Pagrindinė paviršinio vandens surinkimo trapų ir latakų funkcija – surinkti paviršinį vandenį ir nukreipti į nuotekų vamzdyną. Tačiau latakai ir trapai nėra paslėpta interjero detalė: jie turi įsikomponuoti į bendrą vonios kambario vaizdą, būti estetiški.


Estetinę kokybę lemia ne tik dizainas – spalvų ir formų dermė, bet ir naudojamų medžiagų bei įrenginių tvirtumas. Pasitaiko, kad mechaniškai silpnos latakų arba trapų grotelės išlinksta, briaunos praranda tiesias formas, kampai išsiklaipo. Tada nukenčia bendras pastato interjero įvaizdis. Juk projektuodami ir įrengdami vonios kambarį tikimės, kad ir po penkerių ar dešimties metų jis vis dar atrodys kokybiškai ir estetiškai patraukliai?

ACO daug dėmesio skiria kokybės ir kainos santykiui, stengiasi rinkai pasiūlyti produktų, atitinkančių ne atskirus reikalavimus, o visą jų kompleksą: tvirtumą, ilgaamžiškumą, estetiką, funkcionalumą, paprastumą ir prieinamą kainą.

Visuomeninės paskirties pastatuose kol kas yra įprasta montuoti trapus su plonomis, apie 1mm storio nerūdijančiojo plieno grotelėmis. Deja, dauguma tokių grotelių sulinksta per pirmus eksploatacijos mėnesius ir gadina viso pastato interjero vaizdą. Tokiais atvejais gerokai saugiau naudoti stipresnes, 4 arba 5 mm storio nerūdijančiojo plieno groteles, kurios saugiai ir ilgai tarnauja, puikiai atrodo daugelį metų iki pat naujos rekonstrukcijos.

Plastikiniai trapai ir plastikinės jų grotelės taip pat būna skirtingo stiprumo ir ilgaamžiškumo. Tai priklauso ne tik nuo geometrinių trapo parametrų, bet ir paties plastiko, iš kurio pagamintas trapas arba latakas. ACO dažniausiai naudoja ABS (akrilnitrilo butadieno stireną) – tvirtą ir stiprų plastiką, savo savybėmis lenkiantį pigesniems gaminiams naudojamą PP (polipropileną).

Ilgalaikę įtaką vidaus erdvių dizainui ir reprezentatyvumui gali turėti ir neteisingas latako arba trapo sujungimas su grindų hidroizoliacija. Kad būtų įmanoma sandariai įmontuoti trapą plytelių dangoje, pagal LST EN 1253 reikalavimus būtina naudoti bent 30 mm pločio jungę (flanšą) ir prie jos kokybiškai prilipinti grindų hidroizoliacinę medžiagą.

Kaip žinome, virš hidroizoliacinės medžiagos yra plytelių klijai ir plytelės arba kita danga, kuria paviršinis vanduo pasiekia trapą arba lataką. Ar vanduo link trapo tekės sklandžiai, priklauso nuo grindų nuolydžio (rekomenduojama 1,5–2,0 proc.) ir trapo vietos kambaryje. Nėra griežtų taisyklių, kada naudoti trapą, o kada lataką. Tai – architekto arba užsakovo skonio reikalas. Pastaruoju metu išpopuliarėję latakai (linijinis vandens surinkimas) suteikia daugiau galimybių architektui estetiškai ir efektyviai suplanuoti nuolydžius. Ypač efektyvu, jei lataką montuojame prie sienos, nuolydį padarome tik dušo zonoje, o išsiskiriantį grindų tarpą uždengiame specialiu gilėjančiu nerūdijančiojo plieno profiliu. Tada likusi vonios kambario dalis lieka horizontali ir saugi, o dušo vanduo greitai suteka į lataką prie sienos.

Naudojant trapus (taškinį vandens surinkimą), kad vanduo neužsilaikytų ant grindų ir greitai sutekėtų, tenka nuolydį link trapo daryti iš visų keturių pusių.

Į trapą arba lataką paviršiaus vanduo patenka pro groteles, kurių pagrindinė funkcija visgi yra estetiškai uždengti trapą ir ilgai bei patikimai atlaikyti pėsčiųjų, o kai kuriose zonose ir eismo apkrovas. Grotelių stiprumo klausimu galima konsultuotis su ACO techniniais specialistais. Na, o kokio rašto grotelės geriausiai tinka vienai ar kitai aplinkai, turbūt geriausiai žino architektas. ACO siūlo platų grotelių dizaino diapazoną: plastiką, nerūdijantįjį plieną, stiklą, dangtį su įklijuojama plytele ir t. t. Taip pat yra didelės latakų pločio ir ilgio pasirinkimo galimybės. Siauri latakai būna diskretiški, vonios kambaryje vyraujančios grindų dangos spalvos. Naudojant platesnius latakus, išryškinama grotelių linijos spalva ir raštas.

Daugiau: www.aco.lt

Žurnalas: „Interjeras.lt pataria“

130