Vieta: Istambulas, Turkija.
Realizacija: 2012 m.
Plotas: 180 kv. m.
Fotografijos: Koray Erkaya.
Tekstas: parengtas pagal Ofist medžiagą.
Dizainerių Yasemin Arpac ir Sabahattin Emir (iš studijos Ofist) rekonstrukcinis projektas – penthouse tipo būstas sostinėjė, – priklausantis 45-erių metų amžiaus viengungiui. Pro lofto langus matosi sena armėnų bažnyčia Getronagan, o panorama aprėpia ir Galata bokštą. Namo lokacija – komercinis Karakoy rajonas bei gyventojo asmenybė, jo gyvenimo būdas ir poreikiai, – tai pagrindiniai aspektai, pagal kuriuos buvo kuriamas projektas. Šiandien šis rajonas darosi vis aktyvesnis: įsikūrė naujų meno galerijų, boutique parduotuvių, restoranų, viešbučių, o loftas yra viso judėjimo epicentre. Būtent tai bei judrus užsakovo gyvenimo būdas išprovokavo pagrindinių apdailos medžiagų ir funkcinių zonų išdėstymo pasirinkimus. Natūralumas, neutralumas, komfortas, praktiškumas – tai yra esminiai raktiniai žodžiai, apibūdinantys projektą.
Kūrėjų struktūrinė idėja – atverti erdves, įsileisti kiek įmanoma daugiau šviesos bei atskleisti nuostabią panoramą, plytinčią priešais. Seniau priekiniame fasade buvę maži langai tapo didesniais ir slankiojančiais, šitaip atsirado galimybė sustūmus juos, svetainę paversti balkonu, kurio lofte trūksta. Taip pat buvo suprojektuotas didžiulis stoglangis iš trijų kvadratų dėl kurio kambarį tiesiog užtvindo dienos šviesa. Dizaino stilistika bei įvaizdis buvo paremtas tuo, jog norėta nepersistengti. Atsižvelgiant į tai, kad būstas skirtas vienam asmeniui, erdves nuspręsta apjungti, todėl nebuvo ir poreikio taikyti skirtingus interjero principus. Pasirinktos pagrindinės idėjos buvo panaudotos visame plote, taip sukuriant vientisą, individualizuotą interjerą.
Viena iš išilginių sienų buvo panaudota kaip daiktų talpykla, kuriai įrengti panaudota labai elementari varinių strypų kombinacija, sumontuota per abu lofto aukštus. Ši lentynų schema išrikiuota per visą sieną, nepaisant to, kokios paskirties zona yra šalia – ar tai svetainė, ar virtuvė, ar biblioteka, ar miegamasis. 60x60 cm lentynų tinklas sudarė salygas šiuos kubus panaudoti kaip tik nori – juose sumontuoti lentynas, kurių aukščius galima reguliuoti pagal poreikius ir sandėliuojamus daiktus, kubus papildyti vertikaliomis plokštėmis ir suskaidyti į smulkesnes ertmes, naudoti jas drabužiams kabinti, knygoms, virtuvės reikmenims ar kitiems daiktams laikyti. Priešais esanti siena buvo dekoruota juodai pilkomis, skirtingo dydžio akmens plokštėmis, sukuriančiomis švelnų mirgėjimą, tačiau pernelyg neužgožiančiomis kambario įvaizdžio bei nekonkuruojančiomis su lygiagrečiai nusidriekusia lentyna, pilna įvairių daiktų. Grindų dangai taip pat pasirinktos stambios, 60x60 cm dydžio, melsvai pilkos akmens masės plytelės. Tokia danga yra itin praktiška ir atspari, todėl puikiai tinka mėgstantiems aktyvų socialinį gyvenimą, rengiant vakarėlius ar dažnai sulaukiant svečių. Vienintelė patalpa, kurioje grindų danga skiriasi, – tai svečių miegamasis, atsigręžiantis į šiaurinę pusę. Čia paklotos natūralaus medžio parketlentės, suteikiančios šilumos ir jaukumo. Antresolėse grindys išlietos iš betono per visą antrą aukštą, nes ten išsidėsčiusios poilsio zonos, po kurias malonu vaikštinėti basomis. Taip pat ši danga padėjo suformuoti originalų sprendimą – išlieti didžiulę vonią visai šalia lovos.
Vienintelis daugiau dekoratyvus nei praktiškas sprendimas – tai fasadinės sienos ir lubų apkalimas prabangia, tropine Iroko mediena iš vakarinių Afrikos regionų. Ilgos medinės lentos vizualiai pailgino patalpą, o ta pačia apdaila dengta siena atrodo itin aukšta. Likusios purvino betono sienos ir holo lubos primena apie čia gyvenančią modernią ir jaunatvišką asmenybę, o siekiant išlaikyti švaraus, estetiško interjero įvaizdį, virtuvės zonos lubos bei dalis sienų dažytos sterilia balta spalva. Taip dizaineriai sukūrė dinamišką plokštumų, tekstūrų ir spalvinių sprendimų kompoziciją.
Į loftą patenkama tiesiai iš lifto. Būsto gyventoją čia pasitinka jaukus holas žemomis lubomis, ekspresyvūs paveikslai bei iš talpių spintų suformuota erdvė. Taip pat čia yra pirmojo aukšto tualetas. Peržengus šią zoną, atsiveria didžiulis pirmojo aukšto plotas, kuriame pirmiausiai į akis krenta didžiulė virtuvė, kurioje visi reikmenys, įrankiai bei indai išdėstyti atvirose lentynose tarsi atskleisdami pagrindinį gyventojo siekį, – turėti tik tai, kas nuolat naudojama. Virtuvėje yra didžiulė sala maistui gaminti, o prie jos prijungtas šešiavietis valgomojo stalas susirinkusiai kompanijai. Čia pat įrengtas iš visų pusių puikiai matomas židinys, kuris gali suteikti ne tik šilumos, bet ir grožio bei jaukumo.
Svetainės zonoje didžiausią įspūdį sudaro atsivėręs lubų aukštis bei daugybė šviesos nuo didžiulio fasadinio lango ir stoglangio. Taip pat šviesa vakarais čia aprūpina visas tuntas pakabinamų Dixon skrybėlės formos šviestuvų, po kuriais numatyta laisvalaikio zona su didžiule, bene dešimtviete, sofa. Šalia esantis stambus akmeninis žurnalinis staliukas ir spalva, ir tekstūra dera prie grindų dangos, o prie jo išrikiuoti apvalūs juodos odos pufai ant chromuotų kojyčių suteikia dar daugiau modernumo. Į antrą aukštą palydi tarsi sklendžiantys laiptai bei labai estetiškas, prie lubų pritvirtintas apsauginis turėklas. Antresolėje karaliauja būsto šeimininkas. Čia šiek tiek kontrastuoja tam tikri dizaino sprendimai – lovą atstoja čiužinys, tačiau šalia esanti stiklinė pertvara į vonios kambarį atrodo itin prabangiai ir estetiškai, o tuo pačiu nenaudojant pertvaros išsaugomas erdvumo įspūdis. Nors dušo zona yra už stiklo, tualetas slypi už dar vienų matinių durų, taigi privatumo vis dėlto paisoma. Čia dominuoja balta spalva bei šviesiai pilkšvas marmuras, daug blizgaus chromo, purvinai betoninės sienos ir šalia nusidriekusi medinė siena bei lubos.
Dizaineriai Yasemin Arpac ir Sabahattin Emir atskleidė čia gyvensiančio personažo asmenybę, atsižvelgę į jo gyvenimo būdą bei poreikius, sukūrė modernų, praktišką, tačiau ir labai jaukų būstą, kuriame tvyro maloni, šilta atmosfera. Lofto erdvių vientisumas tapo ne išimtiniu sprendimu, o unikaliu projekto privalumu, primenančiu, jog namus verta kurti ne pagal standartines schemas.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nuotraukų galerija: