Jei pirmadieniai kelia didžiulį diskomfortą, vadinasi, pats laikas surašyti Kalėdų seneliui laišką prašant didesnio kapšo pinigų ir kraustytis į išmanius namus. Ir nors pirmadieniai jų neaplenkia, vis dėlto pastatų automatika gali pirmos darbo dienos dirgiklius sumažinti iki minimumo ir taip savaitės pradžią padaryti lengvesne.


Išlipti iš lovos – misija neįmanoma

Kam nepažįstamas šis scenarijus: pirmadienis, 6 valanda ryto, o telefonas ima skleisti garsą, kuris buvo malonus tik kartą gyvenime – kai jį rinkotės savo žadintuvui ir apskritai džiaugėtės savo naujuoju telefonu. Visais kitais gyvenimo atvejais ta muzikėlė skelbia galą jūsų saldžiam miegui.

Išmanieji namai gali palengvinti kėlimosi procesą. „Mokslo įrodyta, jog daugelis žmonių gerai jaučia gamtos ritmus ir yra linkę pagal juos gyventi. Pavyzdžiui, daugelis reaguoja į saulę – pagrindinį šviesos šaltinį, todėl sulig pirmaisiais spinduliais už lango keliamasi lengviau, - sakė Raimundas Skurdenis, automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ direktorius. – Pasirinktu kėlimosi laiku pastatų automatika gali aprūpinti miegamąjį stipresne arba palaipsniui stiprėjančia, natūraliai artima, todėl papildomo streso nesukeliančia, šviesa“.

Šviesos į namus įleidžia ir automatiškai pakeliamos langų žaliuzės, o jei už lango – visiškai tamsu, kylančią saulę imituos ir palengva ims ryškėti virš langų sumontuotas apšvietimas. „Mažiau arba daugiau į sienas integruoti šviesos šaltiniai virš langų – pastaruoju metu itin populiarus apšvietimo būdas, mat jis – natūralus. Mums įprasta, kad šviesa sklinda būtent nuo langų,“ – naujausias apšvietimo tendencijas vardijo R. Skurdenis.

Šviesos intensyvumas gali būti reguliuojamas automatiškai pagal už lango esančios natūralios šviesos kiekį. T. y. jei už lango dar tik brėkšta, dirbtinės šviesos bus daugiau, o jei saulė jau ritinėjasi dangum, šviestuvai papildys šviesos tik tiek, kiek reikia smagios darbingos dienos įspūdžiui sukurti. Taip iš anksto suprogramuota pastatų automatika į kintantį šviesos kiekį už langų reaguos ištisus metus.

„Modernios apšvietimo galimybės leidžia tamsiuoju paros metu pažadinti žmogų švelniau, minimizuojant jo patiriamą stresą. O kas smagiausia, ši funkcija niekur nedings ir antradienį“, - juokėsi R. Skurdenis. Malonios, gražios dienos įspūdį pastatų automatika gali skurti kad ir niūriausią dieną, tad galima tikėtis ir geriau nusiteikusių namiškių.

Keltis taip šalta, kad net skauda?

Oro temperatūra miegamajame veikia ne tik miego kokybę, bet ir kėlimąsi. „Dažną miegalių rytais apima kone neviltis vien nuo minties, kad reiks išlipti iš šiltų patalų ir atsidurti Arkties šalčiu dvelkiančiame kambaryje, - labai nenustebtume net jei iš už tualeto bakelio išnirtų baltosios meškos galva, - rytinio streso šaltinius vaizdžiai piešė Artūras Kriukovas, Lietuvoje ir Baltijos šalyse vienintelio KNX mokymų centro, kuriame mokoma pastatų automatikos standartų, vadovas. – Šiuo metu jau daugelis žino apie vieną populiariausių išmaniųjų namų funkcijų - skirtingus šildymo režimus, kuomet, pavyzdžiui, dėl geresnės miego kokybės bei ekonomijos naktį šildymas veikia vienu režimu (palaiko žemesnę temperatūrą), o kai esate namie ar savaitgalį patalpose bus maloniai šilta. Šią šildymo funkciją galima pasitelkti ir ryte keliantis iš lovos – namai prišils tiek, kad išlipsite iš patalų nepatyrę temperatūrinio šoko“.

Už lango šlabdriba, o Brisiui tai – nė motais..?

Jei dievinate savo augintinį, tačiau net ir tai nepadeda pirmadienį keltis dar anksčiau tam, kad išvestumėte jį į lauką, tuomet pasidalinkite šia našta su jūsų protingais namais. Žinoma, jau tik su sąlyga, kad gyvenate name ar kotedže ir turite į lauką vedančias duris. Protingas namas gali išleisti jūsų augintinį ryte į lauką, o kai šuo užsimanys namo – protingo namo valdomos protingos durys jį įleis. Tokio automatinio išleidimo į lauką tikslu įrengiama anga duryse, kuri atidaroma sulig signalu, prie kurio gyvūnas pripranta, o atgal jis įleidžiamas vos prisiartinęs prie durų – automatika atpažįsta gyvūno pasaitėlį ir atveria jam dureles. Ir ryte jau galite miegoti bent 15 min. ilgiau!

Kas nustato žadintuvą: žmogus ar namas?

Žinoma, pastatų automatika bus protinga tiek, kiek sveiku protu pasižymės pats namų šeimininkas. „Būna atvejų, kai žmonės susiprogramuoja namus taip, kaip norėtų gyventi, bet ne taip, kaip gyvena iš tikrųjų, ir tada kankinasi arba sako, kad jo namai – labai kvaili. Pavyzdžiui, paprašo suprogramuoti, kad namas žadintų 6 ryto, nors vargiai išlipa iš lovos ir 10 valandą. Tai su savo galbūt ateities tikslais ir realybe prasilenkti programuojant pastatų automatiką nereikėtų“, - patarė R. Skurdenis.

Jis pastebėjo, kad pastatų automatika, kaip ir tuose pastatuose gyvenantys žmonės, gali būti labai individuali, tad galimi ir visiškai skirtingi rytiniai kėlimosi scenarijai: „Jei vienam reikia daugiau šviesos, šilumos ir čiurlenančio upelio garsų, tai kitą iš lovos išverčia tik garsus rokas ir sulig kiekviena uždelsta minute vis vėstantis oras. Rytinių scenarijų gali būti labai daug ir įvairių“.

Žinoma, visiškai nuo pirmadienio sindromo neišvaduos niekas. Vis dėlto smarkiai sumažinus ryte patiriamą stresą bei jį sukeliančių veiksnių, labai tikėtina, kad į biurą įžengsime nusiteikę žymiai geriau, o šiek tiek daugiau komforto nuo pat ryto dieną padarys malonesnę ir gražesnę. Tad, faktas: pastatų automatika išties gali net ir pirmadienio rytus padaryti malonesnius.