Nuotraukos: Ewout Huibers
Vieta: Manhatanas, Niujorkas (JAV)
Plotas: 2400 m2
Įgyvendinta: 2022 m.
Architektai: CONCRETE AMSTERDAM
Vadovaujantis architektas: Erikjan Vermeulen
Vakarų rezidencijos klubas (angl. „The West Residence Club“), arba 222 rezidencija, įsikūrusi 47-ojoje Vakarų gatvėje 547 numeriu pažymėtame pastate Manhatano rajone, duris atvėrė 2022 m. pavasarį. Tai viena greičiausiai besiplečiančių Manhatano kaimynysčių, vadinamų Pragaro virtuve (angl. Hell’s Kitchen). Šis pavadinimas pirmą kartą paminėtas 1881 m. laikraštyje The New York Times. Leidinyje rajonas apibūdintas kaip šlykščiausia Niujorko gyvenvietė. Nuo XIX a. vidurio pietinė Manhatano dalis panašiais apibūdinimais garsėjo dėl joje gyvenusių ir dirbusių airių imigrantų. Jie ten atplūdo gelbėdamiesi nuo didžiojo bado ir bulvių maro. Industrinio charakterio vietovė iki šių dienų žymi savo spalvinga istorija, menančia lūšnynų gyvenimą ir kuriančią mistiškumo pojūtį. Įvairia miesto architektūra pasižymintis rajonas apima plytinius sandėlius, mažaaukščius pastatus, automobilių stovėjimo aikšteles ir originalius gyvenamuosius namus.
Architektūra ir dizainas
Projekto architektūros, interjero ir kraštovaizdžio dizaino kūrėjai – Nyderlandų studija „Concrete“. Norėdami išlaikyti bendruomeniško gyvenimo dvasią, naujuoju projektu architektai bandė meistriškai atskleisti konstrukcijos ir dizaino meniškumą. Daugybė bendrų vidaus ir lauko erdvių suteikia kosmopolitiško gyvenimo pojūtį. Pagal užsakymą sukurti eksterjero ir interjero elementai sukuria rafinuotą atmosferą. 7 aukštai tvirto mūrinio ir 5 aukštai modernaus industrinio fasado susieja gretimose gatvėse stovinčių sandėliavimo pastatų ir sublokuotų namų dizainą. Kiekvienai detalei skirtas dėmesys atskleidžia originalius ir tikslingus sprendimus: originalių raštų plytos pagamintos rankiniu būdu, bendradarbiaujant su perdirbimo įmone „StoneCycling“, o vienoje fasado pusėje per penkis aukštus pastatą puošia žymaus Geteborge, Švedijoje, gimusio gatvės menininko Tony „Rubin“ Sjöman sieninės tapybos darbas.
Pirmo–septinto aukšto apartamentai vadinami Miesto loftais, o aštunto–dvylikto – Debesų rezidencijomis. Kiekvienoje gyvenamojoje erdvėje yra po saugyklą – sandėliuką, skirtą stovyklavimo reikmenims, golfo lazdoms, ne sezono drabužiams ar kitiems daiktams laikyti. Didžiąją dalį Miesto loftų sudaro vieno miegamojo apartamentai. Juose įrengtos grublėtos grindys, metaliniai langai ir tekstūriniais stiklais papuoštos stumdomosios plieninės durys, atskiriančios miegamąsias zonas nuo gyvenamųjų. Šis dizainas sukurtas siekiant maksimaliai perteikti istorinių Niujorko loftų pojūtį. Tuo tarpu įmantriai suprojektuotos Debesų rezidencijos atskleidžia aukštos klasės gyvenimo stilių. Visi viršutinių aukštų apartamentai turi po vieną arba daugiau stiklo kambarių, kyšančių už fasado ribų, todėl Debesų rezidencijose atsiveria plati miesto panorama, besitęsianti daugybę mylių iki pat 11-osios gatvės. Pagrindiniai prašmatnių gyvenamųjų patalpų interjero akcentai: šviesios ąžuolinės grindys, stumdomosios durys ir aukšti langai. Dėl gausiai srūvančios šviesos kambariai sukelia sklandymo įspūdį, o ant stogų įkurtos atviros terasos išlaisvina kosmopolitišką dvasią.
