Parengta pagal v2com newswire medžiagą
Architizer – didžiausia pasaulyje architektūros interneto platforma – oficialiai paskelbė 12-ojo Architizer A+Awards konkurso, skirto geriausiems šių metų architektūriniams objektams bei erdvėms, datas.
Hub of Huts by NOA. Nuotrauka Alex Filz
Organizatoriai pažymi, kad šis konkursas bei apdovanojimai sutraukia daugiausia dalyvių ir projektų visame pasaulyje – šiemet jame dalyvauti panoro daugiau nei 92 šalių atstovai. Pagrindinė šiųmetė žinutė – svarbu kritiškai pergalvoti, iš naujo atrasti ir įprasminti architektūros ir inžinerijos industriją: naudoti kuo daugiau perdirbamų žaliavų, skirti dėmesį tvarumui renovuojant, siekti mažinti klimato kaitą, susitelkti į įrangos, skirtos dizaino bei architektūros objektų projektavimui ir gaminimui, tobulinimą, taupiai naudoti medžiagas.
„Norime skatinti dialogą apie tai, kur mus veda šiuolaikinė architektūra. Mes nuolat klausiame savęs: ar tai, ką kuriame šiame gyvenime, yra dalis sprendimų, ar dalis problemų?“ – teiraujasi Rojkind Arquitectos įkūrėjas Michelis Rojkindas.
Tankinami miestai, gilėja klimato krizė, o mūsų socialiniai ir aplinkos raidos procesai pasiekė tokį tašką, kad architektai tiesiog privalo naują statinį jungti su gamta. Šis konkursas siekia pagerbti projektus, kurie ne tik puikiai atliepia šiandienos aktualijas, bet ir kuria tvarios ateities pasaulio vaizdą. Šiais metais grįžta kategorijos, skirtos atrinkti objektams, kurių dizainas ir statyba griežtai atitinka tvarumo kriterijų – bendradarbystę su pirmaujančiais žaliųjų pastatų ekspertais. Šios kategorijos tampa teigiamu precedentu kuriant aplinką specifiniuose viso pasaulio regionuose. Jos skatina rinktis ne tokius kenksmingus dizainui sprendinius ir žaliavas.
„Šie apdovanojimai – tai galimybė dalytis reikšmingomis, pokyčius skatinančiomis inovacijomis. Jos žadina norą kurti dar geresnius, aplinkai bei visuomenei saugesnius projektus“, – savo įžvalga dalijasi MGA | Michael Green Architecture įkūrėjęs ir vadovas Michaelis Greenas.
A+Awards įvykdė įsipareigojimą konkurse demokratiškai balsuoti, todėl kiekvienoje kategorijoje atiduoti savo simpatijas galėjo visi balsuojantys internetu. Su oficialiais partneriais v2com newswire, AIA New York ir Aesthetica bendradarbiaujantys konkurso organizatoriai sulaukė daugiau nei 400 000 publikos balsų iš daugiau nei 92 šalių.
Naujiena – kategorijos, susijusios su adaptyviu pakartotiniu naudojimu ir atnaujinimu. Jomis siekiama atkreipti dėmesį į esminį pramonės poreikį pertvarkyti esamus pastatus ir įgyvendinti regeneracinius projektus. Taip pat kategorijų sąrašas pasipildė nominacijomis, pagerbiančiomis ateities koncepciją: naujų medžiagų ir eksperimentinių technologijų naudojimą bei dirbtinio intelekto (AI) įrankių integravimą.
Šįmet taip pat pristatyta kategorija, skirta individualiai kuriantiems specialistams. Jie sudaro 25 % AIA narių. Jų sąrašas: čia.
„Per tiek metų šis konkursas tapo klientų sąmoningumą skatinančiu įrankiu. Jis padeda atpažinti aukštą kokybę tiek architektūroje, tiek interjero dizaine. Taip pat tai tapo inspiracija mums, architektams, vizionieriškai žvelgti į ateitį“, – sakė Stinessen Arkitektur vadovė Snorre’ė Stinessen.
Konkurse dalyvavusius projektus vertino per 250 Architizer akademijos narių. Prie jų prisijungė ir įtakingi, visame pasaulyje vertinami architektūros bei dizaino bendruomenėje dirbantys meno, technologijų, mados, verslo, žiniasklaidos bei nekilnojamojo turto sektoriaus atstovai:
• Wandile Mthiyane (Ubuntu Design Group)
• Suchi Reddy (Reddymade)
• Thomas Robinson (LEVER Architecture)
• Sara Kolata (Disrupt Symposium)
• Oana Stanescu (Oana Stanescu Studio)
• Lesley Lokko (African Futures Institute)
• Tao Liu + Chenyan Kai (Atelier Tao+c)
Per A+Awards apdovanojimo renginį taip pat buvo paskelbta apie Architizer – geriausios pasaulinės architektūros – naujo rinkinio išleidimą. Kataloge nuguls Heatherwick Studio, MAD Architects, MVRDV, Neri&Hu Design and Research Office, Kengo Kuma and Associates ir Studio Gang projektai. Jie taps kitų metų architektūriniu gidu.
Paskelbimas: 2023 m. spalio 9 d.
Paraiškos pabaiga: 2024 m. sausio 23 d.
Finalininkų paskelbimas: 2024 m. balandžio mėn.
Visuotinis balsavimas: 2024 m. gegužės mėn.
Nugalėtojų paskelbimas: 2024 m. birželio mėn.
Architizer misija – įkvėpti architektus. Per surinktą publikacijų visumą, pasitelkiant nugalėtojų kūrinius ir kurstant visuomenės susidomėjimą, Architizer siekia tapti pagalbiniu įrankiu, skatinančiu architektus projektuoti tvaresnius, inovatyvesnius pastatus, miestus, – kurti tvaresnį pasaulį.