Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: Lagranja Design for Companies and Friends
Vieta: Grand Casemates Square, Gibraltaras
Plotas: 800 m²
Įgyvendinta: 2020 m.
Fotografijos: Florent Michel @11h45, Yvan Moreau
„Xapo“ (tariama „sapo“) – tai internetinės bankininkystės paslaugas kriptovaliutoms teikianti įmonė. Bendrovės direktoriaus Wenceso Casareso galvoje gimė idėja sukurti projektą, kuris taptų pirmąja fizine „Xapo“ būstine ir pirmąja istorinio pastato restruktūrizacijos studija. Ją Casareso įgyvendino kartu su studija „Lagranja“. „Lagranja“ tai – daugiadisciplinė dizaino įmonė, kuri pirmiausia kuria interjero ir produktų dizainą. Per beveik 18 metų darbo „Lagranja“ komanda tapo žinoma dėl savo sėkmingos filosofijos: padaryti interjero dizainą užsakovų įmonių ir prekių ženklų kompanionu. Būtent šią savo misiją jie įgyvendino ir „Xapo“ biurų projekte.
Istoriškai reikšminga vieta
„Xapo“ įsikūrė senose armijos kareivinėse, Gibraltaro istorinio centro širdyje, garsiosios uolos šešėlyje. Galinė konstrukcijos dalis sujungta su originalių miesto sienų ir gynybinių bokštų liekanomis, o priekinis fasadas nukreiptas į Grand Casemates aikštę – socialinį traukos centrą su daugybe lauko barų ir restoranų. 1817 m. Didžiosios Britanijos armijos pastatytos kareivinės – vienas geriausiai išsaugotų karinių pastatų, primenančių senuosius miesto įtvirtinimus. „Lagranja“ architektai rado kareivių barakus apleistus, pusiau sugriautus. Kaip teigia architektai, pastatų istorinė reikšmė buvo neįvertinta ir jie desperatiškai prašėsi restauracijos. Vykdant „Xapo“ projektą, viena iš greta esančių įlankų atgimė kaip vieša meno ir kultūros renginių erdvė.
Pagrindinis projekto tikslas buvo suteikti fizinę būstinę skaitmeninėje srityje veikiančiai „Xapo“ bendrovei. Šiandien ji užima dvi arkines kareivinių komplekso erdves, kurių bendras plotas siekia 800 m². Pastatas sudarytas iš vietinio kalkakmenio, o lubos paremtos originaliomis medinėmis sijomis. Originalios sijos ir akmeninės sienos buvo restauruotos ir grąžintos į pirminę būseną – taip erdvei suteiktas senovinio mistiškumo jausmas. Pasitelkdami archeologiją ir modernaus dizaino priemones, „Lagranja“ architektai atkurtose erdvėse šiuolaikiškai išdėstė biurus, baldus ir dekoro elementus, pagamintus taikant skaitmeninius procesus. Tokiu konceptu architektai siekė sukurti ryšį tarp istorinio pastato ir novatoriškos įmonės, kurios darbuotojai užpildys šias erdves.
Išdėstymo schema aplink vidinį kiemą
Projekto dizainą lėmė keturi architektų išskirti aspektai: harmonija, funkcionalumas, pagarba istorijai ir netikėtumo elementas. Klientai į „Xapo“ biurą įeina iš pagrindinės aikštės ir patenka tiesiai į priėmimo zoną. Priėmimo zonoje iš abiejų pusių išdėstyti seklūs baseinai tarsi papildo erdvinės struktūros aukščio trūkumą ir padeda atsispindėti šviesai tamsioje erdvėje. Naktį baseinus ir priėmimo zoną kertantys lazerio spinduliai traukia ir praeivių akį – jie gali matyti instaliaciją iš lauko aikštės.
Dešinėje, praėjus pro originalias akmenines arkas, atsiveria pagrindinė „Xapo“ banko erdvė – automatinės kasos, kuriose klientai gali vykdyti kibernetines valiutos operacijas. Už jos yra posėdžių salė su virtuvėle ir poilsio zona. Tolimiausias pastato galas atsiveria į siena apjuostą vidinį kiemelį, kuris originaliai tarnavo kaip parako saugykla gynybinio bokšto papėdėje. Kiemelyje įrengta sėdimoji, grilio zonos, todėl jį galima naudoti tiek laisvalaikiui, tiek darbui ar tais atvejais, kai derinamos abi veiklos. Visas „Xapo HQ“ biuras išsidėstęs aplink vidinį kiemą, o erdvėms sudalyti panaudotos stiklo pertvaros, leidžiančios vizualiai persipinti vidaus ir lauko zonoms.
Pėsčiųjų takams, kiemo ir sandėliavimo zonoms bei tualetui panaudotos „Marazzi“ porceliano grindų plytelės. Jos supjaustytos 60 x 20 cm dalimis ir išdėstytos žymint išilgines jungtis. Tuo tarpu viešajai klientų aptarnavimo zonai pasirinktos plačios lentos iš ąžuolo medienos, klojamos 45 laipsnių kampu, o aplink patalpos perimetrą išlaikyta „Marazzi“ cemento tipo porceliano plytelių danga. Darbo erdvėms – biurams ir posėdžių salėms – jaukumo suteikia šiltai pilkos spalvos kiliminė danga. Kur buvo įmanoma, išsaugotos akmeninės sienos, kitur panaudotas kalkinis tinkas ir garso absorbentas ant sienų su tuo pačiu audiniu, kuris buvo pasirinktas ir baldams.
Išskirtiniai baldai ir detalės pagal užsakymą
Dauguma pagal specialų užsakymą pagamintų baldų buvo sukurti pasitelkiant 3D spausdinimą Barselonoje, o jų gamybai panaudotas bioplastikas. Modulinio dizaino, švelniai tekstūruoto paviršiaus baldai kartu su kitomis interjero detalėmis padeda kurti bendruomeniškumo jausmą.
Išskirtiniai interjero elementai – registratūros stalas ir pertvara bankininkystės zonos laukimo kambaryje – sukurti iš susipynusios žemiškų atspalvių ir pusapvalių formų kompozicijos. Tvirto posėdžių stalo atramos primena milžiniškas amforas. Tokio pat dizaino forma pasirinkta ir stalams pagrindinėje priėmimo zonoje tarp seklių baseinų. Švelniai suapvalintų, „Lagranja“ komandos suprojektuotų baldų tekstilės apmušalams buvo skirtas ypatingas dėmesys. Jie pasirinkti dėl natūralios kompozicijos ir šiltų, žemiškų spalvų, sukeliančių šiuolaikiškumo jausmą šioje naujos rūšies verslo erdvėje.
2021 m. „Lagranja“ studija už darbą vykdant biuro projektą „Xapo“ gavo „Architizer A+“ apdovanojimą biuro interjero kategorijoje. „Lagranja“ dizainas visada perteikė originalias idėjas ir strategijas, o ne tendencijas. „Mes nesėsime prie stalo su iš anksto sudarytu sąrašu, ką turėtume ar neturėtume daryti. Manome, kad kiekvienas projektas yra unikalus ir į jį reikia žiūrėti unikaliai. Stengiamės suprasti kontekstą ir keliame daug klausimų tiek sau, tiek savo klientui. Mes kuriame strategiją, ieškome tinkamiausių įrankių ir komandos, o tuomet leidžiame dalykams gimti“, – teigia „Lagranja“ įkūrėjai Gerardas Sanmartí ir Gabriele’is Schiavonas.
Žurnalas „Centras“