Projekto autoriai: Montalba Architects (David Montalba, Alex Hoerner)
Įgyvendinta: 2018 m.
Tekstas: Gintautės Kisieliūtės
Fotografijų autoriai: Delphine Burtin, Mitch Tobias, Jeremy Spierer


Mobilus Zen sodas-viešbutis, meno paviljonas, odontologijos kabina ant ratų bei konceptuali ekspozicijų erdvė parodo projektų autorių Montalba Architects (JAV, Los Andželas) tarptautinės architektūros ir miesto dizaino praktikavimo įgūdžius bei kūrybiškumą. Tikslingai mažo mastelio architektūrai skiriamas dėmesys atskleidžia problematiką, susijusią su vietos kontekstu, universalumu ir funkcionalumu. Smulkios struktūros ir kompaktiškos erdvės parodo neaprėpiamą galimybių spektrą ir leidžia žaismingai pritaikyti projektus įvairiems vartotojams. Taip architektūra tampa tarsi interaktyvia meno forma, o ne nepajudinamu monumentu.


Balto lukšto viešbutis, Zen sodas

Žmonių ritualų simbolis – kupolas, menantis priešistorinius laikus. Tokioje erdvėje jaučiamės saugiai ir jaukiai. Architektų sukurtame projekte dalis kiauto neperšviečiama, o dalis – tarsi įstiklinta. Po skliautinėmis lubomis galima rasti dvigulę lovą poilsiui ir kubilą vandens procedūroms. Iš viso Šveicarijos Alpėse buvo sukurta 18 „kokonų“. Meditacines nuotaikas atspindinčios aptakios formos bei nuostabus vietovaizdis leidžia patirti tai, ko nepatirtumėte standartiniame 5 žvaigždučių viešbutyje. Šis projektas atrodo toks artimas gamtai, tačiau, norint čia pernakvoti ir patirti neišdildomą įspūdį, tenka pakloti nuo 600 iki daugiau nei 1 000 eurų už naktį – idėja buvo paremta siekiu pakeisti viešbučio kokybės koncepciją. Kupolai siūlo skirtingas interjero temas: miško, Šveicarijos, prabangos, šeimynines, jaukias, agento 007, tačiau visuose vyrauja japoniškos kultūros įtaka, minimalistinis, švarus stilius, o apdailai naudota sudėtinga lenktos medienos technika, dėl kurios SPA erdvės sukuria ypatingą atmosferą.

Bė (Bex) miesto ir meno paviljonas

40 m² projektas, jungiantis meną, architektūrą ir naujas technologijas, buvo sukurtas kaip Bex & Arts skulptūrų trienalės Šveicarijoje dalis. Trienalės pagrindiniu dėmesio centru tapo energetikos, gamtos išteklių, technologijų, saulės ir vėjo energijos bei tvarumo temos. Diskusijų metu pritarta, jog neretai energija švaistoma be reikalo. Būtent todėl architektų duetas nutarė sukurti kuo įmanoma mažiau išteklių reikalaujantį paviljoną. Šiame objekte galima rasti kūrybinę studiją, ekspozicinę erdvę, lankytojų centrą. Paviljono konstrukcija yra iš medienos, besiremiančios į judančius pamatus. Toks sprendimas leidžia prisitaikyti prie kintančio landšafto ir vėjuoto klimato, taip pat lengvai išardoma konstrukcija gali būti pritaikoma kitokiems poreikiams ar transportuojama į kitą vietą. Ažūrinės sieninės plokštės leidžia saulės šviesai patekti į vidų ir naudoti natūralų apšvietimą kuo ilgesnį dienos laiką. Paviljonas sulaukė daugybės garbingų apdovanojimų, tarp kurių ir AIA California Council (Amerikos architektūros institutas) bei American Master Prize (Amerikos architektūros apdovanojimai).

Odontologijos kabina ant ratų

Šis unikalus, stereotipus griaunantis projektas jau sulaukė didžio pripažinimo ir laimėjimų. Pagrindinė idėja buvo sukurti paslaugą, atkeliaujančią iki kliento, o ne atvirkščiai. Itin atidžiai suplanuota 21 m² kabina nuolat suka ratus po San Fransiską ir suteikia odontologines paslaugas pasirinktoje vietoje. Šitaip ne tik sutaupomas brangus klientų laikas, bet ir ne itin mėgstamai paslaugai suteikiamas žaismingas įvaizdis. Kabinoje yra sterilizavimo kambarys, laukiamasis ir dvi pusiau privačios darbo vietos dantims taisyti, konsultuoti ir kitoms burnos higienos paslaugoms. Priekaboje galima gauti visas reikalingas paslaugas, o interjeras labai jaukus ir gražus. Tokiame didmiestyje kaip San Fransiskas darbuotojai dėl transporto spūsčių ir didelių atstumų vizitui pas gydytoją vidutiniškai sugaišta apie 3 valandas, todėl buvo sukurta idėja odontologus pristatyti prie didelių bendrovių ir pasiūlyti paslaugas vos išėjus pro duris. 2015 m. projektas buvo apdovanotas Nacionaliniu sveikatos apsaugos dizaino apdovanojimu (National Healthcare Design Award) už sveikatos priežiūros skatinimą ir prieinamumo didinimą.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas Centras

#Architektūra

2020-06-04