Interjero autoriai Ieva Prunskaitė ir Rokas Puzinas
Architektūros ir interjero studija „Prusta“
Nuotraukos Leonas Garbačiauskas
Straipsnį parengė Gytautė Ivanauskaitė

Senoje sodyboje suprojektuotas poilsio namas netrikdo aplink plytinčių miškų ramybės ir atliepia archaiškos architektūros parko reikalavimus. Kartu tai naujos kokybės ir šiuolaikinės estetikos architektūros pavyzdys. Fasade – deginto medžio ir tradicinių raštų dermė. Kontrastas juodai išorei – baltumu ir lengvumu alsuojantis vidus. Įdomu tai, kad autentiškumas yra suvokiamas kaip vertybė visoje pasaulinėje architektų bendruomenėje. Pavyzdžiui, neseniai Rokas visai atsitiktinai susipažino su Snohetta Oslo biuro architektu ir su juo pasidalijo „Prustos“ kuriamais darbais. Išvydęs šį pastatą  metalinėmis langinėmis bei jo interjerą, ekspertas trumpai apibrėžė pastarojo konceptą – tai yra būtent tai, kaip jis įsivaizduojąs Lietuvos architektūrą: modernu, bet kartu savita ir būdinga tik šiam kraštui. Taip pat projektas jau spėjo dalyvauti Lietuvos architektų sąjungos organizuotame konkurse „Žvilgsnis į save“ ir buvo atrinktas kaip vienas geriausių Lietuvos 2021–2022 m. architektūrinių projektų. 

Pastato statybos reikalavimai buvo itin griežti, tad reikėjo atsižvelgti į reglamentus, susijusius su pačia namo proporcija, langų dydžiu, spalvų sprendimais. „Prustos“ komanda nusprendė fasado apdailai pasirinkti  deginto medžio lentas su  metalinėmis etnorašto leitmotyvo slankiosiomis vitrinomis. Jos atlieka ir apsauginę funkciją, nes vasarnamis įsikūręs vienkiemyje. Apdailai pasirinktos pagal japonų technologiją deginto medžio lentos nereikalauja papildomos priežiūros. Kadangi statinio fasadas tamsus, o pro medžių properšą į vidų patenka nedaug šviesos, architektai norėjo sukurti maksimaliai šviesų interjerą. Išimtis – pilkšvos monolitinės grindys. Pastarosios pasirinktos ir dėl ekonomiškumo bei tvarumo. Viena vertus, didelis dėmesys teiktas naudojamų medžiagų tikrumui: natūrali betoninė medžiaga tinka prie bendro medžiagų konteksto, yra netepli, nesibraižanti, nerenka purvo, kuris natūraliai patenka grįžus iš lauko. Kita vertus, ji puikiai dera prie natūralaus medžio, gausiai dengiančio sienas ir lubas. 

Architektai kartu su užsakovais nedvejodami atsisakė gipskartonio vidaus apdailai, nes siekė išlaikyti natūralių medžiagų dominavimą. Naudotos baltai beicuotos dailylentės vizualiai išdidina erdves. Tuo tarpu valgomojo ir svetainės balduose įkomponuotas tamsus medis suteikia jaukumo. Vieni baldai atkeliavo iš antikvariato, kitus ankščiau buvo įsigiję šeimininkai. Eklektika kuriama ir per tekstilės su rytietiškais motyvais gaminius. Poilsio erdvė papuošta pačios architektės Ievos Prunskaitės kurtu ir meistro pagamintu židiniu.

Praktiškumas buvo ypač svarbus projektuojant virtuvę. Pasirinktas estetiškai atrodantis, praktiškas nerūdijančiojo plieno stalviršis. Name gausu stoglangių. Jie tapo papildomais natūralios šviesos šaltiniais, nes saulė miškingoje vietoje dažniausiai šviečia iš viršaus. O miegamajame per įrengtą stoglangį bus galima stebėti žvaigždes. 

Siekiant išlaikyti natūralumą, vonios kambario sienoms pasirinktos natūralią terakotą imituojančios  šiek tiek reljefinės plytelės. Jos padeda sukurti jaukią atmosferą. Užsakovo prašymu vonios zona įrengta pagal japonų kultūroje populiarų modelį – žemėje įgilinta vonia sujungta su dušu. Tai buvo labai tinkamas variantas, nes dėl itin reglamentuoto namų ploto teko projektuoti nedidelį vonios kambarį. Apskritai šiame name galima rasti visus patogumus: koridoriuje paslėpta rekuperacinė ir vėdinimo sistema, o terasoje pūpso kubilas. 

Tai jau ne pirmi šiam užsakovui suprojektuoti namai. Tarp kitų užsakovų reikalavimų šviesos sistemoms, kaip antai funkcionalumo, jaukumo, skirtingų zonų apšvietimo, buvo ir dar vienas: šviestuvai turi būti lengvai pasiekiami ir prižiūrimi. Erdvė yra aukšta, tad rinktasi integruoti kabamųjų šviestuvų sistemą. Pritaikius įvairius lengvo valdymo švietimo scenarijus, sukurtas įdomus, namo grožį išryškinantis vidaus ir lauko apšvietimas. Aplink pastatą vingiuoja  senąsias lietuviškas trobas primenanti terasa. Po ja integruoti apšvietimo taškai sukuria ore kabančio namo iliuziją. Visas lauko apšvietimas suprojektuotas taip, kad šviestų į stogą. Blykčiojantys atspindžiai sukuria nepaprastai jaukią aplinką vakarojant. 

Nuotraukų galerija:

884