Vieta: Tiangángo (Tiangang) kaimas, Hebėjaus (Hebei) provincija, Kinija
Įgyvendinimo data: 2020 m.
Architektūra: „SYN Architects“
Fotografijos: „ArchiTranslator“
Kinijoje, Tiangango Džisingo (Zhixing) kaime, architektų komanda „SYN Architects“ atliko kaimo bendruomenės pastato, sveikatingumo klinikos, teatro, kitų bendruomenės pastatų ir šalia jų esančios viešosios aikštės rekonstrukciją. „Svetaine“ vadinama pastatų grupė buvo prikelta naujam gyvenimui.
Atnaujinant projektą, buvo išsaugotos svarbiausios kaimo architektūrai ir kaimo susibūrimo centrui būdingos savybės, todėl kompleksas išlaikė pagrindinę pradinio kaimo bendruomenės pastato struktūrą. Viršutiniame aukšte įrengta kavinė, o apatiniame – vaikų užsiėmimų zona, skirta mokytis pagal miestų švietimo programas.
Architektūra
Originalų kaimo bendruomenės pastatą sudarė penkios arkos ir prieangiai, šlaitiniai stogai ir mūrinės sienos. Pastarosios buvo paslėptos nuo praeivių akių, tačiau pasikartojančių arkų kuriamas ritmas paskatino architektus išryškinti šį elementą. Atsižvelgdami į arkas kaip į atspirties tašką, „SYN Architects“ išplėtė pastatą šiaurės rytų tęsinyje, suprojektuodami daugybę trimito formos tūrių. Siekiant sukurti svetingą įėjimą lankytojams, iš gatvės pusės statinys buvo papildytas pailga arkos masto viešąja erdve.
Nuo pagrindinio pastato korpuso link išorinio besitęsiančių 6 arkinio tipo struktūrų grupės tapo konstrukcine problema dėl vandens nutekėjimo ir sniego kaupimosi žiemą. Todėl architektai nusprendė betoninius korpusus uždengti plokščiais trikampiais stoglangiais: jie nukreipia lietaus vandens srautą ir palengvina drenažo vamzdžių išdėstymą žemiau esančioje konstrukcijoje. Stoglangiai taip pat kuria natūralų pastato erdvių apšvietimą, pabrėžia arkinę formą, o ant jų išlenktų paviršių, šviečiant saulei, žaismingai mirga šviesos ir šešėliai. Plokščias arkines angas išplėtus į trimatį erdvinį prototipą, buvo pabrėžti originalūs pastato bruožai ir kartu suteiktas modernaus pasaulio atspalvis.
Šiaurės rytų pastato pusę, nukreiptą į kraštovaizdį, formuoja didelis arkinių formų stiklo fasadas, kurio lubas sudaro plonas betono sluoksnis. Kartu su arkų formomis jis sukuria įspūdingą architektūrinį vaizdą. Visos pirmojo aukšto renginių salės erdvėje esančios sėdimosios vietos yra atgręžtos į langus, tad sėdintieji gali gėrėtis kalnų peizažais ir žemės menu tolumoje.
Dizainas
Arka kaip architektūrinis motyvas kartojasi ir statinio viduje – arkiniai mediniai konstrukciniai elementai įrengti salėje, kavinėje bei vaikų užsiėmimų zonoje. Be to, architektai žaidė ir su arkų apšvietimu: iš tolo žiūrint į pastatą, kvapą gniaužia įspūdingas šviesos efektas. Taigi, „arka“ – tai esminis architektūros ir interjero elementas, formuojantis nuoseklų pastato ritmą.
Betonas išorėje matomas ryškiausiai, jis eksterjere formuoja arkas ir yra pagrindinė fasadinė stogo ir sienų medžiaga. Fasade ir interjere galima pastebėti ir kitas pastatą papildančias medžiagas – medieną, Kinijos kaimų statyboje įprastas presuotos žolės plokštes ir raudonas plytas. Pastarosios išorėje įrengtos arkų grindinyje, kad padėtų sukurti šviesos žaismą. Viduje jos puošia tarpinių erdvių grindis bei sienas tarp salių ir kambarių.
Taip pat verta paminėti ir viešosios aikštės dizainą. Tai kiniškos tradicijos dalis, subtiliai atskleidžianti tikėjimo pagrindus. Aikštėje yra sudėliota 12 stačiakampių žolės lopinėlių, skirtų 12 Zodiako ženklų. Kiekvienais metais juose nuspręsta auginti vis naujus augalus.
Bendruomeniškumas
Tiangango kaimo architektūra tapo atnaujintų viešųjų paslaugų ir edukacinių erdvių įveiklinimo priežastimi. Naujasis projektas sukūrė jungtį tarp kaimo gyventojų ir išorinio pasaulio. Siekdama suaktyvinti pastatą, bendruomenės namuose dirbanti komanda drauge su architektais įdarbino patarnautojais kaimo žmones, paskatino gretimų kaimų gyventojus atvykti į „Svetainę“ pasimėgauti gėrimais ir užkandžiai, o vaikams organizavo įvairias pamokėles ir užsiėmimus. Architektai taip pat įkūrė žurnalą „Tiangang Zhixing Village Chronicle“, skirtą vietos naujienoms ir istorijoms perteikti.