Mūsų leidinys „Centras“ kasmet kviečiamas į Frankfurt Messe organizuojamą Ambiente parodą, kuri neabejotinai yra viena didžiausių plataus vartojimo prekių scenų ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Šiemet vasario 7–11 d. vyko jau 25-oji Ambiente. Joje dalyvavo beveik 5000 įmonių ir daugiau nei 140 000 lankytojų – minios žmonių susibūrė peržvelgti ir pristatyti naujausių gaminių. Jaunieji kūrėjai ir garsių prekių ženklų atstovai pristatė tvarumą ir ekologiją skatinančias dizaino tendencijas. Šiais metais dizaineriai dar labiau ragina mąstyti apie gamtą. Šokiruojantys indai iš nuotekų, nedūžtantis stiklas, šiukšlinimo prevencija – visapusiška formų įvairovė, skatinanti puoselėti supančią aplinką, įpročius ir vidinę harmoniją. Čia pristatome parodoje asmeninį smalsumą sužadinusius objektus.
Mitologija ir dizainas
Talentų zonoje lietuvaitė Paulina Vasiliauskaitė pristatė baldų kolekciją Pelkė laumėms – tai staliuko virš vandens ir šviestuvo po vandeniu objektų rinkinys. Kolekcija, sukurta tyrinėjant lietuvių mitologiją, mitus apie laumes, įprasmina dabarties momentą. Tyrinėdama skirtingas medžiagas ir kvestionuodama mitus bei tradicinius amatus, menininkė sukuria unikalų dizaino metodą, supinantį tradiciją su industrinėmis technologijomis ir šiuolaikišku požiūriu į dizainą. Stiklas, atpažįstamas kaip vandens paviršius, objektuose tampa riba, skiriančia realųjį pasaulį nuo mitologinio, vaikystės prisiminimus – nuo neraminančios ateities nežinomybės.
Tentation – gamtos sergėtojai
Dizainerė Katrin Rieber po vieno 2017-ųjų festivalio sugalvojo įgyvendinti palapinių išsaugojimo projektą. Šiandien Hamburgo studijoje, Šiaurės Vokietijoje, kurianti dizainerė drauge su komanda, pasislėpusia po Tentation (angl. tent – palapinė) vardu, bendradarbiauja su festivalių rengėjais. Nuo 2021 m. birželio mėn. šie gamtos saugotojai išgelbėjo maždaug 300 m³ medžiagos. Jie suteikia naują gyvenimą „šiukšlėms“, kaip antai senoms palapinėms, reklaminiams tentams, suplyšusiems aitvarams, skėčiams ir pripučiamiesiems čiužiniams. Tentation gamina tvarius aksesuarus ir drabužius, prisitaikydami prie sparčiai besikeičiančios mados industrijos.
Katrin Rieber. Tentation
Menas sutinka dizainą
Šįmet porceliano gamintojas Rosenthal mini 145 metų jubiliejų. Avangardinį dizainą puoselėjanti ir su pasaulyje žinomais menininkais, dizaineriais bei architektais bendradarbiaujanti įmonė pristato ikoniško dizaino vazas. Tai objektai, spindintys švelniomis pastelinėmis spalvomis ir išraiškingomis formomis susiliejantys su spalvoto porceliano faktūromis. Kiekviena vaza pasakoja istoriją ir yra žinomų menininkų bei dizainerių individualaus kūrybiškumo išraiška. Nuo 26 iki 32 centimetrų siekiančios dinamiškų formų vazos yra elegantiški interjero elementai, pasižymintys matine išore ir glazūruota vidine dalimi.
Rosenthal
Avokado vaza – tyras, paprastas dizainas
Klimato kaitos problemą pasiryžę spręsti dizaineriai, siekdami išryškinti gamtos grožį, paskatinti auginti ir sodinti medžius, 2018 m. Londone įkūrė Ilex Studio. Jų sukurtos avokado vazos dizainas paremtas minimalizmo ir funkcionalumo principais. Kūrėjai leidžia stebėti bręstančią avokado sėklą, šaknų vystymąsi ir sudaro puikias sąlygas būsimo medžio daigą persodinti į dirvą. Ši vaza leidžia pažvelgti į pirmuosius augalų gyvenimo etapus, todėl ji yra ne tik gamtą puoselėjanti interjero detalė, bet ir edukacinė priemonė gamtos tyrinėtojams, dizaino entuziastams, smalsiems vaikams. Avokado vaza padeda kurti unikalų ryšį su mūsų aplinka.
Nicholas’as Plunkettas. TP Collection 2020
Nicholas’o Plunketto porcelianas iš nuotekų
Nicholas’as Plunkettas, Berlyne kuriantis objektus iš popieriaus ir porceliano, pristatė TP Collection 2020, kritikuojančią gausų tualetinio popieriaus vartojimą. Net 11 proc. naujo porceliano sudaro nuotekų likučiai, iškepti 1250°C temperatūroje. Nors nuotekų žymės (tamsios dėmės, paliktos kalcio karbonato, vario, cinko, geležies, aliuminio, išmatų, medicininių likučių ir mineralų) yra puikiai matomos, dėl aukštos kepimo temperatūros Nicholas’o indai yra sterilūs, higieniški ir saugūs. O kolekcija išryškina paslėptas atliekų srauto problemas: kūno atliekų švaistymą, iškreiptą šiuolaikinį higienos supratimą, tualetinio popieriaus gamybą ir vartojimą.
