Ketvirtą kartą į mažesnius Lietuvos miestus sugrįžtantis atviros architektūros savaitgalis „Pastatai kalba“ šiemet traukė į Druskininkus – pušynais apsuptą mineralinio vandens kurortą, kuriame druskininkiečiams bei miesto svečiams siūlė atrasti architektūrą, kviečiančią atsikvėpti.

Nevyriausybinės organizacijos „Architektūros fondas“ kuruojamas renginys, kasmet plačiajai visuomenei leidžiantis susipažinti su vis kito regioninio Lietuvos miesto architektūra, šiemet atvyko į Druskininkus. Rugsėjo 9-10 dienomis duris čia atvėrė net 15 visiškai ar dalinai neprieinamų pastatų bei buvo pristatomas ypatingas medinės architektūros maršrutas. Savanorių-gidų iš visos Lietuvos vedamų nemokamų bei visiems atvirų ekskursijų metu buvo „prakalbinti“ išskirtinę architektūrinę vertę turintys kurorto objektai, tokie kaip miesto simboliu tapusi vila „Linksma“, išeivijos kūrėjo V. K. Jonyno galerija ar Poetinio Druskininkų rudens būstine tapęs viešbučio „Dainava“ kompleksas.

Prie nuolatos augančio architektūros festivalio įgyvendinimo šiemet prisijungė 98 savanoriai, buvo pravestos 489 ekskursijos ne tik lietuvių, bet ir anglų bei ukrainiečių kalbomis, per dvi savaitgalio dienas sulaukusios net 7052 apsilankymų. Projektas pritraukė ne tik naujų lankytojų, bet ir vėl subūrė ištikimus savo gerbėjus, „Pastatai kalba“ praėjusiais metais jau spėjusius aplankyti ir Panevėžyje, Palangoje bei Šiauliuose.  

Apartamentai „Naujasis pušynas  buv. sanatorijos „Sūrutis II korpusas. Nuotr. Saulius Prapiestis

Maršrutas. Medinė Druskininkų architektūra. Nuotr. Saulius Prapiestis

Pastatai kalba. Druskininkai, ekskursija. Nuotr. Justinas Kyga

Pastatai kalba. Druskininkai, ekskursija. Nuotr. Justinas Kyga

Vis dėlto, šiemet Druskininkuose pastatai ne tik kalbėjo, bet ir rado bendrą kalbą – įkvėpta buvusio vyriausiojo miesto architekto bei generalinio plano kūrėjo Algimanto Mačiulio miesto-parko vizijos, festivalio organizatorių komanda siūlė sutelkti dėmesį į poilsinį pastatų pobūdį bei glaudų ryšį su juos supančia Dzūkijos gamta. Architekto palikimas taip pat buvo pristatytas virtualios parodos metu, fiksuojančios 1956-1960 m. čia paliktus A. Mačiulio architektūrinius pėdsakus. Karolio Zeltinio fotografijų serija žvilgsnį nukreipė į modernistinius privačių namų bei visuomeninės paskirties pastatų projektus, per laiką įgavusius nestandartinių, jų šeimininkų savitumą atskleidžiančių bruožų.

„Open House Vilnius“ organizavimo patirtimi paremtas projektas stengiasi suteikti galimybę kiekvienam pažinti architektūrą tiesiogiai ją patiriant bei taip prisidedant prie kritiško ir sąmoningo architektūros vartotojo ugdymo. Renginio organizatoriai dėkoja visiems, prisidėjusiems prie architektūros šventės Druskininkuose, bei atsisveikina iki kitų susitikimų miestuose, kuriuose atviros architektūros savaitgalio metu prabils ir savo istorijas papasakos dar neišgirsti pastatai. 

Projektą pristato „Architektūros fondas”, organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Daugiau informacijos: www.pastataikalba.lt

Daugiau nuotraukų: