Komisija

Penki architektūriniai finalininkų darbai:

• Plato šiuolaikinė meno galerija Ostravoje (Čekijos Respublika), ją sukūrė KWK Promes (Katovicai, Lenkija); 

• Studijų paviljonas Braunšveigo (Braunschweig) technikos universiteto miestelyje (Žemutinė Saksonija, Vokietija), jo autoriai – Gustavas Düsingas ir Maxas Hacke (Berlynas, Vokietija); 

Reggio mokykla Madride (Madrido autonominė bendrija, Ispanija), ją sukūrė Andrés Jaque’as / Political Innovation Office (Madridas, Ispanija); 

Saint-François vienuolyno atgimimas Sainte-Lucie-de-Tallano / Santa Lucia de Tallà (Korsika, Prancūzija), jį atgaivino Amelia Tavella architektai (Aix en Provence, Prancūzija);

Hage Lund kraštovaizdis (Skanijos (Scania) regionas, Švedija), sukurtas Brendeland & Kristoffersen architektų (Oslas, Norvegija).

 

Du „vietos atskleidimo“ kategorijos finalistų darbai yra Gabrielio Garcíos Márquez’o biblioteka Barselonoje (Katalonija, Ispanija), kurią sukūrė SUMA architektai (Madridas, Ispanija), ir aikštės su turizmo centru Piodau (Piódão) kaime (Centrinė Portugalija), kurį sukūrė Branco del Rio (Koimbra (Coimbra), Portugalija).

Kovo mėnesį komisija aplankys penkis architektūros finalistų kūrinius ir nuspręs dėl laimėtojų. Architektūros ir jaunojo talento kategorijų nugalėtojai bus paskelbti balandžio 25 d. Briuselyje.

Apdovanojimų ceremonija planuojama 2024 m. gegužės 14 d. Mies van der Rohe paviljone Barselonoje. 

Anot komisijos, 7 finaliniai darbai yra vietinės miesto politikos pavyzdžiai, galintys inspiruoti naujus  architektūros modelius. Visi projektai išsiskiria aukšta kokybe bei pritaikomumu visuomenės poreikiams. Dauguma jų transformuoja ir pagerina bendruomenių darbo bei laisvalaikio leidimo sąlygas, atgaivina primirštas vietas: buvusias pramonines teritorijos ar apleistas kaimo vietoves. Didesniuose miestuose įgyvendinti projektai darniai įsilieja į vietinę urbanistinę architektūrą.

Šiuolaikinė meno galerija PLATO, Městská Galerie Současného Umění 
Miestas: Ostrava, Čekijos Respublika
Architektai: KWK Promes, Katovicai, Lenkija 
Klientas: Ostravos miestas 
Sritis: Kultūra 
Nuotraukos:  Jakub Certowicz
Nuoroda

Architektai išsaugojo istorinį pastatą ir pavertė jį meno galerija. KWK Promes specialistai miesto bendruomenei sukūrė naują kultūros židinį. Sienos pasuktos neįprastu kampu, jos tarsi išeina už pastato ribų. Išvalyta ir aplinka aplink galeriją, statinį supa parkas. Naujai suformuotas želdynas skirtas vietos gyventojams ir svečiams.

Technische Universität Braunschweig universiteto paviljonas

Miestas: Braunšveigas (Braunschweig), Liuksemburgas, Vokietija 
Architektai: Gustav Düsing ir Max Hacke (Berlynas, Vokietija)
Užsakovas: Technische Universität Braunschweig
Sritis: Švietimas
Nuotraukos: Iwan Baan
Nuoroda

Naujai pastatytas studijų miestelis Technische Universität Braunschweig universiteto teritorijoje yra atviros erdvės konceptas, skirtas įvairioms studentų veikloms. Konceptas remiasi viršstruktūriniu principu, leidžiančiu ateityje užsakovui lengvai keisti ir perkonfigūruoti pastato išdėstymą, kad būtų galima atitikti nuolat besikeičiančius reikalavimus sparčiai besivystančioje universiteto teritorijoje. Dėl lankstaus išdėstymo paviljonas tampa adaptyvus, užtikrinantis naujo universiteto pastato tvarumą.

