Vieta: Çanakkale, Turkija.
Realizacija: 2015 m.
Plotas: 16 000 kv. m.
Fotografijos: CM Mimarlic.
Tekstas: Gabrielės Šermukšnytės.

Ši vyninė-vyno darykla nuo 2012 m. iki 2015 m. buvo įsikūrusi Čanakalės mieste, Turkijoje. Architektūrinės projekto dalies kreditai priklauso „Tekeli-Sisa Architectural Partnership“. Tai – vienas iš geriausiai žinomų architektūros ofisų Turkijoje. Architektūrinis bei interjero dizaino procesas buvo sekamas nuo pat pirmo statybų etapo pradžios. Projekto sumanytojai itin džiaugėsi galėdami viską įgyvendinti kartu dalyvaujant architektams Dilgün Saklar ir Mehmet Emin Çakırkaya iš „Tekeli-Sisa Office“. Pagrindinis objekto architektas, „CM Architecture” įkūrėjas, „National Architecture Award of Turkey in Building Category” 2014 metų laimėtojas, Mimar Sinan universiteto dėstytojas – Cem Sorguç.

Ši vyno darykla, kaip ir visi kiti fabrikai bei gamyklos, privalėjo būti suprojektuota taip, kad atitiktų visus reikalavimus bei funkcionuotų be jokių trukdžių, pačiu geriausiu įmanomu būdu. Projekto sumanytojų tikslas buvo sukurti tokį dizainą, kuris leistų išvengti bet kokių sklandaus veikimo proceso sutrikimų. Milžiniškame, 16.000 kv. m pastate yra įkurti gamybos, sandeliavimo skyriai, taip pat ir laboratorijos bei ofisai. Be viso to, šiame pastate yra ir svečių namai, kuriuose – 25 kambariai, taip pat ir maisto bei gėrimų tiekimo paslaugų erdvės ir tam tikros SPA programų patalpos. Tokio tipo vyno daryklos dažniausiai aktyviai veikia tik itin trumpą laiko tarpą per metus, o kitu laiku kviečia į įvairiausius susitikimus, vyno degustacijų renginius bei apsigyventi ištaikinguose svečių namuose. Šie renginiai bei paslaugos tampa šios vyno daryklos ekstravertišku veidu. Tokiems susitikimams, renginiams bei prezentacijoms yra suprojektuota speciali, didinga, kaip ir visas pastatas, erdvė.

Gamybinėje dalyje buvo palikta ten jau buvusi natūrali medžiaga – betonas bei panaudota vandeniui atspari danga. Betonas šiai erdvei suteikia autentiškumo ir pabrėžia pastato istoriškumą, didybę bei neaprėpiamumą, kuris tarsi iliustruoja meilę vyno gaminimo menui. Grubios, neapdirbtos metalinės konstrukcijos buvo sujungtos su šiurkščiomis pramoninėmis tvirtinimo detalėmis, o medžio masyvo elementai, kurių šiame interjere itin gausu, subtiliai suvaldyti. Medis čia atsiranda įvairiausiuose amplua – ažūrinėse, arkos formos konstrukcijose, ritmingai, iš smulkių lentelių suprojektuotuose paradiniuose laiptuose, turėkluose, griežtų formų balduose, lubų apdailoje ir netgi senovinių durų interpretacijoje naujai. Šio didelio ploto interjero atveju medis vaidina itin svarbų vaidmenį. Jis paverčia šaltas, milžiniškas, tarsi nesuvaldomas patalpas jaukesnėmis ir netgi, kombinuojamas su metalu, betonu ir marmuru, suteikia nepriklausomos prabangos prieskonį. Šaltas interjero koloritas dar labiau paskatina vertinti čia atsirandančius medžio apdailos motyvus.

Įdomu tai, kad svečių namuose esantys kambariai skiriasi vienas nuo kito savo forma. Kiekviename kambaryje yra miegojimo erdvė, medijos zona bei ištaikingas vonios kambarys, tačiau kiekvieno jų apipavidalinimas vis kitoks. Tiesa, čia patalpos mažesnės, bet interjeruose puikiai justi ta pati didinga atmosfera kaip ir vyno daryklos erdvėse. Marmurinė vonios kambario apdaila, barokinio stiliaus vonios ir tarsi paauksuoti čiaupai, dideli veidrodžiai, akmeninės kriauklės, modernūs šviestuvai, kokybiška ir stilinga tekstilė ir stiklo bei medžio motyvai neleis pamiršti, kokia įspūdinga ir galantiška vyno darykla puikuojasi šalia svečių namų.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nuotraukų galerija:

Žurnalas: „Centras“