Vidutinis Vakarų europietis, gyvenantis mieste, būstą keičia vidutiniškai 7 kartus per gyvenimą. Lietuviai paprastai tai daro du kartus rečiau, bet mes vis labiau vakarėjame – kiekvienam gyvenimo etapui renkamės skirtingą būstą. Kaip išsirinkti būstą, kad jo nereikėtų rinktis dar kartą?
Vieta. Miestas yra gyvas organizmas, todėl verta susirinkti informaciją apie nusižiūrėtą vietą. Pažiūrėję į bendrąjį miesto planąwww.vilnius.ltsužinosite, kąsuplanuotastatyti jūsų kaimynystėje. Galbūt jus papirkusią tylą ir gamtą šalia išsirinktoobjekto netrukus pakeis statybų gaudesys ir naujas prekybos centras. Ten pat ten rasite žinių apie užterštumą, triukšmo lygį ir kitus rodiklius.
Surinkite informaciją apie save. Skelbimai apie parduodamą NT dažnai yra standartiniai – kaip arti artimiausias parkas, darželiai, mokyklos ar viešojo transporto stotelė. Bet kur daugiausia laiko praleidžiate jūs? Jeigu jūsų vakarai bėga miesto centre, ar tikrai esate pasiryžęs keisti gyvenimo būdą ir, pavyzdžiui, nuo dviračio persėsti į automobilį? Verta pabandyti bent kelis vakarus praleisti ten, kur galvojate įsigyti namus.
Suplanavimas – tai jūsų koziris. Pirkdami būstą pirkėjai dažniausiai vertina bendrą kainą ir būsto paskolos įmoką. Rečiau – kvadratinio metro kainą. Bet suplanavimas yra vienas svarbiausių aspektų, todėl jį turėtumėte rimtai apsvarstyti. Yra pavyzdžių, kai du visaverčiai kambariai įkurdinti 27 m², o kitur ketvirtadalį buto ploto gali užimti prieškambaris.
Paskirtis – ne visas parduodamas būstas yra gyvenamosios paskirties,tačiau tai–ne kliūtis registruoti gyvenamąją vietą, nes netaikomi papildomi mokesčiai (jeigu tai yra pagrindinė jūsų gyvenamoji vieta).
Kas yra jūsų šaukštas deguto? Jei esate jautrus triukšmui, atidžiau pasidomėkite garso izoliacinėmis klasėmis:jos parodo, kokį triukšmą turi kelti kaimynai, kad juos girdėtumėte. Dabar naujuose būstuose privaloma minimali garso izoliacinė klasė yra C, atskiruose projektuose garsas yra izoliuotas dar geriau. Jeigu nemėgstate karščio, gerai įvertinkite pietinę ir vakarinę saulę, gal jūsų namų langai turėtų būti nukreipti į rytus ir šiaurę?
Iš ko perkate? Ką jums sako vystytojo patirtis, reputacija ir bendravimas su bendruomenėmis? Kokia būsto vertė bus po kelerių metų, kaip lengvai galėsite jį išnuomoti ar parduoti?
Mokesčiai. Jeigu perkate pasiėmę paskolą, bent 15 proc. pradinis įnašas bus didžiausia investicija. Kad nebūtų siurprizų, paskaičiuokite, kiek kainuos mokesčiai notarui, Registrų centrui, vertintojams, įvertinkite ir persikraustymo kaštus.
Tekstas parengtas pagal paskaitą, skaitytą Būsto mugėje, kurią organizavo Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asocijacija (LNTPA).
Žurnalas: „Interjeras.lt pataria“