Lakeside Teahouse by Domain Architects
Nuotrauka: Zhang Chao

Internetinė architektūros platforma Architizer paskelbė oficialią 13-ųjų Architizer A+ apdovanojimų pradžią, skirtą geriausiems šių metų pastatams ir erdvėms įvertinti.

Architizer A+ konkursas yra gausiausias ir demokratiškiausias architektūros renginys pasaulyje, kuriame parodomi išskirtiniai architektų ir dizainerių darbai. Jame dalyvauja kūrėjai iš daugiau nei 85 šalių. Šiemet konkursas išskirs specialistus, kurie derina globalumą su vietinėmis tradicijomis, medžiagomis ir žiniomis, kurdami išskirtinai kontekstualią, tačiau inovatyvią architektūrą, sprendžiančią opias pasaulinio masto problemas.

„Norime paskatinti dialogą apie tai, kur link juda architektūra. Nuolat klausiame savęs, ar tai, ką darome šiame gyvenime, yra dalis sprendimo, ar dalis problemos“, – teigia Rojkind Arquitectos įkūrėjas Michel’as Rojkind’as.

Šiandieninė architektūra pasižymi tarptautiškumu ir technologijomis, medžiagų bei idėjų mainais ir svarstymu, kaip mažinti klimato krizę, tad šiais apdovanojimais siekiama pagerbti ir visuomenei plačiau pristatyti projektus, kurie jautriai ir unikaliomis priemonėmis įsiterpia į dabartinį pasaulį. Šiemet grįžta Tvarumo konkursas. Jo dalyviai turi atitikti griežtus dizaino kriterijus, organizatorių nustatytus bendradarbiaujant su pirmaujančiais statybų ekspertais, išsiskiriančiais ekologijos skatinimu ir tvarių priemonių taikymu. Taip pat į konkursą įtrauktos nominacijos, skirtos adaptuotiems ir renovuotiems pastatams.

„Architektūros profesija šiandien atrodo reikšmingesnė nei kada nors anksčiau, o galimybė kurti pokyčius ir formuoti ateities perspektyvą priklauso nuo mūsų profesijos“, – konkurso bei architektų svarbą komentuoja Koichi Takada, Koichi Takada Architects įkūrėjas ir vadovas.

Kaip ir kasmet, organizatoriai tęsia įsipareigojimą demokratiniam vertinimo procesui, akcentuodami architektūros ir dizaino poveikį kasdieniam žmonių gyvenimui, todėl vyksta balsavimas internetu už labiausiai patinkančius kiekvienos kategorijos darbus. Su partneriais – v2com naujienų agentūra, AIA Niujorke ir Aesthetica – bendradarbiaujantis konkursas pernai sulaukė daugiau nei 400 000 balsų ir per 5000 paraiškų iš daugiau kaip 80 šalių.

Šiemet pristatomos naujos nominacijos, skirtos įmonėms ir projektams, pabrėžiantiems globalumo viziją vietiniame kontekste, t. y. išskiriamos su tam tikra vieta susijusios inovacijos, kurias galima pritaikyti architektūroje. Šiemet konkursą papildo ir nominacijos, skirtos medžiagoms bei detalėms, eksperimentiniams požiūriams bei technologijoms, kaip antai dirbtinio intelekto (AI) dizainui. Visas 124 nominacijų sąrašas čia.

High Line – Moynihan Connector by Field Operations
Nuotrauka: Lucas Blair Simpson | copyright SOM

Essential Homes Research Project by Holcim in partnership with Norman Foster Foundation
Nuotrauka: Chiara Becattini

Kempegowda International Airport, Begaluru - Terminal 2 by Skidmore, Owings & Merrill
Nuotrauka: Studio Recall

Trudo Vertical Forest by Stefano Boeri Architetti
Nuotrauka: Stam + De Koning Bouw

13-ojo A+ konkurso nominantus vertins daugiau nei 250 Architizer akademijos komisijos narių. Ją sudaro prestižiniai architektūros ir dizaino bendruomenės atstovai, taip pat žinomi meno, technologijų, mados, žiniasklaidos, verslo ir nekilnojamojo turto sričių lyderiai. Tarp žymių teisėjų yra:

• Philippe Block (ETH Ciuricho Block tyrimų grupės direktorius)
• Kongjian Yu (ekologinės statybos lyderis ir Turenscape įkūrėjas)
• James Corner (Field Operations įkūrėjas ir partneris)
• Evelyn Lee (Practice of Architecture įkūrėja ir AIA prezidentė)
• Hans Ulrich Obrist (Serpentine Galleries meno vadovas)
• Jha D Amazi (MASS Design Group vadovas)
• Germane Barnes (Studio Barnes ir B-arn-S įkūrėjas)
• Ismael Seleit (Foster + Partners)

A+ konkursas taip pat pristato „Architizer: pasaulio geriausia architektūra“ – kasmetinį geriausių pasaulio erdvių kompendiumą. Šioje knygoje pateikiami tokie laureatai kaip Foster + Partners, Kengo Kuma and Associates, Mecanoo, Neri & Hu, Sanjay Puri Architects ir Studio Gang. Tai yra metinis architektūros vadovas.

Svarbios datos

•  Pradžia: 2024 m. spalio 7 d.
•  Paraiškų teikimo terminas: iki 2025 m. vasario 21 d.
•  Finalistai paskelbiami: 2025 m. balandžio mėn.
•  Viešasis balsavimas: 2025 m. gegužės mėn.
• Nugalėtojai paskelbimas: 2025 m. birželio mėn.

Taisugar Circular Village by Bio-architecture Formosana
Nuotrauka: Studio Millspace

Interpretation Centre of Biodiversity in Ljubljana Marsh by Atelje Ostan Pavlin
Nuotrauka: Virginia Vrecl

Casa Lohr by Veinte Diezz Arquitectos
Nuotrauka: Manolo R Solis

Skamlingsbanken Visitor Centre by CEBRA
Nuotrauka: Adam Mørk

Prepared Rehmannia Root Crafts Exhibition Hall by LUO studio
Nuotrauka: Jin Weiqi

Google MT1 by MGA | Michael Green Architecture
Nuotrauka: Ema Peter

Twisted Brick Shell Concept Library by HCCH studio
Nuotrauka: Qingyan Zhu

Living Places Copenhagen by VELUX Group
Nuotrauka: Adam Mørk

Canvas House by PARTISANS
Nuotrauka: Younes Bounhar

The Refinery by Practice for Architecture and Urbanism | PAU
Nuotrauka: Max Touhey

The Abrahamic Family House by Adjaye Associates
Nuotrauka: Deed Studio

Dehkadeh Iwan by SUPER VOID SPACE
Nuotrauka: c/o SUPER VOID SPACE

248