Vieta: Brisbane, Australija
Įgyvendinimo metai: 2023
Architektūros studija: Koichi Takada Architects
Fotografijų autoriai: Tom Ferguson, Scott Burrows, Mark Nilon
Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė
Upper House (liet. aukštutinis namas) – tai 33 aukštų daugiabučio projektas, kurį sukūrė Koichi Takada Architects. Tiek įvairių konkursų žiuri, tiek visuomenė projektą liaupsina už ekologiškus sprendimus, natūralių ar antrinių žaliavų panaudojimą, augalijos, kaip neatsiejamo architektūros elemento, pritaikymą, holistinį požiūrį bei unikalią architektūrinę išraišką.
Daugiaaukščių pastatų gyventojų gyvenimo būdas šiais laikais labiau primena atsiskyrimą – nuo bendruomenės, nuo gamtos. Upper House projektu buvo siekta šią sampratą pakeisti ir suformuoti naują vertikalaus gyvenimo modelį, kuris pabrėžtų ryšį – tiek su bendruomene, tiek su gamta. Sprendimais norėta perteikti idėją, kad miesto atmosfera gali ne tik kelti įtampą bei stresą, bet ir atpalaiduoti. Taip pat norėta švęsti vietovės subtropinio klimato pranašumus ir leisti žaliuojančiai augalijai suvešėti greta modernios architektūros. Ant pastato stogo įkurta 1000 m² ploto sveikatingumo oazė buria gyventojus ir stiprina bendruomeniškumo jausmą.
Pastato konstrukcija buvo įkvėpta plastiško figmedžių šaknų rašto, o per penkis fasado aukštus nusidriekęs meno kūrinys – tai duoklė Australijos aborigenams – seniausiai pasaulyje gyvuojančiai civilizacijai bei jos istorijai.
Kūrinio Bloodlines Weaving String and Water (liet. „Kraujo gijos, audžiančios saitus, ir vanduo“) autorė – Waanyi genčiai priklausanti menininkė Judy Watson.
Naktį šis meno kūrinys, sukurtas ant ažūrinio metalo, tampa šviesos žaismo šedevru, simbolizuojančiu australų kilmę ir kultūrą. Tai tarsi sąsaja tarp vietos istorinių šaknų ir šiuolaikinės architektūros. Ši išraiškinga pagarbos žmonijai forma provokuoja gyventojus įsitraukimą į diskusiją apie reikšmingą Australijos praeitį ir dabartį. Negana to, pastato fojė buvo suprojektuota vieša galerija vietos menininkams.
Projekto tikslas – ne tik sukurti gyvenamas erdves, o veikiau suformuoti organišką ir holistišką gyvenamosios aplinkos ekosistemą, kuri skatintų sveikatingumą. Pastate įkurtas sveikatos klubas, skirtas bendrauti ir bendruomenės ryšiams megzti. Čia yra baseinas, SPA, pirtys, sporto klubas, jogos studija, žaliuojantis atogrąžų sodas, taip pat konferencijų salė, darbo erdvės, baras, kino teatras, privačios valgomojo erdvės. Visuose 188 apartamentuose įrengti atviri balkonai, kuriuose maloniai dera saulėkaita ir šešėliai. Iš jų atsiveria vaizdas į miestą ar kalnus, bet savose erdvėse yra pakankamai privatumo.
Upper House pastatas yra suprojektuotas pagal tvarumo principus, pasitelkiant energiją taupančias sistemas ir naudojant perdirbtas bei atsinaujinančias medžiagas. Šis projektas pelnė 5 žvaigždučių „Green Star“ įvertinimą. 30 kW saulės energijos sistema prisideda prie energijos efektyvumo. Pastato poreikiai visiškai patenkinami 100 proc. atsinaujinančia energija, o įrengtos 242 dviračių stovėjimo vietos ir 60 elektromobilių įkrovimo stotelių prie aplinkosaugos leidžia prisijungti ir gyventojus. Pastate taip pat įtaisytas 40 tūkstančių litrų talpos lietaus vandens rezervuaras, skirtas visiems augalams laistyti. Plati apželdinimo sistema (pasodinta 3544 augalų) ne tik suteikia estetinio grožio, bet ir leidžia natūraliai apsaugoti patalpas nuo karščio. Be to, pastatas suprojektuotas taip, kad suvartotų 20 proc. mažiau vandens nei įprastai.
Dangoraižis – pagal ekologiškus principus funkcionuojanti sveikatingumo oazė, skatinanti puoselėti bendražmogiškus ryšius, vertinti kultūrines šaknis ir menus – tai naujoviška koncepcija, kurios žmonijai labai reikia.