Projekto autoriai: Plano Humano Arquitectos (Pedro Ferreira, Helena Vieira)
Vieta: Lisabona, Portugalija
Įgyvendinta: 2019 m.
Fotografijų autorius: João Morgado
Tekstas: architekto Tomo Milkamanavičiaus
Portugalų architektai Plano Humano suprojektavo interaktyvų medinės apdailos daugiabutį miesto centre, Lisabonoje. Šiuolaikinėmis technologijomis pripildytas pastatas komunikuoja jaukų ir kontekstualų eksterjerą ir siūlo patrauklaus gyvenimo būdo modelį.
Projekto pavadinimas Lisabonos medis, nes 8-ajame dešimtmetyje pastatytas pastatas, esantis vienoje pagrindinių Lisabonos gatvių – António Augusto de Aguiar, buvo kardinaliai rekonstruotas ir išplėsta jo funkcija. 2 komercines patalpas ir 15 butų glaudžiantis objektas taip pat pasiūlo laisvalaikio zoną su SPA, uždarą baseiną, sporto salę, lauko sodą ir automobilių stovėjimo aikštelę.
Lokacijos atžvilgiu kontekstualus objektas veikia išvien su šiuolaikinės urbanistikos patriarcho Jano Gehlo principais. Antžeminis pastato aukštas, kuriame įkurdintas viešasis sektorius, vertikaliu skaidymu atsiveria gatvės gyvenimui. Šaligatvio grindys įplaukia į vidaus erdves viename lygyje. Viršutiniai privatūs aukštai, kaip ir dera, yra skirtingos apdailos ir proporcijų. Taip eksterjeras informuoja praeivius apie viduje esančias funkcijas.
Projektu buvo siekiama suteikti pastatui šiuolaikinės architektūros bruožų. Šviežiai suprojektuotos medžiagos, erdvės ir jungtys padėjo pagrindą naujai kokybei. Architektų užmanymu, šviesios gyvenamosios erdvės buvo pratęstos balkonuose. Jie padidina gyvenamąjį plotą, nes eksploatuojami didžiąją metų dalį. Interjeras ir eksterjeras čia mezga nuolatinį dialogą.
Esminis daugiabučio bruožas yra jo dinamiškas ir atraktyvus fasadas. Reaguodamos į šviesos kiekį langinės nuolatos juda ir keičiasi, taip suteikdamos pastatui gyvumo ir komunikuodamos judrų vidinį gyvenimą į išorę. Kinetinis fasadas automatinis: privatizuodamas vidaus erdves jis padidina pastato energijos vartojimo efektyvumą. Langinės, priklausomai nuo metų laiko, leidžia saulės spinduliams patekti į vidų arba juos sulaiko. O tokiame viduramžių mieste kaip Lisabona nuolatos vyrauja šiluma, kas paverčia kinetinio fasado koncepciją itin funkcionalia.
Medis yra esminė pastato ypatybė. Tradicinė ir kilni medžiaga, suderinta su šiuolaikinėmis technologijomis, kuria tvarios ir kontekstualios architektūros derinį. Langinės susideda iš anoduoto aliuminio konstrukcijos, uždengtos plieniniais elementais ir padengtos lengva, struktūriškai stabilizuota, mažai priežiūros reikalaujančia Thermowood tipo mediena.
Lisabonos medis yra vienas tų objektų, kurį galima apibūdinti kaip tvarkingą šiuolaikiškos pietietiškos architektūros kūrinį. Urbanistiškai teisinga kompozicija padiktavo klimatiniam, istoriniam ir architektūriniam kontekstui būdingus sprendimus. Taip daugiabutis pasiūlo patrauklias privačias bei bendrai naudojamas erdves ir užburia jaukiu, dinamišku, aplinkai jautriu kinetiniu fasadu.
Daugiau nuotraukų:
Žurnalas „Centras“