams naudojamą technologiją. Stavangeris pasižymi būtent medinės architektūros gausa, kurios didžioji dalis pastatyta XVIII – XIX a., o pats miestas tokių pastatų turi bene daugiausiai visoje Šiaurės Europoje. Šiandien į šią tradiciją žvelgiama ne tik kaip į architektūrinį, konstrukcinį sprendimą, tačiau taip pat kaip į kultūrinį palikimą, kurį reikia puoselėti ir plėtoti, perduoti ateities kartoms bei pritaikyti šiandienos reikmėms. Didelio mastelio daugiabučio projektavimas šia metodika buvo paremtas vietinio identiteto bei visuotinės vizijos pagrindu. Susitelkus ties socialine įvairove, tvariu dizainu bei inovatyviomis medienos architektūros technologijomis, The Waterfront tapo vienu iš didžiausių medinių daugiabučių kompleksų projektų iki šiol sukurtų Europoje. Taip Stravangerio miestą siekiama įamžinti kaip šios srities bei apskritai šios technologijos pionierių.
Skandinavijos architektūra pasižymi ekologiškumu ir pasyvios energetikos technologijomis, taigi šis daugiabučių kompleksas – ne išimtis. Jau pradėjus kurti projektą, numatytos pažangiausios priemonės bei medžiagos tam užtikrinti. Daug dėmesio skirta saulės šilumos, klimato, dienos šviesos, vėjo kryptims, dėl kurių netgi šiek tiek pakito ir architektūrinės formos, atsirado kampų, nuožulnų. Tokiu būdu buvo sukurtas dinamiškas šviesos ir šešėlių žaismas dienos metu, o fasado dangai parinkta ne bet kokia, o Moelven ThermoWood mediena. Tai karščiu apdorota mediena iš Skandinavijos, kurios savybės nenusileidžia ir netgi pranoksta naujai sukurtas modernias apdailos medžiagas. Tokia metodika pasiskolinta iš vikingų, senaisiais laikais taikiusių šią technologiją siekiant pailginti savo tradicinių drožinėtų medinių stulpų ilgaamžiškumą. Taigi šis architektūrinis pavyzdys puikiai įrodo, jog tradicijos ir inovacijos dera tarpusavyje ir jas taikant kartu, galimi puikūs rezultatai, leidžiantys pasiekti ir energinės, ir kultūrinės naudos.
Fasadams, terasoms ir stogams dengti buvo panaudota ekologiška skandinaviškos pušies mediena, dėl kurios buvo ištirpdyta riba tarp miestovaizdžio, urbanistinės erdvės ir dramatiško Norvegijos landšafto. Pastatas atrodo tarsi kalnas, dengtas medinėmis lentelėmis, primena mums visiems gerai pažįstamus pajūrio takelius. Tokia architektūrinė skulptūra virto tiltu, jungiančiu miestą su jūra. The Waterfront daugiabučio stilistika atspindi istorinį miesto charakterį, o architektūrinė išraiška primena seniau statytus namus.
Kaip ir charakteringi praeities pastatai, šis kompleksas, nusidriekęs šalia uosto, sukuria dinamišką, tačiau tvarią struktūrą. Didžiuliai pastatų blokai, sujungti su laiptų bei takelių alėjomis sukuria jautrią ir darnią gyvenamųjų daugiabučių pusiausvyrą su pajūrio kraštovaizdžiu. Nestandartinė erdvė suteikia vietovei papildomus visuomeninės paskirties, socialinių įvykių taškus bendruomenei. Tokia architektūra perteikia idėją, jog svarbus ne tik pastatas bei jo vidaus erdvės. Itin didelę reikšmę turi ir jo kontekstas, visuomeninis apylinkių panaudojimas gyventojų gerovei, dėl kurio atsiranda išliekamoji vertė. Būtent tuo skandinavų architektūra ir žavi – ji yra ne tik estetiška, bet ir atsigręžianti į gamtą, žmogų, jų tarpusavio ryšį bei harmoningą sąveiką su šiuolaikiniu miesto gyvenimu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nuotraukų galerija
Žurnalas: ,,Centras"