Tarp Venecijos ir Dolomitinių Alpių, Montebelluna apygardoje, įsikūrusi erdvi vila, kurios vietovė yra strategiškai palanki matyti pastatą kaip dvitūrę skulptūrą. Pro namo langus atsiskleidžia du kraštovaizdžiai: iš vienos pusės susisiekimas su miesteliu – gatvė, besidriekianti link jo, kitoje – privatus sodas, toliau virstantis slėniu bei Montello kalvomis. Projekto autorius – italų kilmės architektas bei dizaineris Giorgio Zaetta. Pagrindiniai jo tikslai – atskleisti urbanistinę architektūros pusę natūralioje aplinkoje, nekontrastuojant su ja.


Ši vila, pavadinta „Namu C” – tai būstas jaunai verslininkų porai, turinčiai tris mokyklinio amžiaus vaikus. Projektuojant buvo atsižvelgta į jų kasdieninį gyvenimą, laisvalaikį, o praturtinus namą papildomomis funkcijomis, sukurtos sąlygos patogiai rengti susitikimus su draugais bei šeima ateityje. Namo plotas siekia beveik 1000 kv. m ir yra išsidėstęs per du aukštus: apatiniame numatytos gyvenamosios, aktyvios zonos, turinčios glaudų tiesioginį ryšį su gamta. Čia taip pat yra garažas bei rūsys. Aukštesniajame lygmenyje įrengtos poilsio, ramybės, susikaupimo patalpos, yra terasa, atrodanti lyg apželdintas laivo denis. Nuo čia galima grožėtis baseinu, esančiu sode.

Pagrindinis įėjimas, leidžiantis patekti į antrąjį aukštą, yra vakarinėje pusėje – tarp metalinės sienos bei inovatyvaus lenkto lango, kuris tarsi tiltas sufleruoja kelią į namus. Langai, pagaminti iš didžiulių sustiprinto stiklo lakštų (kai kurie iš jų siekia net 5x3 metrų dydį), atrodo įspūdingai. Dėl pamatų, kurie yra šiek tiek atitraukti nuo fasado išorinių plokštumų, namas kilstelėtas, o apatinės kraštinės dar ir subtiliai apšviestos, atrodo, lyg pastatas sklendi ore – lengvas, magiškas, pritampantis prie aplinkos.

Žvelgiant nuo įvažiavimo, akimirksniu atskleidžiamas dvigubas pastato aukštis ir jau nuo čia regimas pirmojo lygmens ryšys su kraštovaizdžiu. Tikmedžio lentomis nuklota terasa įrėmina pastatą ir praturtina koloritą, o prabangos jam suteikia ištisa siena, dekoruota vientisa Corian medžiaga. Vakarinis fasadas dengtas įvairaus dydžio plieninėmis, šalavijo spalva dažytomis plokštėmis. Samanas primenantis tonas subtiliai susilieja su aplinka, tačiau dinamiška stačiakampių kompozicija suteikia gyvybės.

Vonios kambariams buvo skirtas didžiulis dėmesys ir rastas būdas kaip į juos prisivilioti natūralią dienos šviesą. Antrajame aukšte, paslinkus stogą, suformuoti stoglangiai, dėl kurių vonios kambariai dabar skendi saulėje. Pirmajame namo lygyje higienos patalpos turi didžiulius langus, pro kuriuos matosi žaluma, leidžianti atsipalaiduoti bei grožėtis augmenija. Sodas regimas ir iš sporto salės, kurioje numatyta ne tik sveikatingumo, bet ir atsipalaidavimo zona su sūkurine vonia, atskiru tualetu bei patalpomis, skrtomis svečiams apgyvendinti. Ir architektui, ir užsakovams buvo svarbi švari, neperpildyta aplinka, itin aktualu buvo numatyti daiktų, drabužių talpyklas. Patogiai išdėstytos po visą namą jos užima net 200 metrų.

Pirmajame aukšte vyrauja atviros erdvės, kurių centrine ašimi tapo virtuvė su milžinišku, 4 metrų ilgio, valgomojo stalu, pagamintu panaudojus medines lentas iš būsto savininko gamyklos. Šalimais juodai dažytoje sienoje aukštai sumontuotas židinys, skirtas barbecue – toks buvo užsakovo noras. Priešais didžiulę U formos sofų kombinaciją buvo palikta švari balta siena filmų peržiūroms – ši zona skirta susibūrimams. Pagrindinė virtuvė įrengta antrame aukšte – namo šerdyje, – nes norėta laikytis itališkų maisto ruošimo tradicijų, kurios šeimos gyvenime itin puoselėjamos. Virtuvė atskyrė gyvenamąją ir miegamąsias erdves. Patogiai dviem eilėmis išdėstyta virtuvės įranga bei šalimais esantis šeimos valgomasis su aštuonviečiu, iš Corian medžiagos išlietu stalu, leidžia erdviai bei patogiai išsidėstyti reikmenis ir grožėtis pro langus giedrais vakarais matoma Venecija, esančia vos už 43 km. 5 metrų ilgio plieninis virtuvės stalviršis su integruota kaitlente ir šalia esančiu šeimyniniu pusryčių ar užkandžių stalu, suteikia šiltai, šviesiai aplinkai modernumo. Iš svetainės matomoje lauko sienoje sumontuotas židinys gali džiuginti poilsiaujančius ir viduje, ir terasoje.

Miegamieji užima visą pietinę namo dalį. Tikmedžio lentomis nuklota didžioji dalis patalpų, nes norėta jų nesuskaidyti, o, be to, ši mediena suteikė jaukumo, natūralumo. Visi pagrindiniai santechniniai prietaisai bei aksesuarai – praustuvai, įmontuojamos vonios, dušai, rankšluosčių laikikliai – pagaminti iš atsparios bei ilgaamžiškos Corian medžiagos. Šeimininkų miegamasis turi privatų vonios kambarį, drabužinę bei išėjimą į terasą per slankiojantį milžinišką langą.

Viena iš smagiausių architekto idėjų – tai tarsi meno kūrinys – koridoriuje pakabintas apvalus veidrodis plieniniu rėmu, kurį pastūmus atsiveria šachta, į kurią metami nešvarūs drabužiai, patenkantys tiesiai į didžiulį krepšį, esantį pagalbinėse patalpose – tai tarsi šmaikšti užuomina apie gyventojų paprastumą bei charakteringumą. Šis šeimos namas yra subtilus, bet modernus architektūrinis objektas, estetiškai pateiktas gamtos apsuptyje. Projekto atlikime atsispindi solidus bei skrupulingas architekto Giorgio Zaetta darbas bei jo paties asmeninė patirtis gyvenant nedideliame miestelyje, gerbiant kraštovaizdį, tačiau nepamirštant ir gyventojų svarbos.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daugiau nuotraukų:



Žurnalas: ,,Centras"

#Architektūra

2016-06-05