Nuotraukų autorius – fotografas Matas Dauginis
Tekstą rengė – Giedrė Trakšelė

Gamybos procesus efektyvina ir spartina robotizacija, duomenų skaitmenizacija lengvina admininstracinio darbo naštą, o įvairios programėlės tapo nepakaičiamomis padėjėjomis telefone. Nekilnojamojo turto (NT) sektorius neatsilieka ir vis dažniau minimas PropTech terminas. PropTech – NT industrijai skirtų technologijų kūrimas. Ši tema apžvelgta metinėje Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) konferencijoje CORE.

Naujausias tendencijas nekilnojamojo turto rinkoje konferencijoje pristatė James Dearsley, žinomas apžvalgininkas, vienas iš PropTech Consult steigėjų. Anot pranešėjo, NT rinka tebėra labai inertiška ir nerangi, tačiau neišvengiamas technologinis šuolis privers keistis ir lėčiausius.

PropTech keičia nekilnojamojo turto rinką ir vartotojus

Naujų technologijų diegimas, didžiųjų duomenų kaupimas ir analizė, sandorių skaitmenizavimas, pastatų ir miestų modeliavimo optimizavimas, inovacijos dizaine, pastatų priežiūroje ir miestų planavime. Šie ir panašūs sprendimai keičia nekilnojamojo turto rinką ir vartotojus. Kaip pranešime pastebėjo J.Dearsley – „Mūsų gyvenimas tampa darbo ir žaidimo kombinacija, o kuriami pastatai turi tai atspindėti.“

Nauji PropTech sprendimai pritaikomi namuose ar biuruose. Jie lengvina buitį, efektyvina energijos vartojimą, didina žmonių mobilumą ir saugumą. Išmanios sistemos sukuria prie vartotojo poreikių prisitaikančią namų aplinką. Net bendradarbystės erdvės co working priskiriamos NT sektoriaus skaitmenizacijos pasekmėms.

Nauji biurų pastatai orientuojami į čia dirbsiančius žmones. Darbuotojams svarbi ne tik darbo vietos aplinka, bet ir socializavimosi galimybės, mobilumas ir ergonomiškumas. Biuruose diegiamos naujausios technologijos, siekiama estetikos ir komforto derinio, kuriamos bendradarbystės erdvės, sporto, poilsio ir laisvalaikio zonos, kad čia dirbantis žmogus pastatą paliktų tik ruošdamasis miegoti. Tokių modernių darbo vietų poreikį rodo ir itin didelis jų užimtumas (pvz. Londone jis siekia 15 proc.), tokios erdvės kuriamos ir biuruose Lietuvoje.

Sprendimai pritaikomi miestuose

Pastatų viduje vykstanti technologinė pažanga, atveria galimybes įvairius sprendimus pritaikyti globaliau – sprendžiant problemas juos supančioje aplinkoje. Miestai susiduria su begale infrastruktūros, socialinių, ekonominių ir kultūrinių klausimų, dalį jų taip pat padeda spręsti technologijos.

Daug miestų susiduria su parkavimo vietų stoka ir automobilių srautų valdymo poreikiu. Estijos įmonės Barking vadovas Kustas Koiv pristatė programą, kuri padeda dalintis parkavimo vietomis. Naudojantis mobilia aplikacija galima įdarbinti turimą vietą požeminiame garaže ar greta namų.

Informacinis šaltinis: Lntpa.lt