Ar kada susimąstėte, kas vyksta menininko smegenyse, kai ji žiūri į kito menininko kūrinius? Naudodami EEG technologiją galime parodyti, ką jaučia menininkas ir žiūrovas ArtVilnius2023 meno mugėje realiu laiku.

Ar kada nors galvojote, ką menininkas jaučia kalbėdamas su kolegomis ar žiūrėdamas į jų kūrinius? Pavyzdžiui kai menininkas stebi smulkias detales kito menininko kūrinyje arba skaito prie kūrinio eksponuojamą koncepto ar idėjos aprašymo tekstą, arba kalbant su kolegomis įvairiomis kalbomis, pavyzdžiui anglų ir lietuvių kalba, arba netgi verčiant iš vienos kalbos į kitą pokalbio metu - kas vykstą menininko kūne? Meno mugės, kaip ArtVilnius2023 metu, visos menininko interakcijos yra nenumatytos, per tris renginio dienas sutinkama šimtai žiūrovų, tarpe jų kolegos ir meno mugės lankytojai. Sujungiant mena ir mokslą galima gyvai pateikti žiūrovams galimybę sekti vidinių būklių pokyčius tokių interakcijų metu, tad su menininke galima ne tik kalbėtis bet ir matyti ką ji jaučia visais pokalbio momentais.

Šiame straipsnyje papasakosiu, kaip veikia toks įrankis ir kaip, naudojant EEG technologiją galima sekti menininko vidinių jausmų spektrą interakcijos metu, bei į ką koncentruojamasi labiausiai kai stebimi kito menininko kūriniai meno mugės ArtVilnius2023 metu. Žiūrovams taip pat galima sekti menininkės susijaudinimo ir atsipalaidavimo akimirkas žiūrint į kitų menininkų kūrinius. 

Kaip veikia EEG technologija ir kaip ji naudojama menui

Su EEG technologija pradėjau dirbti 2015 metais, tuo pat metu kaip ir Lenkijos menininkė Viola Kus, abi šios iniciatyvos yra tarp pirmų naudojant EEG technologiją performanso srityje. Performanso dokumentacija naudojant EEG technologijas buvo mano doktorantūros pakopos tyrimo tema (2019-2022) Laplandijos Universitete Suomijoje. Nuo 2015 metų daugelyje savo performansų naudoju EEG, naudojant specialiai mano projektui sukurtą programą kuri pakeičią  delta, teta, alfa, beta ir gama dažnius registruojamus EEG smegenų veiklos metu spalvomis, skaitmenine grafika ir garsais. 

Programa taip pat gali atkurti įrašytus EEG duomenis. Visuomet žiūrovams paaiškinu ką reiškia skirtingos spalvos, formos ar garsai tad jie gali stebėti kaip mano būklės kinta, ir netgi bandyti pakeisti būkles gyvo veiksmo ir interakcijos su manimi metu.

Kai menininkė ant galvos turi EEG prietaisą, duomenys rodo atsipalaidavimo ir susikaupimo vidines būkles. EEG matuoja elektrinį aktyvumą menininko smegenyse.

ArtVilnius2023 kūrinius stebint kinta vidinės žiūrovo būklės

Kuratorius Vytenis Burokas, dirbant su projekto Takas idėja ir formatu,  integravo mano eksperimentą-performansą į Tako programą, kurio metu vaikščiojau ir stebėjau meno kūrinius ArtVilnius 2023 stenduose bei Takas projekte, kalbėjausi su stendus atstovaujančiais menininkais bei žiūrovais, taip pat eksperimento pradžioje pravedžiau ekskursiją YA Galerijos iš Lvivo, Ukrainos stendo erdvėje. Eksperimentas buvo integruotas į programą meno mugės pirmą dieną, ir tęsėsi improvizacijos formatu visą meno mugės savaitgalį.

Stovint priešais Lauros Slavinskaitės tapybos kūrinį. Foto Albinas Liutkus

Eksperimento metu žiūrovai galėjo matyti spalvas reprezentuojančias mano vidines būkles – raudona ir tamsi reiškianti atsipalaidavimą, ir balta ir mėlyna, reiškianti koncentraciją. Stebint Lauros Slavinskaitės tabybos darbą atvaizduojantį chorą mano vidinė būklė kito tuo momentu kai pradėjau stebėti menininkės ekspresyvius potepius formuojančius paveiksle vaizduojamus veidus. Stebint Roko Pralgausko kūrinį Šviesūs Fragmentai 2023 mano vidinė būklė kito tuo momentu kai pradėjau skaityti meno kūrinio koncepto tekstą. Žiūrovams šie momentai buvo matomi ekrane, kai animacijos spalvos tapo mėlynos ir baltos. Alo Valge ir Mirjam Hinn tapyba taip pat buvo stebima eksperimento metu, kur būklės kito kuo ilgiau buvo žiūrima į tapybos detales.

Stebint Alo Valge ir Mirjam Hinn tapybą. Foto Albinas Liutkus. Raudona ir tamsi spalvos ekrane reiškia menininko atsipalaidavimo būkles. Foto: Tue Brisson Mosich

ArtVilnius2023 – stebėti viską?

Meno mugės formatas yra įdomus tuo, kad žiūrovas susiduria su daugeliu menininkų ir meno kūrinių vienoje erdvėje. Eksperimento metu paaiškėjo kad praleidžiant tam tikrą laiką kartu su kūriniu, stebint detales ir gilinantis į koncepto tekstą vidinė būklė kinta nuo atsipalaidavusios iki susikoncentravusios. Įdomu, kaip galima būtų tai panaudoti pavyzdžiui meno edukacijos kontekste, skatinant žiūrovus stebėti ir pamatyti meno kūrinių fragmentus meno mugės formate?

110