Interjero dizaineris Rimantas Špokas, studija „Rimartus“ |
„Kartais atrodo, kad vonios kambario dizaine jau viskas išrasta, ką čia naujo besugalvosi”, – atviravo interjero dizaineris Rimantas Špokas, interjero konkurse „Inovatyvaus viešbučio kambarys” laimėjęs pagrindinį prizą – bilietą į lapkričio pabaigoje Londone vyksiančią Europos viešbučių dizaino apdovanojimų ceremoniją „Ahead Europe 2017”, kompanijos TECE įsteigtą prizą. Paklaustas, ar tikisi išvysti ką nors iš esmės naujo, R.Špokas visgi pripažino, kad kūrybingos idėjos kyla dalinantis savo sumanymais ir atradimais. Dizaino studijos „Rimartus“ vadovas, interjero dizaineriu tapęs iš pašaukimo, teigia, jog technologijos, kaip ir interjerų mados, nuolat kinta. Daugelis dizaino sprendimų atsiranda tik tada, kai tam jau yra atrasti techniniai sprendimai. |
TECE produktai – kasdienybė
Vieni populiariausių, pasak jo, vandens inžinerinės įrangos produktų yra vokiečių koncerno TECE gaminiai, kurie tapo klasika, įrangos standartu. „Beveik visuose projektuose naudojame šio gamintojo dušo latakus. Dušo centre montuojami trapai dabar naudojami labai retai. Latakų, į kuriuos subėga vanduo, dėka galime atsisakyti vizualiai sunkių, įrėmintų, pakeltų ar dar kitaip atskirtų dušo zonos konstrukcijų. Toks dušo įrengimas jau tapo kasdienybe, alternatyvų net nebesvarstome. TECE latakai patinka dėl savo dizaino įvairovės, nesunkiai priderinami prie apdailos medžiagų, jiems nereikia didelio gylio. Berėmės stiklo konstrukcijos nepadalina erdvės ir visada atrodo estetiškai”, – pasakojo dizaineris. Tačiau yra dar viena latako savybė, kuri, pasak specialisto, yra bene svarbiausia – juos lengva valyti.
Pastatomi unitazai su bakeliais vandens nuleidimui taip pat pamažu išeina iš mados, užleisdami vietą pakabinamiems, kurie yra ir praktiškesni, nes po jais lengviau išvalyti grindis, ir gražiau atrodo. TECE turi skirtingų aukščių ir pločių rėmus, todėl juos lengva pritaikyti konkrečiame interjere. „Rėmo aukštis ar jo reguliavimo galimybė gali įtakoti interjero sprendimus. Pavyzdžiui tais atvejais, kai unitazas vonios kambaryje statomas po langu. Vizualiai geresnis vaizdas yra tada, kai rėmo aukštis yra iki palangės. Rėmui ir bakeliui reikalinga erdvės dalis, paslėpta sienoje, pratęsia palangę. Jei nebūtų sukurta žemų rėmų, toks sprendimas būtų neįmanomas. Bet kokiu atveju rėmas visada užimą apatinę kambario erdvės dalį, o viršuje lieka tuščia. Paprastai siūlome formuoti lentyną arba uždarą spintelę, vietą susidėti daiktams. Vandens nuleidimo plokštelę nebūtina montuoti ant sienos, vertikalioje plokštumoje. Patogu, kai ji yra tarsi padėta ant lentynėlės, virš rėmo viršų dengiančios plokštumos”, – patarė R. Špokas. Jis taip pat pastebėjo, jog planuojant prietaisų išdėstymą mažuose vonios kambariuose, taupyti erdvę ir neprarasti patogaus priėjimo prie kiekvieno iš jų padeda siauri unitazo pakabinimo rėmai. Jie ypač pasiteisina tuomet, kai svarbus kiekvienas centimetras.
Svarbiausia – higiena!
Dizainas yra ne tik estetika ir funkcija, bet ir gyvenimo būdas. Niekas nenori skirti daug laiko valymui, todėl higiena yra labai reikšmingas faktorius ir renkantis medžiagas, produktus, ir kuriant visą interjerą. Vonios kambaryje tai ypač ryšku, nes yra daug vietų, kurios užsineša nešvarumais, užsistovi vanduo. Svarbu, kad visas detalės būtų lengvai valomos, kad būtų kuo mažiau išsikišusių, kalkėjančių detalių. „Technologijos krypsta paprastumo, patogumo įrenti ir naudotis, minimalizmo linkme. TECE vandens nuleidimo mygtukai higienos prasme yra labai pažengę. Naujausios kartos sensorinių plokštelių net nereikia priliesti, o jei pasirenkami priliečiami, asortimente yra tokių, ant kurių nelieka pirštų atspaudų”, – sakė R. Špokas.
Visuomeninės paskirties, biurų centrų, viešbučių vonios kambarių interjeruose higienos ir paprastumo kriterijai yra labiausiai išgryninti. „Inovatyvaus viešbučio kambario” konkursą laimėjęs dizaineris sakė vadovavęsis kaip tik šiais reikalavimais: „Viešbutis yra komercinis objektas. Net jei objektas yra liukso klasės, žmonės daro verslą ir taupo erdvę. Svarbiausia į maksimaliai mažą plotą ergonomiškai sudėlioti visa, ko reikia vonios kambariui – vonią, dušą, unitazą, praustuvą. Man yra tekę matyti projektų, kai visa sutalpinta į vos kelis kvadratinius metrus, visi prietaisai sujungti į vieną kompaktišką modulį. Kažin, ar tai labai patogu... Tačiau komfortiškai juos galima išdėlioti, kai plotas yra nuo 5 iki 12 kv.m. Visuomeniniuose interjeruose į pirmą vietą kelčiau funkcionalumą, ergonomiškumą. Spalvos, dekoro elementai ateina vėliau”.
Girdi architektų lūkesčius
TECE kompanijoje vandens inžinerinės įrangos produktai kuriami glaudžiai bendradarbiaujat su architektais, interjero dizaineriais, stengiantis įsiklausyti į jų pastebėjimus ir poreikius. Kas galėtų būti dar geriau, patogiau? „Jei kalbėtume apie potinkines sistemas, labai norėtųsi, kad nebūtų jokių aukščių ribojimų, kad unitazą ar bide galėtume statyti bet kur. Kad nekiltų problemų, kai reikia prijungti vamzdžius, būna, kad netelpa alkūnė”, - atsakė interjero dizaineris. Jis prognozuoja, kad savo nišą atras naujausias TECE gaminys – mechaninis unitazas su bide funkcija, kuris Lietuvos rinką pasieks artimiausioje ateityje.