Vieta: Berlynas, Vokietija
Įgyvendinimo data: 2022 m. gegužė
Architektas: Sergejus Čobanas
Fotografijos: studija „TCHOBAN VOSS Architekten“
Architektūros studija „TCHOBAN VOSS Architekten“ Berlyne pristato septynių aukštų biurų kompleksą „EDGE Suedkreuz Berlin“, kurį sudaro du pastatai – „Solitaire“ ir „Carré“. 32 000 m² ploto kompleksas, užimantis maždaug 10 100 m² teritorijos, 2022 m. iškilo naujoje Vokietijos sostinės dalyje.
Biurų komplekso erdvės
Naudojant tvarias, klimatą ir išteklius tausojančias modulines hibridinės medienos statybos technologijas, pastatytas komplekso branduolys – „Carré“. Tai 20 000 m² plote išsidėstęs didžiausias hibridinis medinis statinys Vokietijoje bei vienas didžiausių Europoje. 2022 m. Vokietijos tvarios statybos draugija (vok. Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) jam suteikė tvariausio Vokietijos pastato statusą. Nuo tų pačių metų vasaros jis tapo naująja energijos tiekėjo „Vattenfall“ būstine.
Keturkampio tipo pastato „Carré“ vidaus erdvėse karaliauja mediena – ji naudojama atramoms, sijoms, langams, durims, turėklams, netgi apkalams. Biuruose nuo grindų iki lubų įrengti ištisiniai langai, įstiklintas įėjimas ir didelis panoraminis langas pastato hole prisideda prie gausios dienos šviesos. Pastato kampuose sumontuoti saugos laiptai ir liftai.
„Carré“ pastato širdis – erdvus, šviesus atriumas. Tai monumentalaus dydžio 26 metrų aukščio erdvė, padengta permatomu ETFE (fluoro pagrindu pagaminto plastiko) medžiagos stogu, atremtu į medines konstrukcijas. Ši stogo konstrukcija gali atlaikyti net iki 100 kg vėjo apkrovas. Pagrindinis atriumo akcentas – keturios skirtingo aukščio medžio formos konstrukcijos. Tai lamelinės eglės-medžio struktūros, kurias keliuose lygiuose supa žalios ramybės salelės – poilsiui ir bendravimui sukurtos platformos. Aukštesniame lygyje įkurtos laisvalaikio bei pokalbių zonos yra sujungtos pakopiniais laipteliais. Taip pat jie jungia biurus skirtinguose aukštuose ir penktajame aukšte įrengtą plačią poilsio erdvę. Pastaroji zona sudaryta iš patalpos su panoraminiais langais ir erdvios atviros lauko terasos.
Įspūdingo biurų pastato liniją pratęsia mažesnis pailgos konstrukcijos pastatas „Solitaire“. Pirmoji jo erdvė – dviejų aukštų, 7 metrų vestibiulis. Pirmajame aukšte įrengtos gastronominės, komercinės ir prekybos patalpos, nuo antro iki pat septinto aukšto – biurai, o ant pastato stogo – sodas. Šiame pastate mediena taip pat labai svarbus architektūros ir dizaino elementas.
Tiek „Carré“, tiek „Solitaire“ pastatyti vengiant aukštesnių nei 3 metrų vidinių sienų. Keturi pagrindiniai šių objektų energijos tiekimo ir išsaugojimo principai – pakankamumas, efektyvumas, kombinuota šiluma ir elektra bei jos apkrovos valdymas. Šiose erdvėse sudarytos tobulos sąlygos efektyviai naudoti energiją, o pakankamas dienos šviesos kiekis maksimaliai sumažina dirbtinio apšvietimo poreikį. Visi komplekso langai turi apsaugas nuo saulės spindulių, tad sukuria komfortišką aplinką darbui ir poilsiui.
Komplekso pastatai dalijasi požeminiu garažu, kuriame yra 218 e. mobilumo erdvių, dviračių patalpa su maždaug 100 dviračių vietų. Lauke taip pat įrengtos 32 papildomos parkavimo vietos.
Konstrukciniai elementai ir eksterjeras
Gelžbetoniniai konstrukciniai elementai panaudoti tik ten, kur nebuvo įmanoma jų išvengti – tai priešgaisrinės zona ir bendri pastato sutvirtinimai. Grynos ir hibridinės medienos elementai palaiko karkasą ir kuria pagrindinį interjerą. Tuo tarpu betonas išnaudotas pamatams ir rūsiui. Medinės atramos ir sijos išlaiko vertikalias pastato apkrovas. Medine hibridine konstrukcija pakeitus įprastinę gelžbetonio konstrukciją, statinio svoris buvo sumažintas iki 50 proc. Dėl to prireikė mažiau betono pamatų plokštėms, o tai sudarė sąlygas pagerinti naujojo biurų komplekso CO₂ balansą.
Fasadų apdaila sudaryta iš įprasto tinklelio, kurio pagrindas – oro sąlygoms atsparios stiklo pluošto betono plokštės. Tinklelis sujungtas horizontaliomis juostomis ir spalvotomis vertikaliomis plokštėmis. Viršutiniam fasado sluoksniui sutvirtinti panaudotas plonas cemento sluoksnis formuoja hibridinę medinę konstrukciją ir leidžia fasadui atlikti dekarbonizaciją – sugerti iš oro anglies dioksidą. Šis biurų kompleksas yra pirmasis projektas Vokietijoje, 100 proc. atitinkantis viešųjų duomenų registro „Madaster“ reikalavimus. Šiems pastatams suteiktas medžiagų pasas, saugantis informaciją apie panaudotas medžiagas ir leidžiantis jas pakartotinai panaudoti bei perdirbti.