Parengė Eglė Kirliauskaitė
Nuotraukos Leono Garbačausko
Portretinė nuotrauka Kristinos Sereikaitės


„Naudodami tekstilę kuriame namų jaukumą, nuotaiką, suteikiame jiems dvasią“, – neabejoja interjero tekstilės dekoratorė ir studijos EJTEKSTILĖ įkūrėja Evelina Jakutytė. Jau ketverius metus čia su šypsena klientus pasitinkanti kūrėja stengiasi kiekvieną jų pajausti, išgirsti, įsiklausyti ir taip pasiekti geriausių rezultatų. Su Evelina kalbamės apie interjero tekstilės projektavimo subtilybes, vyraujančias tendencijas, lėto gyvenimo filosofiją ir kūrybos laisvę.

Interjero tekstilės projektavimas – gana nauja sritis. Kodėl jai būtina skirti dėmesio?

Galbūt apie interjero tekstilės projektavimą kalbama kiek rečiau, tačiau tai itin reikšminga namų puošybos proceso dalis. Projektuojant būstą, be visų kitų niuansų, svarbu iš anksto numatyti langų apipavidalinimo technines galimybes, įvertinti bendrą kuriamos erdvės konceptą. Naudodami tekstilę kuriame namų jaukumą, nuotaiką, suteikiame jiems dvasią. Užuolaidos – reikšmingas namų puošybos elementas, viena iš pagrindinių jaukumo sąlygų, visumą jungianti detalė, atliekanti savo funkciją. Taigi interjero tekstilei reikia skirti pelnyto dėmesio, ja itin kruopščiai bei apgalvotai pasirūpinti ir pasirinkti labiausiai tinkantį variantą – toks yra mano, kaip interjero tekstilės dekoratorės, tikslas.

Kaip atsitiko, jog iš visų galimų sričių susidomėjote tekstile? Kaip ją atradote?

Į tekstilės pasaulį pirmąjį kartą įžengiau prieš dvylika metų, kuomet, dar ieškodama savo kūrybinio kelio, gavau darbo pasiūlymą tekstilės salone. Jau nuo pat pirmų darbo dienų pamilau audinius, ir ta meilė per daugiau nei dešimtmetį ne tik neblėsta, bet vis stiprėja. Esu labai dėkinga likimui, kad atvedė būtent į šią sritį, taip pat jos profesionalams, iš kurių galėjau mokytis, augti. Išėjau tikrai gerą mokyklą. Kadangi meniniai gabumai atsiskleidė dar vaikystėje, niekada neabejojau, jog kūryba yra mano kelias.

Ir tai galiausiai padiktavo idėją įkurti savo studiją?

Laisvė – neatsiejama kūrėjo dalis. Man tai yra terpė, kurioje atsiveria galimybė visiškai atsiskleisti, visapusiškai įprasminti savo kūrybą. Esu orientuota į rezultatą, visada turėjau aiškią viziją, tarsi jaučiau, ko reikia žmonėms. Laikui bėgant, norėjosi pokyčių, neužsibūti vienoje vietoje, stiprėjo poreikis skleistis kaip savarankiškai asmenybei, kūrėjai. Taip prieš ketverius metus gimė idėja įkurti savo studiją EJTEKSTILĖ. Magėjo sukurti tokią erdvę, kurioje gera būti, pasikviesti svečių – mes taip vadiname savo klientus – bendrauti, kurti. Man be galo svarbi estetika ir aplinka, kurioje tenka praleisti daug brangaus laiko. Gyvenimas yra labai įvairus, kupinas iššūkių, tačiau man svarbiausia – santykis tarp žmonių, tai, kokią emociją išsinešame.

Kokia filosofija vadovaujatės savo darbe? Kas jums svarbiausia?

Kiekvienas užsakovas man yra ypatingas, kiekvieną kartą, įgyvendinant projektą, gimsta dar viena nauja istorija. Kuriant svarbu jausti žmogų, įsiklausyti ir išgirsti. Tik taip pasiekiamas geriausių rezultatų. Pavargusi nuo greito gyvenimo tempo ir įtempto ritmo, atradau lėto gyvenimo filosofiją, kuria ir stengiuosi vadovautis savo darbe. Turbūt dėl to ir savo klientus, savo rato žmones kviečiu gyvenimo įvykių sūkuryje sustoti, pastebėti, pajausti... Stengiuosi kasdienybei suteikti daugiau prasmės, padėti užsakovui atskleisti savo kūrybinį potencialą, sukurti savo namų erdvės nuotaiką, viziją, kuri džiugintų ilgalaikėje perspektyvoje. Mane žavi pats kūrybinis procesas, įdomu nuolat atrasti kažką naujo, eiti į priekį, dalintis įspūdžiais ir patirtimi, į nusistovėjusias formas pažvelgti iš skirtingų perspektyvų.

Susidaro įspūdis, jog jūsų veikla yra kur kas daugiau nei tik darbas. Kaip atrodo visas kūrybinis procesas?