Bendruomeninės erdvės
Įėjus į pastatą iš 47 gatvės pusės, gyventojus bei svečius pasitinka nuostabi oazė pačiame Manhatano viduryje. Tai kiemas-sodas, kurio viduryje stovi daugiakamienis beržas. Žaliasis kiemas atskiria triukšmingą Niujorko gatvę nuo privačių erdvių ir grįžtantiems gyventojams suteikia ramybės pojūtį. Fasado plytos puošia ne tik eksterjerą, bet ir dalį interjero – kiemą bei dalį vestibiulio. Perėję holą, pro dar vieną – stiklinį – vestibiulį, gyventojai patenka į stiklo salę. Šią erdvę sudaro biblioteka, susitikimų kambarys su židiniu, svetainė ir bendruomeninis darbo kambarys.
Vienu aukštu žemiau yra Šešėlių sodu (angl. shadow garden) pavadinta erdvė. Ji atlieka dvi svarbias funkcijas. Pirmiausia, tai – pašto kambarys, atvira siuntinių pakavimo vieta. Antra, ši natūralia šviesa prisipildanti vieta turi vandens tiekimo stotelę. Šalia yra du prabangiai įrengti svečių kambariai, turintys viešbučio paskirtį (jais gali naudotis privatumo pageidaujantys gyventojų svečiai.) Dar vienu aukštu žemiau yra du darbo kambariai, skirti nuotoliniams susitikimams.
Gyventojų patogumui trečiame pastato aukšte įrengtas kiemas, vaikų žaidimų kambarys ir dviejų aukštų sporto centras su beveik 5,5 metrų aukščio langais ir permatomomis lubomis. Pirmojo aukšto sporto zona sujungta su kiemu, kuriame eilėmis išrikiuoti lauko treniruokliai. Antrajame sporto centro aukšte – jogos ir privačioms treniruotėms skirti kambariai, iš kurių galima stebėti visą žemiau esančią sporto zoną. Treniruoklių salės įrengimą kuravo geriausi Niujorko fizinio parengimo ir sveikatingumo profesionalai iš sporto klubo „The Wright Fit“. Taip pat jie integravo mažą, įvairius sveikatingumo produktus siūlančią parduotuvėlę. Linksmoje mažiesiems pritaikytoje erdvėje įrengtas miniatiūrinis kaimas, kuriame galima bendrauti ir mokytis. Šiltuoju metų laiku, plačiai atvėrus langus, sujungiamos dvi vaikų erdvės: žaidimų kambarys ir lauke esanti Džiunglių sporto salė.
Aštuntajame aukšte įrengta dar daugiau bendruomeninių patalpų: vidaus ir lauko virtuvės, valgomasis, žaidimų zona ir šunų aikštelė. Valgomajame mėlynai nudažytos medinės sienos sukuria modernios prabangos įspūdį. Maisto gamybos bei valgomojo patalpos yra skirtos vakarėlio tipo vakarienėms, maisto renginiams bei šventėms organizuoti. Puikiai įrengta vidaus virtuvė palengvina renginių planavimą. O esant tinkamoms oro sąlygoms, galima naudotis lauko terasa, kurioje įmontuotas didelis stalas, įtaisyta virtuvė su dviem kepsninėmis. Šalia bendros virtuvės yra didelis lauko stogo denis. Šalia jo – aptverta žalios velėnos terasa, skirta poilsiui ir žaidimams, įskaitant stalo tenisą, Cornhole (amerikietiškas žaidimas, kurio metu į skylę mėtomi maišeliai) ir Jumbo Jenga.
Viršutiniame, dvyliktajame, aukšte ant pastato stogo įkurta prašmatni poilsio erdvė – plati terasa pastato gyventojams. Atviroje poilsio zonoje, iškilusioje aukščiau nei daugelis aplinkinių pastatų, galima rasti baseiną, privatų sodą ir piknikų kampelį su kepsninėmis, stalais bei sėdėjimo vietomis. Medinė pavėsinė sukuria intymią atmosferą sėdimojoje zonoje, o iš visų pusių sodą supančios gebenių sienos suteikia maksimalų privatumą. Dienos ir nakties metui skirta unikali erdvė kviečia grožėtis nuo stogo atsiveriančiai įspūdingais saulėlydžio vaizdais virš Hadsono upės.
Nuotraukų galerija: