Projekto autoriai: Auhaus Architecture Studio, Kate Fitzpatrick, Benjaminas Stibbardas
Vieta:
Áivanhou (Ivanhoe), Australija
Įgyvendinta:
2016 m.
Plotas:
353 m²
Nuotraukos:
Dereko Swalwello
Tekstas:
Gintautės Kisieliūtės


Paslaptingas, egzotiškoje aplinkoje įrengtas keturių miegamųjų namas stūkso ant vešliai apaugusios kalvos. Pastatas leidžiasi žemyn kartu su šlaitu ir jau iš pirmo žvilgsnio tarsi pabrėžia, jog jis prisitaikė prie aplinkos, o ne atvirkščiai. Pagarbą supančiam gamtovaizdžiui atspindi fasado ir net vidaus apdaila: jai buvo pasirinktos siauros vertikalios medinės lentelės. Didžiuliai langai leidžia grožėtis miško žaluma, o iš dviejų sparnų suformuotas vidinis namo kiemas suteikia saugumo ir jaukumo pojūtį.


Architektai Kate Fitzpatrick ir Benjaminas Stibbardas buvo atsakingi už kuo labiau prie landšafto derančio ir užsakovų lūkesčius pateisinančio namo struktūrą. Būtent todėl pastatas buvo perskeltas į dvi viena nuo kitos tolstančias dalis: taip sudarytas didelis atstumas tarp miegamųjų kambarių, o korpusai sujungti ties bendro naudojimo laisvalaikio zonomis. Čia itin vertinamas poilsis, tad jam skiriami ramiausi namų kampeliai. Būstas labai erdvus. Be keturių miegamųjų, čia dar yra svetainė, virtuvė, didelė drabužinė, per kurią patenkama į vonios kambarį su dušu ir dviem praustuvais, lauko terasa, žaidimų ir pramogų kambarys, vonios kambarys su dailia vonia, tualeto patalpa, skalbykla, garažas.

Jau iš pirmo žvilgsnio galima pastebėti, jog interjere vyrauja natūralios vietovės spalvos: ne tik ramūs žemės tonai, bet ir sodrūs atogrąžų atspalviai, kurių Australija tikrai nestokoja. Spalvų gama buvo parinkta atsižvelgiant į langų išsidėstymą bei dydį: kuo didesni langai ir kuo labiau atsiveria medžių žaluma, tuo ramesnė tonų dermė patalpoje, nes norėta, jog vaizdas už lango taptų akcentu – būtų lyg gyvas paveikslas. Svetainė yra vienas tokių pavyzdžių. Į gamtos foną ritmiškai įsilieja jos grindų mediena ir medinės sienų lentelės. Keletas pilkų baldų papildo spalvų gamą, ypač kanapėtas rankomis austas kilimas – jis primena žvyrą. Stabilumo pojūtį suteikia juodas matinis televizoriaus baldo fasadas bei židinio apdaila. Virtuvėje sienų puošybai taip pat naudojama mediena, o virtuvės baldų dizainas suformuotas taip, jog atspindėtų tiek gamtos motyvus, tiek modernumą, tiek subtilią prabangą. Šviesus medis, juoda spalva, auksas ir baltas marmuras – tai tobulas derinys, norint atsakyti į tokį iššūkį, tačiau, papildžius jį šių metų karaliene tamsiai žalia, efektas – dar ryškesnis. Aukso naudojama nedaug, tačiau itin sumaniai bei stilingai: juo papuošti korpusinių baldų cokoliai, plastiškas virtuvės salos stalviršio pagrindas, galinės atvirų spintelių sienelės, rankenėlės, šviestuvai.

Pagrindinio miegamojo vonios kambaryje taip pat viešpatauja žalia, tik kur kas sodresnė, egzotiškesnė, primenanti atogrąžas. Derinant ją su šviesia mediena, balta keramika bei pilku akmeniu, pavyksta sukurti prabangų ir subtilų dizaino stilių. Jam įdomumo suteikia netaisyklingos, lenktos patalpos formos. Kitame vonios kambaryje pritaikytas skaistumo, šviesos principas – baltos, smulkų raštą formuojančios sienų plytelės išryškina stambų balto marmuro stalviršį ir susilieja su minkštų formų pastatomu praustuvu. Šviesiame fone solidumo įgyja žalvarinis maišytuvas bei rankšluostinė.

Nors namas erdvus, visuose kambariuose stengtasi išlaikyti bendrą stilistiką. Ją apibūdintų tokie žodžių junginiai kaip „išraiškinga mediena“, „atogrąžų žaluma“, „auksiniai akcentai“, „juodi baldų fasadai“. Interjero detalių stilistika yra labai subtili, tačiau juntamas atidumas kiekvienam elementui. Norėta kokybės pojūtį suderinti su minimalistine ekstravagancija – tik tiek, kiek jos būna gamtoje. Name esantys akcentai – tarsi gėlių žiedai, traukiantys bites, tik šie skirti gyventojų akims patenkinti. Pro didžiulius langus iš miegamųjų matomos medžių šakos sudaro įspūdį, lyg būtum namelyje medžio viršūnėje.

Architektų studija Auhaus Architecture Studio puikiai suderino miško namo gyventojų norus, vertybes bei funkcinius poreikius. Subtili, tačiau žavinga stilistika atskleidžia modernaus žmogaus požiūrį į grožį ne kaip į daiktą, o kaip į kultūrinę išraišką. Natūralios apdailos medžiagos, solidi, tačiau neperspausta ištaiga ir atogrąžų tonai padėjo suformuoti estetišką namų aplinką, darniai tarpininkaujančią su supančia aplinka.

Nuotraukos:

Žurnalas: „Centras“