Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Oficialus projekto pavadinimas: ANNA Stay Cabin
Architektas: Caspar Schols
Vieta: Hertogenbosas, Olandija
Plotas: 55,4 m²
Įgyvendinta: 2017 m.
Fotografijos: Jorrit’t Hoen ir Tonu Tunnel

 

Nuo 1930-ųjų Nyderlandų modernizmo iki pokario Japonijos metabolizmo lankstumas – tai dizaino koncepcija, kuri jau seniai tapo vienu esminių architektūros aspektų. Pastarąjį šimtmetį ji vystėsi itin sparčiai. Kai kuriems architektams erdvinio pritaikomumo numatymas yra būdas užtikrinti, kad pastatai patenkintų naudotojų poreikius. Kitiems lankstumas asocijuojasi su gebėjimu sąmoningai kurti struktūras, kurios gali keistis kintant jų funkciniams reikalavimams. Kasparas Scholsas – apmokytas fizikas, tapęs menininku-architektu, yra XXI a. architektūrinio lankstumo permąstymo priešakyje. Naujausias jo projektas „ANNA Stay“ sujungia į vartotoją nukreiptą prisitaikymą ir novatorišką, lengvai pertvarkomą struktūrą. Rezultatas – dizainas, kurį galima pritaikyti įvairioms vietoms ir klimatui, namelis tarsi gyva struktūra, egzistuojanti kaip didesnės ekosistemos dalis. 

„ANNA Stay“ sukurtas gyventi pasitelkiant skirtingų pastato sluoksnių konfigūracijas, kurias galima keisti per medinę išorę ir stiklinį vidų, pritaikyti prie bet kokios progos, nuotaikos ar oro sąlygų. Projekto idėja kilo iš troškimo gyventi kartu su gamtos elementais, o ne atsitverti nuo jų. „Tai visų pirma apie buvimą lauke ir dinamiškos sąveikos kūrimą tarp savęs, ANNA kaip jūsų namų ir gamtos“, – aiškina projekto autorius Casparas Scholsas. Jis pradėjo savo projektą dar 2016 m., kai motina paprašė suprojektuoti sodo namelį. Scholsas ieškojo unikalaus koncepto, kaip sukurti dinamišką ryšį tarp žmogaus, gamtos ir namų. Jis įsivaizdavo lanksčią erdvę, kurioje mama galėtų skaityti ar piešti, ruošti šeimos vakarienes, o jos anūkai – rengti teatro spektaklius. Originalus dizainas toliau buvo plėtojamas „ANNA Stay“ projektui, skirtam trumpalaikiam ar ilgalaikiam apgyvendinimui.

Fiziko suprojektuota architektūra

Baigęs vidurinę mokyklą, Casparas Scholsas Amsterdamo universitete įgijo fizikos bakalauro ir magistro laipsnius. Paskutiniais magistrantūros studijų metais dirbo mikroschemas gaminančioje įmonėje ASML (2015). Tais pačiais metais jis buvo pasirinktas dėstyti įvadinį kursą Gerrito Rietveldo dailės akademijoje.

2016-aisias jokio architektūrinio išsilavinimo neturintis Scholsas suprojektavo ir pastatė sodo namelį savo mamai. Statinys pelnė daugybę premijų ir nominacijų, įskaitant Dirko Roosenburgo apdovanojimą (Eindhovenas), „Radical Innovation Awards“ (Niujorkas) ir „Dezeen“ Metų pastato apdovanojimą (Londonas). Pirmasis pastatytas namelis pateko į populiariausių 2017 m. Nyderlandų architektūros projektų trejetuką. Maždaug tuo pačiu metu jam buvo paskirta stipendija studijuoti Londono architektūros asociacijoje (2016–2019 m.). Šiuo metu jis dirba prie daugybės meno ir architektūros projektų, tarp jų – „Cabin ANNA“ plėtojimo.

 

Dinamiškumas ir viduje, ir išorėje

Fiziko suprojektuota architektūra pasižymi unikaliu universalumu, projekto erdvę galima naudoti susibūrimams su draugais, vaikų teatro spektakliams, tapybai ir meditacijai ar tiesiog poilsiui. Originalus statinys stūkso Scholso tėvų tvenkinio pakraštyje. Svarbiausia interjero medžiaga – medis. Beveik visas pastatas pagamintas iš Daglaso eglės medžio ir iš pirmo žvilgsnio atrodo lyg tipiškas sodo namelis, tačiau jis turi du skirtingus kiautus, t. y. išorines pastato sienas, kurios laikosi ant bėgių. 

