Amsterdame išspausdintas plieninis tiltas gavo prestižinį Europos komisijos apdovanojimą „STARTS Prize 2018“, skiriamą už mokslo, technologijų ir meno inovacijas. Šiam apdovanojimui atrenkami skaitmeninių technologijų projektai, kuriais svariai prisidedama prie ekonominių ir socialinių inovacijų.

3D spausdintuvu išspausdintas pėsčiųjų tiltas – tai danų technologijų startuolio MX3D ir dizainerio Joriso Laarmano studijos „Joris Laarman Lab“ bendradarbiavimo rezultatas.

Pasitelkdama „Arup“, vieną iš geriausių statybos inžinerijos įmonių, MX3D sukūrė programinę įrangą, suvirinimo aparatus pakeičiančią robotiniu 3D spausdintuvu, kuriuo ir pagamintas visavertis plieninis tiltas. Jį projektavusi įmonė „Arup“ (jos atstovybėse 140 šalių dirba daugiau kaip 14 tūkst. projektuotojų, dizainerių, inžinierių ir konsultantų) yra įgyvendinusi daug inovatyvių, pasauliniu mastu pripažintų statybos projektų.

„Apdovanojimas STARTS yra didelė garbė, sutelkianti visus MX3D tilto projekto bendradarbius. Šio nuostabaus projekto rezultatas – ne tik visas savo funkcijas atliekantis 3D spausdintuvu išspausdintas nerūdijančio plieno tiltas, bet ir lankstus, formalumų nevaržomas kūrybinių, technologijų ir valstybinių organizacijų bendradarbiavimas, sudarantis prielaidas ir kitiems inovatyviems ateities projektams,“ – teigia Gijsas van der Veldenas, MX3D generalinis direktorius.

Šių metų pabaigoje pėsčiųjų tiltas bus įrengtas Amsterdame per Oudezijds Achterburgwalo kanalą. Jame bus įdiegta jutiklių sistema, kuria bus renkami duomenys, reikalingi skaitmeninei kopijai sukurti, o tai įmonei MX3D padės tobulinti savo technologijas, kuriant naują programavimo kalbą.

Apdovanojimo STARTS komisija teigia, kad šis projektas – tai ne vien puikus inžinerinis ir dizaino sprendimas. Kartu skatinama diskusija apie bendrą dizaino ir projektavimo ateitį. Šiuo projektu diegiamos technologijų ir medžiagų naujovės ir atveriamos naujos bendradarbiavimo galimybės, be to, sukuriami duomenimis grindžiamų algoritmų metodai tiltų saugai ir jų pritaikomumui prie aplinkos įvertinti.

Šis tiltas – tai urbanizacijos kaitos pradžia. Nors pasaulyje daugėja didelio masto 3D technologijų projektų, šis novatoriškas tiltas išsiskiria tuo, kad bus iš tiesų naudojamas Europos miestų gyventojų.

Įmonės „Arup“ direktorius Mathew Vola teigia: „Robotinės statybos technologijos skatina naujas diskusijas apie tai, kokia aplinka bus kuriama ateityje. Mes džiaugiamės, kad galime dirbti kartu su kitais geriausiais pasaulio specialistais, derindami kūrybiškus problemų sprendimus su sukauptomis žiniomis ir ilgamete patirtimi.“

Įgyvendindama šį projektą, įmonė MX3D bendradarbiavo su daugeliu partnerių: „Autodesk“, „ArcelorMittal“, „Arup“, „Force Technology“, „Imperial College London“, „Air Liquide“, „ABB Robotics“, „Heijmans“, „Lenovo“ ir „Lloyds Register Foundation“, taip pat su viešojo sektoriaus partneriais: „TU Delft“, AMS institutu (Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions) ir Amsterdamo savivaldybe. Projekto rėmėjai: STV, „Oerlikon“, FARO ir „Plymovent“. Lankytojų centrą remia danų VSB fondas.

Šių metų STARTS laureatai gaus 20 tūkst. eurų pinigines premijas ir prizus. Apdovanojimų ceremonija vyks rugsėjo 7 d. festivalyje „Ars Electronica“, Lince, Austrijoje.

MX3D lankytojų centras bus atidarytas artimiausiu metu ir pasiūlys profesionalams ir visiems besidomintiems technologijomis pamatyti visą spausdinimo procesą.

Daugiau informacijos: mx3d.com

#Įvykiai #Renginiai

2018-06-13