Reggio mokykla

Miestas: Madridas, Ispanija
Architektai: Andres Jaque / Politinių inovacijų biuras
Klientas: Reggio mokykla
Sritis: Švietimas
Nuotraukos:  José Hevia
Nuoroda

Reggio mokyklos dizainas, statant buvo laikomasi ekologinio tvarumo principo, čia aplinkos poveikis, žmogus, medžiagiškumas bei pastato paskirtis susijungia į architektūrišką vienumą.

Saint-François karmeličių vienuolyno atgimimas 

Miestas: Korsika, Prancūzija 
Architektai: Amelia Tavella Architectes, Aix en Provence, Prancūzija 
Užsakovas: Korsikos bendruomenė
Sritis: Kultūra
Nuotraukos: Thibaut Din
Nuoroda

Saint-François vienuolynas buvo atkurtas, siekiant atgaivinti miestelio bendruomenės socialinį ir kultūrinį gyvenimą. Tai – svarbus architektūrinis ir vietos kultūros objektas. Projektas apima istorinės vienuolyno struktūros atkūrimą, pritaikymą kultūrinėms reikmėms ir naujų erdvių sukūrimą kultūrinei veiklai. 1480 m. pastatytas vienuolynas buvo įrašytas į Kultūros vertybių registrą. Šis istorinis paminklas iš dalies buvo apgriuvęs. Architektams teko užduotis jį atstatyti, paliekant praeities dvelksmą.

Hage

Miestas: Lundas, Skanijos apskritis, Švedija
Architektai: Brendeland & Kristoffersen (Oslas, Norvegija)
Užsakovas: Lundo katedra
Sritis: Kraštovaizdis 
Nuotraukos: Geir Brendeland
Nuoroda

Hage yra Lundo katedrą supantis sodas. Projektavimo tikslas buvo sukurti visuomenei priimtiną ir patrauklią viešąją erdvę, kartu išsaugant kultūrinę bei istorinę vietos vertę. Sodas suprojektuotas ant seno klojimo pamatų, todėl išsaugota senovinio miesto dvasia. Pasak architektų, Hage yra viešoji erdvė, kuri turėtų tarnauti viešosioms diskusijoms, renginiams ir dirbtuvėms, o ilgalaikėje perspektyvoje ji turėtų tapti meditatyvia, gražia naujo miesto architektūrinio kraštovaizdžio dalimi. Atviras sodas gyventojams yra atsakas į klausimą, kaip sukurti naują bendruomenę: pradėkite nuo socialinės erdvės.

Gabrielio Garcíos Márquezo biblioteka / Biblioteca Gabriel García Márquez

Miestas: Barselona, Katalonija, Ispanija 
Architektai: SUMA arquitectura (Madridas, Ispanija)
Užsakovas: BIMSA Barselonos miesto savivaldybė
Sritis: Švietimas
Nuotraukos: Jesús Granada
Nuoroda

Garcíos Márquezo yra žymi biblioteka – jos vystymo planas ir realizavimas truko 30 metų. Projektui įgyvendinti nuolat trūko finansavimo, tačiau dabar jis atviras plačiajai visuomenei. 

Kvadratas ir turizmo centras

Kaimas: Piódão, Centrinė Portugalija
Architektai: Branco del Rio (Koimbra (Coimbra), Portugalija)
Užsakovas: Câmara Municipal Arganil
Sritis: Urbanistika
Nuotraukos: do mal o menos
Nuoroda

Piemolis, vienintelė Piodau (Piódão) kaime esanti atvira teritorija lygiu reljefu, įgijo naują pavidalą. Buvusi automobilių stovėjimo aikštelė buvo perprojektuota ir apželdinta, pasitelkiant tradicines medžiagas ir techniką. Augalai teikia šešėlį saulėtomis dienomis. Erdvė skirta kasdieniam gyventojų naudojimui.

338