Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai, dizaineriai: „Kaleidoscope Nordic“ kartu su Håkon Iversen ir Ole Christian Nebb iš „Cowi AS“
Įgyvendinta: 2020 m.
Vieta: Ulsteinvikas, Norvegija
Fotografijos: „Kaleidoscope Nordic“ ir „Kvant-1“
„Powered by Ulsteinvik“ yra į ateitį orientuota mažo miestelio, plytinčio vakarinėje Norvegijos pakrantėje, strategija. Pagrindinė projekto idėja – išnaudoti vietos natūralius gamtos ciklus ir energijos srautus kuriant patrauklią vietą gyventi ir dirbti. Architektų „Kaleidoscope Nordic“ sukurtas projektas buvo atrinktas iš daugiau nei šimto pretendentų visame pasaulyje kaip „Architektūros modelio“ kategorijos nugalėtojas „Architizer A+Awards 2021“ konkurse.
Vos keletu tvirtų žingsnių – sukūrus naujas susitikimų vietas, atvėrus susisiekimą su jūra ir padidinus prieinamumą pėstiesiems, automobilių okupuotas centras pavirs gyvybingu miesto centru. Projekto vizijoje siūlomas labiau koncentruotas centras, kuris suformuotų aiškią urbanistinę struktūrą, ir nauja daugiafunkcė aikštė, atverianti ašį nuo jūros link Bjørndals Minne kultūros paveldo pastato, išryškinanti esamas jo savybes. 300 metrų miesto koncepcija sustiprinama derinant esamas jungtis su nauju išmaniuoju tinklu, autonominiais elektriniais autobusais ir vandens bei želdynų struktūromis, suteikiančiomis miestui naujos gyvybės ir patrauklių susitikimų vietų tinklą.
Šis išmanusis tinklas yra svarbi bendra ryšio sistema projekte. Pasitelkiant modulinį įjungimo ir išjungimo tinklą, miesto elektros sistema sujungia atsinaujinančią energiją, technologijas ir socialines miesto erdves. Čia galima pritaikyti vietinių įmonių patirtį kuriant fotovoltinį modulį, kurį autoriai vadina „SmartPergola“. „SmartPergola“ kuria miesto stogus, susitikimų vietas, generuoja energiją, sujungia Ulsteinviką ir tampa tašku, kuriame galima prisijungti ir kaip miestui, ir kaip piliečiui, ir tapti „Powered by Ulsteinvik“ projekto dalimi!
Blåtur (Mėlynasis kelias) yra nauja pajūrio promenada, jungianti žaliąsias skersines Ulsteinviko ašis. Tai – naujo mobilumo plano dalis. Vidinė prieplaukos dalis buvo pasiūlyta kaip veiklos centras su jūrine žaidimų aikštele, kur mažos autonominės valtys ir automatinės meškerės skatina mokytis kartu su gamta. Negana to, „Kaleidoscope Nordic“ vizijoje yra trys pagrindinės koncepcijos: „Smarthub“ centre, „Generation Gardens“ Ulshaugene ir „Circular Neighborhoods“ Holsekerdalene.
SMARTHUB yra daugiafunkcis pastatas, formuojantis inovacijų tinklus tarp viešųjų ir privačių asmenų. Jame įrengtos naujos rotušės patalpos, verslo centras, viešoji kavinė ir 24 valandas per parą veikianti naujovių laboratorija visam miestui. Fasadas sudarytas iš išorinės apsaugos nuo saulės sistemos su fotovoltinėmis plokštėmis, kurios gamina elektros energiją vietiniam išmaniajam tinklui.
GENERATION GARDENS yra bendros patalpos, skirtos vaikų darželiui, jaunimo klubui, globos namų ir sveikatos paslaugų biurams. Perimetro konfigūracijos sukuria graduotas lauko zonas su apsaugotais vidiniais kiemais, kad vaikai galėtų saugiai žaisti. Artumas centrui suteikia miesto kontekstui aktyvumo ir gyvybės.
CIRCULAR kaimynystė yra nauja būsto tipologija su žiedine sistema ir bendrosiomis patalpomis. Čia puoselėjami tvarūs, energiją tausojantys sprendimai. Pastatuose nuo stogų surenkamas lietaus vanduo, skirtas naudoti butuose. Pilkasis vanduo perkeliamas į augalų lysves balkonuose ir „GrowHouse“ viduje. Jis maistinėmis medžiagomis aprūpina žaliuosius augalus ir daržoves. „GrowHouse“ yra bendras šiltnamis su didele virtuve, kurioje gyventojai gali drauge gaminti maistą, valgyti, rengti klubų vakarus ir kitus socialinius susibūrimus.
„Powered by Ulsteinvik“ autorius – „Kaleidoscope“ architektūros biuras, įsikūręs Bergene ir Helsinkyje, o jo tikslas – sukurti gerą ir sveiką aplinką žmonėms ir gamtai. „Mūsų biuras rengia būsto, mažmeninės prekybos, kultūros ir švietimo projektus, taip pat ruošiame zonavimo planus. „Kaleidoscope“ tiki žmogaus patogumui pritaikytu architektūriniu dizainu ir bendruomenės įtraukimu nuo pat projektavimo pradžios“, – sako architektų komanda. „Kaleidoscope“ taip pat yra vienas iš Bioregion instituto įkūrėjų, kuris tarpdiscipliniškai dirba siekdamas, kad visuomenė nenaudotų iškastinio kuro. Tuo tikslu jis biologiškai perdirba organines žaliavas į naujus produktus ir medžiagas. Tokią įmonės viziją ir atspindi „Powered by Ulsteinvik“ projektas: pasitelkdamas technologijas, jis siekia sukurti tvaresnę ir sveikesnę žmonių ateitį.
Žurnalas „Centras“