Namų inžinerinių sistemų plika akimi nematyti. Jos paslėptos sienose, po lubomis, grindimis. Bet be jų mūsų namai nebūtų tokie patogūs gyventi, neveiktų ir nė viena rankenėlė ir nė vienas mygtukas. Beje, kokie jie svarbūs, suprantame tik tada, kai jie nustoja veikti....
Didžioji dalis vandens inžinerinių sistemų gamintojo, vokiečių koncerno TECE produkcijos taip pat nematyti. Visa ji montuojama po vonios kambario vidaus apdaila. Prabangiuose interjeruose – po brangiomis sienų, grindų plytelėmis, impregnuotomis, vandeniui atspariomis natūralaus medžio grindimis ir pan. Matomi tik dailūs WC vandens nuleidimo mygtukai.
Draudimas – 10 metų
Tačiau yra dar viena, į akis nekrintanti detalė, kurios ir neišvysite. Apie ją reikia žinoti, nes ji nepaprastai svarbi. Pagal ją netgi vertėtų rinktis inžinerines sistemas, vandentiekio vamzdžius, jungtis, vandens nuleidimo bakelius ir visus kitus įrenginius, dėl kurių vanduo mūsų namuose cirkuliuoja taip, kaip mums reikia: saugiai teka iš čiaupų, dušų ir saugiai nuteka į nuotėkas. Nes kai, neduok Dieve, kažkas kažkur, po apdaila, sienoje ar grindyse ima leisti vandenį, anksčiau ar vėliau sužinome, bet beveik visada – per vėlai. Gyvybiškai svarbus ir geidžiamas vanduo tampa nelaime, nešančia didžiulius nuostolius. Ir kuo brangesnė apdaila, tuo didesni nuostoliai. Daugiabučiuose namuose sugadinami ir kaimynų interjerai, daiktai.
Šį kartą kalbėsime ne apie inžinerinių įrenginių techninę kokybę. Visas įmanomas kokybės kontrolės sistemas įsidiegęs TECE koncernas visgi neatmeta nelaimingo atsitiktinumo galimybės. Todėl jei vartotojų turtas būtų sugadintas dėl jo produktų kaltės, žalą kompensuotų draudimo bendrovės. Civilinės atsakomybės draudimas galioja visame pasaulyje, o draudimo sumos iš tiesų įspūdingos. 70 šalių veikianti viena stambiausių pasaulyje draudimo bendrovių „Allianz“, atsitikus nelaimei, vieno draudžiamojo įvykio atveju kompensuotų žalą iki 10 mln. eurų. Taip ji prisiima visišką atsakomybę už savo produktų kokybę.
Baltijos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, TECE produktai papildomai civilinės atsakomybės draudimu yra apdrausti „Ergo“ draudimo bendrovėje. Vieno draudžiamojo įvykio atveju ji kompensuotų žalą iki 0,5 mln. eurų. Taigi žalą vartotojams iki šios sumos kompensuotų „Ergo“, jei žala didesnė – „Allianz“. Abu šie draudimai galioja 10 metų nuo to momento, kai įranga buvo įsigyta, nepriklausomai nuo gaminiams suteikiamo garantinio laikotarpio. Skirtingoms detalėms suteikiami skirtingų laikotarpių garantiniai terminai, tačiau civilinės atsakomybės draudimas visai TECE produkcijai galioja tą patį laikotarpį. Apskritai pagal Europos kokybės standartus gaminių kokybei yra suteiktas sertifikatas, liudijantis, kad jie tinkamai funkcionuos 50 metų.
Pirmieji vokiečių vandens inžinerinių sistemų produktai Lietuvą pasiekė prieš 20 metų. Iki šiol nebuvo jokių precendentų dėl gaminių kokybės, tačiau civilinės atsakomybės draudimas yra svarbiausias kriterijus renkantis. Pasak įmonės „TECE Baltikum“ vadovų, draudimą vertina statybos bendrovės, santechnikai. Tačiau apie jį lygiai taip pat svarbu žinoti ir bet kuriam žmogui, kuris prekybos centre renkasi WC bakelį, vamzdį, vandens nuleidimo mygtuką ar kokį kitą produktą. Svarbu žinoti ir tiems, kurių namuose, rengiant vandens inžinerines sistemas, buvo naudoti TECE produktai. Tam, kad draudimo bendrovė kompensuotų išlaidas, nereikia turėti specialių dokumentų, jei nuostoliai patirti akivaizdžiai dėl medžiagų kaltės. Užtenka registruoti žalą ir pateikti įsigijimo dokumentą – kasos čekį su data.
Draudžia mažuma
Kiek Lietuvos statybų sektoriaus dalyvių – statybininkų, medžiagų tiekėjų draudžiasi civilinės atsakomybės draudimu? „Ergo“ draudimo departamento direktorius Tomo Nenartavičiaus teigimu, oficialios statistikos nėra, tačiau galima numanyti, kad beveik pusė visų statybos rinkos dalyvių civilinės atsakomybės draudimu iš viso nesidraudžia. Tarp jų statybinių medžiagų ir įrangos gamintojų atstovų, ko gero, vos vienas kitas.
„Statyba yra gana rizikinga ūkinė veikla, todėl civilinės atsakomybės ir kiti draudimai – statybos darbų, nelaimingų atsitikimų, turto yra aktualūs visiems statybos proceso subjektams“, – sakė T. Nenartavičius. Vandentiekio avarijos, pasak jo, dažniau nutinka ne statybų metu, bet vėliau, gyvenant, naudojantis pastato inžinerinėmis sistemomis. Įvykus avarijai, pagrindinė draudikų užduotis – išsiaiškinti, dėl kieno kaltės ji atsitiko. Dažnai apie tai, kad įrenginiai vartotojų naudai buvo apdrausti civilinės atsakomybės draudimu, žmonės sužino iš draudimo įmonės, kuri nagrinėja įvykių priežastis, trečiųjų šalių pretenzijas.
Galima gyventi ir tikėti, kad nieko bloga nenutiks. Bet galima gyventi ir žinoti, kad jei bėda ir ištiktų, nuostolius kompensuos.