Eksperimentų platforma – tai nauja Architektūros fondo iniciatyva, kursianti galimybes architektūros kūrėjams vystyti savo idėjas ir praktikas su mentorių pagalba. Jeigu turi idėją, temą ar klausimą, kurį nori praturtinti tyrimais ir eksperimentiniais architektūrinės praktikos metodais, Architektūros fondas kviečia prisijungti!
Nuo mokslinio preciziškumo iki meninio įtaigumo – Eksperimentų platformoje bus plečiamos architektūros disciplinos ribos įtraukiant ir taikant skirtingų specialybių praktikas ir metodus. Naujoje programoje bus siekiama plėtoti galimybes iš pagrindų permąstyti įprastas arba atrasti dar nenagrinėtas architektūros lauko teritorijas. Šiuose procesuose mentoriai padės kūrėjams tobulėti, ieškoti individualių tyrimų ir erdvinės praktikos metodų. Platformos dalyviai bus kviečiami įsitraukti į bendruomeniškus procesus, dalyvauti diskusijose, dalintis savo patirtimis, kolektyviai aptarti visų platformos dalyvių eksperimentus ir jų eigą.
Eksperimentų platforma suteiks materialinę ir žmogiškąją pagalbą gilinantis ir vystant dalyvių idėjas. Platformos mentoriai konsultuos dalyvius visos programos metu individualių ir atvirų diskusijų metu. Šešių mėnesių trukmės programoje, dalyviai turės individualius kasmėnesinius pokalbius su mentoriumi, reguliarius susitikimus su kitais specialistais ir programos dalyviais bei skaitymo sesijas. Dalyviams bus suteiktos reikiamos medžiagos, įrankiai bei galimybė išnaudoti Architektūros fondo galerijos erdvę kultūros komplekse SODAS 2123, Vilniuje.
Esminė šios platformos dalis – mentorystė, kurioje dalyvaus tarptautinė profesionalų grupė. Šiemet prie platformos prisijungs 5 mentoriai turintys platų patirčių spektrą. Anna Kubelík – architektė, menininkė baigusi Architectural Association universitetą Londoje, vėliau tęsė meno ir eksperimentinių tyrimų karjerą Berlyne. Jos projektai yra paremti kolektyviniu darbo procesu, kuriame persipina mokslinė teorija su šokiu, muzika, instaliacijomis ir kinetiniu menu. Xenia Adjoubei – architektė, Nikola-Lenivets meno parko įkūrėja, AdjoubeiScottWhitby studijos direktorė. Edukacinių ir kultūrinių projektų koordinatorė, kuruoja projektų tyrimus ir edukaciją projekte New Rural, kuriame kalbama apie kolektyvinio meno įtaką bendruomenėms, naujosios darbo ekonomikos požymius ir natūralių resursų svarbą ateityje. Michou-Nanon de Bruijn – dizainerė Studio Makkink & Bey studijoje, architektūros magistro programos dėstytoja Amsterdamo Architektūros Akademijoje ir Hagos Karališkojoje menų akademijoje. Dirba meno tyrimų lauke, kuriame kelia sąryšio tarp privačios ir viešosios erdvės klausimą. Michou tyrimai aprėpia produkto, interjero, parodų dizainą, ateities vizijų kūrimą, kitų projektų ir renginių iniciavimą viešojoje erdvėje. Jurgen Bey – dizaineris, vienas iš Studio Makkink & Bey įkūrėjų, nuo 2010 metų – direktorius Sandberg institute, kuriame erdvinio dizaino studijos remiasi šiuolaikinės kultūros ir visuomenės aktualijomis, įtraukiant meną ir politiką. James Taylor-Foster – rašytojas, redaktorius, kultūros kritikas, dirbantis su architektūra, dizainu, e-kultūra ir technologijomis. ArkDes šiuolaikinės architektūros ir dizaino centro kuratorius, redaktorius ArchDaily portale, 2016 Nordic Pavilion parodos kuratorius, 2016 metais vykusioje Venecijos bienalėje.
Dalyvauti Eksperimentų platformoje, Architektūros fondas kviečia visus smalsius ir motyvuotus Lietuvos kontekste veikiančius kūrėjus, nuo studijuojančių iki jaunųjų profesionalų. Eksperimento idėją galima teikti individualiai arba kolektyvui iki 5 žmonių. Norintys dalyvauti yra kviečiami suformuluoti idėją, tyrimo klausimą ar temą, kurią norėtų išvystyti šešių mėnesių trukmės programoje. Aplikantų prašome pateikti eksperimento idėjos pristatymą laisva forma (iki dviejų A4 formato puslapių), tai gali būti aprašymai, nuotraukos, eskizai ar kita eksperimento idėjai pristatyti svarbi medžiaga. Taip pat prašome pateikti motyvacinį laišką (iki 500 žodžių), kuriame pristatytumėte savo patirtį ir priežastis, kurios įkvėpia įgyvendinti idėją Eksperimentų platformoje. Eksperimento idėjos pristatymą ir motyvacinį laišką prašome siųsti PDF formatu, el. pašto adresu eksperimentai@archfondas.lt iki balandžio 15 dienos. Apie atrankos rezultatus aplikantai bus informuoti iki balandžio pabaigos. 2021 m. Eksperimentų platformos mentorystės programa vyks nuo gegužės iki spalio mėnesio.
Kilus klausimams dėl programos eigos ar paraiškos teikimo, kviečiame kreiptis el. pašto adresu eksperimentai@archfondas.lt.
Eksperimentų platformą padeda įgyvendinti Architektūros fondo strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.