Pagal „Ambiente“ medžiagą tekstą parengė Vytautas Gurevičius

2023 m. vasario 3–7 d. Frankfurte vyks naujausias tendencijas pristatanti interjero dizaino mugė „Ambiente Trends 23+“. Tai pirmaujanti tarptautinė plataus vartojimo prekių mugė, apžvelgianti rinkos pokyčius ilgalaikėje perspektyvoje. Renginyje gvildenamos tvarumo, daiktų naujumo, dizaino, gyvenimo būdo, skaitmeninės prekybos plėtros ir būsimos mažmeninės prekybos temos, taip pat čia vyksta daugybė renginių, jaunųjų talentų programų, tendencijų pristatymų ir apdovanojimų ceremonijų. Tai unikali vieta užmegzti naujų ryšių, rasti verslo partnerių.

Šiemet daugiausia dėmesio organizatoriai skiria tvarumo, netikėtų kūrinių ir dizaino ikonų paieškoms. Mugėje bus kviečiama pasižvalgyti į naujausias tendencijas atliepiančius dizaino sprendimus bei produktus, skatinama atrasti naujus pojūčius bei potyrius pažadinantį gyvąjį pasaulį.

Šių metų tema – „Naujoviškas darbas“ (anglų k. „New Work“). Messe Frankfurt vardu dizaino biuras bora.herke.palmisano apžvelgia vartojimo sektoriui aktualias madas ir, remdamasis jų tematika, padeda mugėje rasti tinkamiausius produktus. Taigi, dar prieš parodos atidarymą pristatome tris pagrindines tendencijas, skatinančias priimti neįprastus sprendimus, įrengiant darbo bei gyvenamąsias erdves.

Nežinomas grožis – keistas ir grakštus

Pirmoji tendencija atspindi kūrybingą grakštumą. Tai netikėtumo ieškojimas interjero spalvų paletėje, leidžiantis sukurti žmogui artimesnę aplinką. Ši dizaino kryptis atkreipia dėmesį į intensyvius bei ekstravagantiškus atspalvius, besikeičiančius su švelniais pasteliniais tonais. Mikrospalvų temos suteikia galimybę individualiai interpretuoti aplinką, sutelkiant žvilgsnį į įvairius spalvų derinius – nuo šaltų iki purpurinių, nuo neutralių iki ekscentriškų. Daiktų paviršiuose dominuoja vaivorykštės efektai, o šlapias įvaizdis kuriamas pasitelkiant įvairiaspalvius žvilgančius tonus. 

Renkantis medžiagas, dėmesys telkiamas į abstrakčias formas bei netradicinius paviršius. Šios tendencijos kūrėjai siūlo atskleisti realaus ir virtualaus pasaulių sąryšį erdvėje, naudoti produkciją, sukurtą amatams sąveikaujant su technologinėmis inovacijomis.

„Ambiente Trends 23+“ organizatorė Annetta Palmisano, komentuodama keisto ir grakštaus madą, sako: „Ši tendencija daugiausia dėmesio skiria žavioms spalvų schemoms ir netikėtiems estetiniams sumanymams. Situacijų modeliai, aplinkos atspindžiai ir šviesos bei šešėlių žaismas kuria nuostabius vizualinius efektus. Nuo ekstravagantiško iki keisto, visada nepaprasto ir ypatingu būdu žavingo.“

Raminanti gamta – atsargumas ir malonumas

Naujojo gyvybingumo tendencija siekia priartinti aplinką prie gamtos. Tai raminančios gamtos galios puoselėjimas, kruopščiai naudojant gamtinius išteklius. Šios tendencijos skelbėjai siūlo organines formas ir švelnias spalvas kaip pagrindinius ekologiško dizaino atributus. Spalvų paletėje vyraujantys natūralūs tonai dėl subtilios pigmentacijos pasižymi raminamuoju poveikiu. Vėsesnės spalvos – augalų pasaulio atspalviai, neutralios – akmens ir metalo, o šiltesnės – samanų, molio ir rožiniai tonai.

Tai ribas tarp technologijų, tyrimų, meno ir amatų naikinanti kryptis. Siūlomos medžiagos atsiremia į perdirbimo galimybes –žaliavos gyvavimo ciklą. Todėl itin pabrėžiama atliekų naudojimo svarba, išgaunant naujas medžiagas. Dėl ramios dizaino kalbos ši tendencija ypač tinka darbo erdvėms. O biofilinė šviesa visuomet gali suteikti natūralumo pojūtį biuro ir darbo patalpoms.

Annetta Palmisano komentuoja: „Medžiagų tyrimai vis dar yra viena iš svarbiausių dizaino strategijų, o tarpdisciplininės dizaino studijos nuolat tiria tvarias naujoviškas medžiagas. Kelias į žiedinį dizainą tebėra didžiausias rūpestis, lydėsiantis mus kelerius ateinančius metus.“

Ilgalaikės idėjos – aistringos ir provokuojančios

Trečioji tendencija sujungia išskirtines dizaino idėjas su gyvybingumo tema, ieškančia sprendimų čia ir dabar. Dizainas primena klasikinį, kiek ikonišką, tačiau rezultatai – nauji ir modernūs. Grafiškai įspūdingas dizainas akcentuoja ryškias spalvas ir konkretizuotas formas. Dėmesys sutelkiamas į pažįstamo dizaino interpretaciją, padedančią įvairiau pritaikyti erdves. Tai moduliniai, universalūs gyvenamosios bei darbo aplinkos sprendimai.

Šaltą spalvų diapazoną sudaro benzino ir mėlyni atspalviai, o šiltų tonų paletėje vyrauja sodriai oranžinė ir raudona su violetiniais ir geltonais atspalviais. Šiai tendencijai būdingos įmantrios spalvinės kompozicijos – grafiniai raštai bei modernios mozaikos. Aistringai ir provokuojančiai koncepcijai įkūnyti gali būti naudojamos įvairios medžiagos: minkštos arba tvirtos, pagamintos iš natūralių arba perdirbtų pluoštų. Tvarumui pabrėžti integruojami moduliniai ir kiti daugiafunkciai gaminiai.

„Svarbu meistriškumas ir gamybos idėja – nedideliais tiražais gaminami ar net vienetiniai objektai atlieka svarbų vaidmenį. Daugelis gaminių yra funkcionalūs, tačiau jų dizainas visada išraiškingas“, – sako A. Palmisano.

#Parodos #Ambiente

2023-01-03