Tikra tiesa. Mano darbas – tai gyvenimo būdas, todėl kiekvienas užsakymas atliekamas su meile ir atsidavimu. Visuomet įsiklausau į užsakovo pageidavimus, vadovaujuosi jau turima patirtimi, nuolat domiuosi profesinės srities naujovėmis ir siekiu geriausio, abi puses – tiek klientą, tiek mane – džiuginančio rezultato. Per savo veiklos metus jau spėjau užsitarnauti klientų pasitikėjimą, o puikūs jų atsiliepimai ir rekomendacijos yra būtent tai, kas skatina toliau žengti į priekį ir suprasti, kad esu teisingame kelyje.

Ko dažniausiai prašo klientai? Ar Lietuvoje žmonės jau pakankamai rūpinasi savo namų tekstilės dizainu?

Manau, kad susidomėjimas tikrai yra nemažas, klientams svarbu tai, kaip jie gyvena, kokia aplinka juos supa, tad estetikos poreikiu tikrai nenusileidžiame Vakarų ar Skandinavijos šalims. Lietuvos žmones vertina estetiką, funkcionalumą bei kokybę. Mes taip pat dirbame ir už Lietuvos ribų, nes ši sritis visiškai nėra apribota geografinės padėties. Aukšti klientų reikalavimai padeda nuolat augti ir tobulėti.

Ar egzistuoja tekstilės mados? Kiek jos turi bendro su kitų sričių tendencijomis?

Profesinių žinių semiuosi pasaulinėse parodose. Kasmet dalyvauju „Heimtextil“ parodoje Frankfurte, „Maison&Objet“ bei „Paris Deco Off...“ parodose Paryžiuje, dažnai vykstu ir į kitus panašius renginius. Tekstilės mados irgi egzistuoja, tad stengiuosi nuolat atnaujinti audinių kolekcijų asortimentą, mat jis glaudžiai koreliuoja su interjero elementų tendencijomis.

Kas šiuo metu madinga? Kas galbūt jums pačiai arčiausiai širdies?

Šiais metais grįžta natūralumas, dominuoja medis, linas, vilna, keramika, akmuo. Madinga derinti natūralaus pluošto audinius su aksomu, žvilgesio turinčiomis medžiagomis. Ypatingas dėmesys teikiamas audinio faktūrai, struktūrai. Šiemet interjero akcentu tapo „Chanel“ tvido tipo audiniai. 2019-aisiais interjero favoritė – švelni koralinė spalva, perteikianti šilumą bei žaismingumą erdvėje. Vis dar madinga žalia – ji pagyvina erdvę, suteikia elegancijos, kuria ryšį su gamta. Šių spalvų paletę papildo mėlyni bei terakotos atspalviai. Originaliai derindami visas šias spalvas, savo namuose sukursite išskirtinę erdvę.

Būtų nuodėmė nepasinaudoti proga ir nepaprašyti šiek tiek praktinių patarimų. Į ką siūlytumėte atsižvelgti, renkantis savo būstui užuolaidas, kitas tekstilės detales?

Užuolaidas renkamės atsižvelgdami į tai, kokią funkciją jos turi atlikti. Pagrindinės užuolaidų funkcijos – privatumas, jaukumas, tobulesnė namų akustika. Užuolaidos užpildo erdvę, sujungia atskirus elementus į darnią visumą. Tekstilę svarbu derinti prie esamos stilistikos, išlaikyti erdvės vientisumą. Audiniai padeda sukurti namų jaukumą, nuotaiką, suteikti jiems dvasią. Nuspręskite, ar užuolaidos jūsų namuose bus pagrindinis interjero akcentas, ar papildys bendrą konceptą. Nuotaiką perteiksite derindami tekstilinius dekoro elementus. Pagalvėlės, lovatiesės, staltiesės ir servetėlės suteiks gyvybės namams ir užpildys erdvę. Sumaniai panaudoję puošybines medžiagas, galėsite džiaugtis savita bei originalia namų aplinka.

Kurie kūrėjai labiausiai inspiravo jūsų kūrybinį kelią?

Mano kūrybinį kelią labiausiai inspiruoja pats gyvenimo procesas, žmonės, dizaineriai, architektai, su kuriais dirbame bendruose projektuose, taip pat menas, gamta. Visa, kas gražiausia, pasaulyje jau sukurta, telieka atliepti tai kasdienybėje.

Prie kokių projektų jums pačiai dirbti įdomiausia? Kurie jų labiausiai įsirėžė atmintyje?

Visada įdomiausia dirbti prie individualių projektų, pažinti užsakovus, ieškoti geriausių sprendimų. Tikiu, kad namų interjeras turi atspindėti čia gyvenančių žmonių asmenybes, atliepti jų poreikius. Didžiausias įvertinimas – nuoširdžios klientų emocijos. Smagiausia tai, jog gana dažnai draugystė tęsiasi ir pabaigus projektą. Labiausiai į atmintį įsirėžia projektai, skatinantys paaugti tiek dvasiškai, tiek profesinėje srityje.

Galbūt atskleistumėte savo profesinius ateities planus?

Niekuomet nemėgau planuoti toli į ateitį. Užuot dariusi tai, džiaugiuosi kiekviena diena ir esu už ją dėkinga (šypsosi – aut. past.). Žinau viena – kurti nesustosiu, o viskam yra savas laikas.

Daugiau nuotraukų:

Žurnalas „Interjeras.lt pataria“