Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: „Gisele Borges Arquitetura“
Vieta: Belo Orizontė, Brazilija
Plotas: 4 687 m₂
Įgyvendinta: 2021 m.
Fotografijų autorius: Leon Myssior
Belo Orizontės mieste, Brazilijoje, praeivių žvilgsnius savo neįprasta forma traukia gyvenamasis namas „Casamirador Savassi“. Studijos „Gisele Borges Arquitetura“ suprojektuotame pastate įrengta 14 loftų ir 24 studijos tipo būstai. Jie išsidėstę per devynis aukštus. Itin siauras sklypas, kurio plotis – vos 12,7 m, tapo pagrindiniu tūriniu iššūkiu architektams ir buvo vienas svarbiausių veiksnių, lėmusių unikalius dizaino sprendimus ir leidusių sukurti savitą identitetą turinčią architektūrą.
Drąsus gyvenamojo pastato dizainas išsiskiria vietiniame kraštovaizdyje. Pasak architektų, konstrukcijos bei architektūrinis dizainas šiame projekte yra itin priklausomi vienas nuo kito, tad kurdami tiek vieną, tiek kitą, jie turėjo didelę kūrybinę laisvę. „Architektūros ir konstrukcijų projektavimo kulminacija ir ryškiausiu elementu tapo perforuoto metalo „antroji oda“, kurią pastatą dėvi kaip drabužį. Būtent ji suteikia šiam statiniui unikalumo“, – sako projekto autoriai.
Išorinei apdailai buvo pasirinktas aliuminis, nudažytas rausvu sepijos atspalviu, primenančiu šį Brazilijos regioną garsinančias naudingąsias iškasenas, – metalų rūdą. Tačiau siekiant lengvumo ir skaidrumo, aliuminio lakštai papildyti įvairaus dydžio perforacijomis, kurios išdėstytos asimetriškai, tačiau harmoningai. Toks dizaino sprendimas leidžia gyventojams matyti atsiveriančius miesto vaizdus iš vidaus, tačiau žvelgiant iš išorės į vidų nieko nematyti, o tai garantuoja gyventojui privatumą.
„Perforuoto metalo fasade puikiai pavyko įterpti ir kitų elementų – nuo paslėptų mažesnių, funkcionalių langų iki didelių atvertų erdvių langams, balkonams. Šios erdvios angos leidžia miestui tapti namo pratęsimu, kuriame gausu šviesos ir natūralios ventiliacijos. Betoniniai angų karkasai kontrastuoja su vyraujančia oksiduota spalva“, – pasakoja „Gisele Borges“ architektai.
Pastatą dengianti aliuminio „oda“ gyvenamiesiems būstams suteikia daugiau komforto. Nuo laikančiųjų mūro konstrukcijų atitrauktas aliuminio sluoksnis kuria šešėlį ir natūralią ventiliaciją, kas ypač svarbu šilto ir drėgno klimato Brazilijos regionuose. Žvelgiant iš šios perspektyvos, didžioji dalis projektavimo pasirinkimų buvo padiktuoti tvarumo. Dėl ypač siauro sklypo ir minimalios stogo erdvės inžinerinei įrangai ar fotovoltiniams saulės moduliams reikėjo rasti alternatyvų sprendimą, kuris neleistų šilumai patekti į būstus ir tuo pat metu skatintų natūralią ventiliaciją.
„Casamirador Savassi“ piramidinė forma taip pat sukūrė dalį nenaudojamų erdvių tarp išorinio mūro ir vidinio perforuoto aliuminio paviršių. Šios vietos buvo tikslingai panaudotos kaip techninės zonos. Jose įrengti mažesni inžineriniai įrenginiai, tokie kaip kondicionierių lauko blokai, įvairūs vamzdynai, oro paėmimo grotelės ir pan. Papildoma metalo apdaila leido iš išorės fasadą išlaikyti švarų ir vientisą.
Dar vienu iššūkiu tapo architektu sumanymas statinį pastatyti ant žemės netradiciniu būdu. Žvelgiant iš įėjimo, atrodo, kad jis lengvai liečia žemę tik viename taške. Šią idėja įgyvendinti padėjo Brazilijos architekto Oscaro Niemeyerio sukurtas „V“ formos stulpas, plačiai naudojamas jo darbuose. Tad nors iš pirmo žvilgsnio ši metalinė piramidė kabo ant nedidelės „V“ formos konstrukcijos, tačiau iš tiesų turi net tris aukštus po žeme, skirtus automobiliams parkuoti.
Galiausiai, siekiant užtikrinti, kad fasadų plokštuma būtų visiškai lygi, metalo lakštai buvo lenkti iš visų keturių pusių – taip padidėjo jų standumas. Lakštai buvo perforuoti atsitiktinai, tačiau jungtys buvo sulygiuotos tikslingai, tad sukurtas harmoningas tūris. „Buvo atlikta nemažai tyrimų ir ne vienas bandymas, kol gavome galutinį tvirtinimo modelį. Mums pavyko optimizuoti plokščių tvirtinimo konstrukciją taip, kad viename aukšte būtų tik trys horizontalūs profiliai, o viršutinį ir apatinį profilius taip pat jungtų gretimų grindų plokščių tvirtinimai“, – dėsto architektai.
Galutinė architektūrinio tūrio išvaizda yra dengiančių metalo lakštų, tvirtinimo rėmų ir laikančiųjų konstrukcijų sąjungos rezultatas. Šie trys elementai daugiau ar mažiau prisideda prie originalaus „Casamirador Savassi“ dizaino, užtikrina savito identiteto architektūrą bei vidinį komfortą.
„Gisele Borges Arquitetura“| komanda kuria architektūros, interjero ir miesto dizaino koncepcijas, tačiau daugiausia dėmesio ir apdovanojimų pelno būtent už gyvenamųjų namų architektūrą. Šiame projekte atsispindi vienas svarbiausių įmonės įsitikinimų, jog paprastas dizainas nebūtinai reiškia lengvai įgyvendinamą, o veikiau geriausią sprendimą. „Mes įsitikinę, kad grožis yra galingas ir kad harmoningi pastatai kuria malonesnes vietas žmogui, tokią kaimynystę, kurioje kiekvienas atranda savo vietą pasaulyje, kartu su aplink gyvenančiais žmonėmis. Šis tikėjimas mus įkvepia keisti aplinkinį pasaulį“, – pažymi „Gisele Borges“ architektai.
Daugiau nuotraukų:
Žurnalas „Centras“