Projekto autoriai: Egue y Seta
Vieta: Barselona, Ispanija
Įgyvendinta: 2016 m.
Plotas: 40 m²
Nuotraukos: Vicugo foto
Tekstas: Gintautės Kisieliūtės


Daugeliui nevietinių Barselona yra magiškas pajūrio miestas. Čia vienas didžiausių traukos centrų – paplūdimys su meninėmis ekspozicijomis po atviru dangumi, šalia besidriekiančiomis kavinukėmis, siūlančiomis įvairių užkandžių (tapas) ir nuostabia atmosfera alsuojančių barų. Miesto istorija bei kultūra daro savotišką įtaką net nekilnojamam turtui, o ypač naujai rengiamiems būstams, nes norima, kad jų svečiai ar nuolatiniai gyventojai jaustų vietos nuotaikas jau namuose. Dėl to butų, ypač skirtų trumpalaikei nuomai, interjero dizainas išsiskiria tam tikrais bruožais.


Ispanų architektūros ir dizaino studijos Egue y Seta uždavinys buvo nedidelį būstą paversti turistų akį traukiančiu ir širdį pavergiančiu jaukiu rojaus kampeliu, kuriame potencialūs nuomininkai norėtų praleisti savo atostogas. Čia stengtasi sukurti patogias bei funkcionalias erdves ir perteikti Barselonos kultūrą, gyvenimo būdo esmę, moderniai perduoti tradicijas bei vertybes. Ispanišką polėkį padėjo sustiprinti už lango atsiveriantys vaizdai ir lengvas šurmulys – La Barceloneta – tai tradicinės žvejų bendruomenės kaimynystė, kurioje verda savitas gyvenimas.

Nedidelis plotas privertė dizainerius pasukti galvas, kaip patenkinti dviejų asmenų norą turėti ergonomišką, patogų ir dailiai apipavidalintą būstą. Kadangi ilgiausias buto nuomos periodas yra du mėnesiai, stengtasi susitelkti ties jaukumo ir gražias emocijas keliančia stilistika, padedančia laikiną gyvenamąją vietą prisiminti tarsi dangišką kampelį. Būtent dėl šių aplinkybių ir dėl sąryšio su vandeniu interjere atsirado gaivūs melsvi tonai. Siekiant, kad butas neatrodytų pernelyg šaltas, jie buvo derinami su rusva ąžuolo mediena, smėlio atspalvio plytomis bei šviesos pojūtį suteikiančia matine balta spalva. Norint suteikti įvaizdžiui detalumo, kontrasto ir dekoratyvaus grafiškumo, dekoro elementams pasirinkti juodi paviršiai.

Bandant sukurti aplinką, kurioje būtų juntamas kuo didesnis erdvumo, atvirumo pojūtis, nuspręsta išgriauti sienas, skiriančias miegamuosius, virtuvę, vonios kambarį bei koridorių, ir suformuoti tris pagrindines privačias, tačiau stilistiškai vientisas zonas. Virtuvei ir miegamajam atskirti buvo panaudotas dvigubas baldas: vienoje jo pusėje įrengta drabužinė, o kitapus – virtuvinės spintelės. Baldas užima ne visą sieną – likusią pertvaros dalį atstoja stikliniai langai ir durys. Iš miegamojo pusės jas galima uždengti medinėmis žaliuzėmis ir taip suteikti erdvei privatumo, o dieną pro juos sklinda daugiau šviesos. Langas įtaisytas ir vonios kambaryje, tiesiai prieš lovą: pro jį sklindantys saulės spinduliai rytais nuteikia puikiai dienai, o žaliuzės apsaugo nuo nepageidaujamų žvilgsnių. Į lovūgalyje suformuotą dekoratyvią gipsinę palangę įmontuoti naktiniai staliukai.

Nedideliame bute įrengto vonios kambario galėtų pavydėti daugelis, nes jo erdvumas stebina. Didžiulis dušas bei baldas su praustuvu, skalbykle, plačiu stalviršiu, privatus tualeto kampelis ir pakankamai erdvės patalpoje būti dviem žmonėm. Svetainė su virtuvės, valgomojo zonomis taip pat įrengta itin išmoningai, išsaugant patogiai gyventi reikalingą plotą ir suteikiant visas reikalingas funkcijas. Vientisumo jausmą sustiprina ne tik pagrindinis virtuvę ir miegamąjį skiriantis baldas – labai svarbų vaidmenį atlieka apdailos medžiagos. Melsva spalva nudažytos ne vien sienos – ją regime baldų korpusuose, duryse, gobelenuose, net lubose. Plytų siena driekiasi per visą butą, dėl praktinių sumetimų virtuvėje ji kiek pridengta medienos plokšte, tačiau kiek aukščiau ji tampa vienu pagrindinių apdailos akcentų, atsikartojančių senovinėse arkinėse lubose. Jas laikančios juodai nuspalvintos sijos atkartoja plieninį vidaus langų rėmų ritmą. Ispaniškos plytelės prie maisto gaminimo ir įėjimo į butą zonoje tarsi įrėmina centrinę laisvalaikio, poilsio erdvę.

Žaluma interjere sukuria gamtos oazės atmosferą, o jų vieta pabrėžia patalpų vientisumą. Ant dvigubo baldo stovintys dailūs gėlių vazonėliai ir prie virtuvės lango įsitaisę stambesni augalai sukelia privatumo, jaukumo, gaivos pojūtį. Nedidukas, tačiau labai mielas, modernus, kultūrinių, tradicinių bei istorinių užuominų kupinas butas Barselonoje parodo, kaip išdėstyti patalpas, kad turėtum visas funkcines zonas. Teko ryžtis nugriauti visas sienas, tačiau Egue y Seta įrodė, jog tai padaryti vertėjo dėl puikaus rezultato. Be abejo, žavinga interjero stilistika visus buto privalumus tik pabrėžė.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas: „Centras“

Interjeras.lt