Iš medinio karkaso ir stiklo sudaryta vidinė siena nuo stogo atskirta medine išorine siena. Stumdant šiuos du kiautus ir stiklo rėmus, galimos skirtingos konfigūracijos. „Panašiai pritaikote savo drabužius, kad jie atitiktų orą, nuotaiką ar progą“, – pasakoja C. Scholsas. Medinės ir stiklinės sienos dalijasi namo viduryje ir gali būti stumdomos bėgimo takeliais taip, kad būtų sukurtas skirtingas išdėstymas, tiek atveriantis, tiek apgaubiantis šią dvišlaičio sodo namelio Eindhovene erdvę. „Ieškojau dizaino, kuriame būtų kuo daugiau lankstumo ir kuris būtų įvairus tarsi mūsų drabužiai“, – papildo Scholsas. „Turėtumėte sugebėti keisti namo sluoksnius beveik taip pat lengvai, kaip galime pakeisti drabužius, kai to norime. Pritaikykite savo svetainę pagal nuotaiką, aplinką ir veiklą. Pritaikykite namus prie oro ir aplinkos pokyčių. Judėkite gamtos ritmu. Rytas, popietė, vakaras. Debesys, lietus, saulė. Audra, vėjas, tylus vėjas. Pajuskite pokyčius. Užuoskite ir palieskite savo aplinką. Mano tėvas visada sakydavo, jog  nėra blogo oro, yra tik bloga apranga. Manau, tai tinka ir architektūrai. Jei bijote oro, daug praleidžiate gyvenime.“

„Anna Stay“ namelyje yra lova, pakeliama iš pagrindo konstrukcijos, o jos centre įrengtas nedidelis medinis židinys. Esant prastam orui, sienos uždaromos, kad būtų sukurta šilta ir jauki pastogė su lauko terasomis iš abiejų pusių. Tačiau atšilus išorinė konstrukcija nustumiama, įsileidžiama daugiau šviesos, o vidinė stiklo siena apsaugo nuo lietaus ar vėjo. Šį išdėstymo variantą Scholsas apibūdina kaip „šeimos vakarienės režimą“: dvi stiklinės sienos nustumiamos į išorę ir centre sukuriama didelė uždengta erdvė. Joje telpa net 10 metrų ilgio stalas, skirtam 30 žmonių vakarienei. Durys rytinėje ir vakarinėje namo pusėje gali būti atidarytos taip, kad pro jas patektų šiltas vasaros vėjo gūsis.

Saulėtu oru galima atskirti vidines stiklo sienas ir centre sukurti lauko erdvę, kurioje lova, židinys ir baldai būtų atviri. „Pagalvokite, galite miegoti po žvaigždėmis, degintis, rengti kepsnių vakarėlį ar tiesiog atsipalaiduoti ir mėgautis savo laisve, neatsisakydami patogumų“, – sako Scholsas. „ANNA Stay“ gebėjimas prisitaikyti ir keistis leidžia jos gyventojams sekti savo pojūčius. „Namas suteikia laisvę gyventi. Jūs tampate visko, kas jus supa, dalimi. Aš tikiu, kad visi atpažįsta tą jausmą, giliai tūnantį kiekvieno viduje“, – aiškina projekto architektas C. Scholsas.

Unikalus judesys ir istorija kiekvienam nameliui

Techniškai projektas kelia nemažai iššūkių, bet jo galimybės – beribės. Architektas siekia pastatyti „ANNA Stay“ skirtinguose žemynuose, skirtingose klimato zonose. „Svajoju pastatyti ANNA, pvz., Vankuverio saloje, aukštai Šveicarijos kalnuose arba Sacharos dykumoje. Visi šie „ANNA Stay“ namai pasakos apie mūsų planetą. Matau dokumentinį filmą apie juose gyvenančius žmones. Kiekvienas svečias projektuoja savo charakterio „ANNA Stay“, bet jame save projektuoja ir gamta. Unikalus judesys ir istorija kiekvienam nameliui.“

Metų projekto apdovanojimas

Šiemet olandų dizainerio sukurtas universalus medinis namelis „ANNA Stay“ laimėjo tarptautiniu mastu pripažintą „2021 Architizer A+Awards Project Award of the Year Award“ apdovanojimą. Architektūros apdovanojimas projektui atiteko po to, kai „ANNA Stay“ buvo išrinktas žiuri nugalėtoju „Architecture + Living Small“ kategorijoje. „Architizer A+Awards“, kuriame dalyvauja daugiau nei 5 000 projektų iš daugiau nei 100 šalių, yra didžiausias pasaulyje architektūros ir statybinių gaminių apdovanojimų renginys. „Mums labai malonu gauti šį „A+Awards“ Metų projekto apdovanojimą. Būti pripažintam šiame prestižiniame renginyje – išties didelė garbė, – sako C. Scholsas ir pabrėžia: – Su „ANNA Stay“ norime pakviesti žmones patirti gyvenimą lauke ir sukurti glaudesnį ryšį su gamta, savimi ir kitais. Manome, kad, sustiprinus šį ryšį, atsiras daugiau meilės ir rūpesčio gamtai, planetai ir žmonėms apskritai.“

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2022-05-31