Aš tave myliu
Aš tave myliu – tai lietuvių dizainerės Liucijos Kostivos interaktyvių pledų kolekcija. Joje kuklūs namų apyvokos daiktas kviečia įsitraukti į žaismingą procesą prakerpant siūlus. Prakirpti pledo siūlai sukuria trimatį paviršių, džiuginantį taktiliškumu. Kolekciją sudaro trys pledai. Myli – nemyli – myli plede kartojasi visiems gerai pažįstamas ramunių motyvas. Prakirpus laisvus ramunės ataudų siūlus, galima rasti žiedus su lyginiu ar nelyginiu žiedlapių skaičiumi. Pledas Sugalvok norą kviečia pasvajoti, sugalvoti norus ir prakirpti pienių siūlus, tarsi nupučiant pūkus. Aš tave myliu pledo prakirpimas – tai lyg slapto raštelio išvyniojimas.
Liucijos Kostivos interaktyvių pledų kolekcija
Baro vežimėlis jachtai ir namams
Robbe & Berking, nuo 1874 m. gyvuojantis šeimos verslas, pristato naują baro kultūros ikoną – iš termopelenų sukurtą rankų darbo baro vežimėlį. Tai laivą primenantis dviejų aukštų baro vežimėlis su dideliais ratais. Šis dekoro elementas gali tarnauti ne tik pagal pirminę paskirtį: jis gali tapti knygų lentyna, gėlių stovu ar serviravimo vežimėliu. Šio objekto dizainas sukurtas taip, kad primintų laivo prieplauką ir denį. Denis pavaizduotas neatsitiktinai – Robbe & Berking Classics (nuo 2008 m. gyvuojanti dalis pagrindinio verslo) užsiima jachtų prekyba, todėl ir baro vežimėlio dizainas atspindi klientų pamėgtą erdvę.
3 Koziol inovacijos iškylai
Koziol Werksdesign sukurtas nedūžtantis plastikas – tai įbrėžimams ir dužimui atsparus ypač lengvas superstiklas (angl. superglass). Koziol pristato tris produktus, pagamintus iš naujosios medžiagos. Pirmasis – daugkartinio naudojimo, indaplovėje plaunami indai (stiklinės, taurės, lėkštės ir dubenys). Jie itin ilgai išlaiko maisto bei gėrimų temperatūrą ir yra keturis kartus geriau izoliuoti nei įprastas stiklas. Antrasis produktas – šviestuvas su USB įkrovimo jungtimi, leidžiančia įkrauti ne tik šviestuvą, bet ir įrenginius nuo jo. Šis keturis šviesos intensyvumo režimus turintis šviestuvas gali būti naudojamas lauko terasoje arba per iškylą. Trečioji inovacija – peilis, šakutė ir šaukštas viename. Patogūs – sujungiami, lengvi, rankai tobulo dydžio lauko stalo įrankiai. Kompaktiška konstrukcija išsiardo pakėlus peilio galiuką ir įrankius traukiant žemyn.
Koziol Werksdesign
Ekologijos skatintojai
Sier Disposables – tai ekologiją skatinantis, tvarių vienkartinių produktų ženklas iš Olandijos. Viena iš jo produktų linijų – Bagastro – yra pagaminta iš 70 proc. cukranendrių masės ir 30 proc. medienos masės. Anksčiau deginti skaiduliniai likučiai, likę išspaudus cukranendrių sultis, būdavo sudeginami, bet dabartinės technologijos leidžia juos panaudoti vienkartinių indų gamybai. Pasitelkdamas šią inovaciją, dizaineris Mieke’as Cuppenas sukūrė Bagastro indų seriją, įkvėptą japonų keramikos. Grakščių, banguotų formų indų linija leidžia elegantiškai patiekti išsineštinį restoranų maistą. Ne tik ši, bet ir visos kitos Sier Disposables indų serijos apima tik biologiškai skaidžius produktus. Plačiame asortimente galima rasti plačią šiaudelių, stalo įrankių, indų, padėklų ir maisto pakavimo reikmenų įvairovę. Puikia kokybe pasižyminčių produktų gretos nuolatos papildomos naujais šiuolaikiškais ir ekologiškais produktais.
Sier Disposables
Šimtametės tradicijos
Kasdienius daiktus kurianti šimtametė įmonė Bugatti šiemet pristatė keletą naujovių. Tai dovanų serijos, stalo įrankiai, sukurti atidžiai studijuojant natūralius rankų mostus valgymo metu, maisto bei gėrimų termosai ir dizainerio Andreaso Seegatzo sukurti objektai – Romeo skrudintuvas ir elektrinis virdulys Giulietta, 2023 m. įvertintas tarptautiniu Red Dot Design apdovanojimu. Visi Bugatti produktai kuriami puoselėjant gamtą, todėl didžiausias dėmesys skiriamas žaliavų naudojimui. 83 proc. gamyboje naudojamų metalų išgaunami iš žiedinių šaltinių – perdirbant laužą. Taip pat, siekiant sumažinti poveikį aplinkai, patobulinti ir gamybos procesai. Visos pakuotės pagamintos iš 91,5 proc. perdirbto popieriaus ir yra perdirbamos.
Bugatti