Sausio 12 d. Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, viešą paskaitą pristatys architektas Reinieris de Graafas, kuris priklauso Nyderlanduose įsikūrusiam, pasauliniu mastu veikiančiam architektūros biurui OMA (Office for Metropolitan Architecture). R. de Graafas yra šios organizacijos partneris ir jos smegenų centro AMO vadovas.
„Į Vilnių R. de Graafą pakvietėme kaip įtakingos, pasauliniu mastu veikiančios architektūros organizacijos atstovą, kuris pasižymi netradiciniu požiūriu į aplinką ir savo profesiją. Taip pat manome, kad jo atstovaujamos organizacijos OMA veikla yra geras pavyzdys, kaip architektams, neprarandant savo balso, galima dalyvauti kapitalu varomame veiksme“, – sako vienas renginio kuratorių architektas Vytautas Biekša.
Pranešėjas prisistato kaip architektas, kurio interesų laukas – platus. Jo tyrimo objektas – urbanizmas, miesto kaip politinio ar finansinės galios reiškinio persvarstymas. R. de Graafo tyrimo geografija – globali, jis paliečia šešėlinės ekonomikos įtaką urbanizacijai besivystančiose šalyse, nagrinėja privačiojo verslo svarbą miestui, ironizuoja „išmaniojo miesto“ sąvokos tema, į vieną sąrašą sudeda galingiausias pasaulio valstybes, miestus ir korporacijas. Būdamas įtakingos architektūros organizacijos dalimi, architektas nespekuliuoja ateities tema, jo tikslas – keliamus klausimus įtraukti į viešąją ir akademinę diskusiją.
Renginio mecenato „Hormann Baltic“ direktoriaus Tomo Radzevičiaus teigimu, OMA atstovo vizitas yra svarbus įvykis Lietuvos architektūros ir statybų bendruomenei: „Kad neužvirtume savo sultyse, turime nuolat domėtis, kas vyksta sparčiausiai augančiuose ir galingiausiuose pasaulio centruose. Būtent tokiame kontekste dirba OMA, galima sakyti, pačiame šiuolaikinės architektūros smaigalyje.“
R. de Graafas jau 20 metų yra OMA dalis, vienas šios organizacijos partnerių, vadovaujantis smegenų centrui ir tyrimų centrui AMO. Architektūros praktikas, mąstytojas aktyviai veikia Europoje, Artimuosiuose Rytuose, Rusijoje, rengia parodas ir studijas apie tvarumą energetikoje. Pastaruoju metu architektas daug dirbo Maskvoje, OMA teikiant pasiūlymus rusiškajam Silicio slėniui – Skolkovo inovacijų centrui – ir vadovavo konsorciumui, kuris pasiūlė naujo Maskvos urbanistinio plano koncepciją.
OMA yra Nyderlanduose įsikūrusi tarptautinė architektūros praktikos ir studijų organizacija, kuriai, be R. de Graafo, priklauso tokios šiuolaikinės architektūros asmenybės kaip Remas Koolhaas, Ellen van Loon, Shohei Shigematsu ir kiti. Organizaciją OMA, kuri prisistato kaip praktikė, galima laikyti šiuo metu vienu įtakingiausių architektūros biurų pasaulyje.
Naujausi OMA darbai – tai pasaulinio garso architektūros ikonos: šiuolaikinio meno ir kultūros institucija Milane „Fondazione Prada“, naujasis dizaino muziejus Londone, itin didelio mastelio eksperimentinis statinys – Taipėjaus scenos menų centras (Taipei Performing Arts Center).
Kartu su partneriais - Nyderlandų Karalystės ambasada - rengiama R. de Graafo paskaita yra 19-ojo architektūros pokalbių ciklo baigiamoji dalis. Ciklo, kuris, anot kuratorių, skirtas nepatogiai pinigų ir architektūros santykių temai. Atsakymus į aktualius klausimus, kaip pinigai veikia architektą ir ką architektas daro su pinigais, bando rasti architektūros, žurnalistikos, politikos ir socialinių sričių specialistai. Ciklą kuruoja architektai Vytautas Biekša bei Matas Šiupšinskas ir istorikas, teoretikas Kazys Varnelis.