Architektūros fondas kviečia jaunus kūrėjus pristatyti savo naujausius projektus ir idėjas Future Architecture platformoje ir renginiuose formuojančiuose 2021-ųjų metų Europos architektūros programą.
Future Architecture platformos kvietimas idėjoms – tai nėra tik konkursas. Future Architecture platforma suteikia galimybes kūrėjams pristatyti savo idėjas, būti išgirstiems ir pamatytiems. Atrinktiems dalyviams – tai proga dalintis savo idėjomis su bendraminčiais kūrėjais bei aukščiausio lygio organizacijomis, muziejais, galerijomis, leidyklomis, bienalėmis ir festivaliais.
Šiemet kviečiame kylančius kūrėjus, iš viso pasaulio ir įvairių disciplinų, teikti savo transformatyvius kuriamos aplinkos projektus, teorinius ar konceptualius pasiūlymus erdviniams, socialiniams ir kultūriniams pokyčiams. Laukiame projektų, kurie atlieptų sisteminius pokyčius, įvietintus atvejus ir idėjas bei kurtų naujas tarpdisciplinines ir multidisciplinines jungtis. Šiuo kvietimu skatiname prisijungti prie diskusijos šių metų tema – „Landscapes of Care“.
Architektūros fondas Future Architecture platformos nariu tapo 2019 metais. 2020 metais įgyvendino platformos programą „Building Narratives“.
„Landscapes of Care“
Šiuolaikinė visuomenė susiduria su dinamiškai besikeičiančiais iššūkiais. Vartotojiškumu ir išnaudojimu pagrįsta šiandieninės sistemos logika kuria globalias problemas bematant paveikiančias įvairiausius regionus. Kol plinta dabartinė pandemija, o naujos teritorijos ir ekologijos neišvengiamai pertvarkomos pagal migracijos logiką, neatsiejamai susijusią su finansinės gerovės srautu, geopolitinės ribos išnaudojamos suteikiant prioritetą ekonominės naudos, o ne socialinių interesų apsaugai. Akistatoje su šiuo scenarijumi, naujos regioninės iniciatyvos kvestionuoja politinius susiskaldymus ir korporacinius interesus. Vietos veikėjų dėka iškyla naujos lanksčios ribos nužyminčios laisvos rinkos nepaliestas teritorijas, išskirtines, politinių interesų nepaveiktas, teritorijas. Žmonių judėjimas sukuria naujus bendruomeniško gyvenimo būdus ir politinius įsipareigojimus, reikalaujančius rūpesčio, empatijos ir kito supratimo. Pastaroji visuomenės sveikatos krizė – tai iššūkis visai visuomenei reikalaujantis efektyvių, sparčių ir taikių veiksmų. Dizaineriai, architektai ir urbanistai mato save sprendžiant socialinius ir politinius klausimus, o ne vien tik erdvinius ir formalius projekto aspektus; iššūkis – dešimtmečius trukusį pasitenkinimą savimi paversti aktyvia praktika, susijusia su santykių, vietos bendruomenių, energijos srautų ir nuolat besikeičiančios miesto dinamikos politika.
Dpr-barcelona pasiūlytą temą „Landscapes of Care“ išrinko Future Architecture platformos narės – organizacijos. Šia tema, 2021 metais, Future Architecture platforma sieks nagrinėti solidarumo ir kolektyvinės saviorganizacijos dinamiką, pasitikėjimo tinklus, veikiančius kaimynystės mastu, ir bendrąsias erdves bei veiklas nuolatiniame virsme. 2021-ųjų metų tema siekiama užmegzti dialogus apie visuomenės iššūkius akistatoje su nesibaigiančio augimo mitais, valstybių sienų ir tautinės tapatybės šlovinimu bei sunkumais, kapitalizmo pridengiamais griežta ekonomika.
2021-ųjų metų Europos architektūros programa
Kviečiame tapti 2021-ųjų metų Europos architektūros programos „Lanscapes of Care“ dalimi ir pasinaudoti Future Architecture platformos naudomis vystant savo kūrybinę veiklą. Atrinkų idėjų autoriai turės galimybę sudalyvauti šiose programos veiklose:
- Creative Exchange 2021 (konferencija, diskusijos ir architektūros mugė) 2021 m. liepos 17 - 19 d. - FUTURE ARCHITECTURE ROOMS, internetu.
- Future Architecture Library (leidyba) 2021 m. kovo 01 - spalio 31 d. - dpr-barcelona
- Architecture as a Tool for Care (paskaitų ciklas ir kūrybinės dirbtuvės) 2021 m. kovo 01 - spalio 31 d. - VIPER galerija, Praha.
- OAT 2021: Autumn Program (rezidencija ir kūrybinės dirbtuvės) 2021 m. kovo 01 - spalio 31 d. - Oslo architektūros trienalė
- Sensing Urban Matter (kūrybinės dirbtuvės, diskusijos ir leidinys) 2021 m. balandžio 01 - spalio 31 d. - Architektūros fondas, Vilnius
- Barcelona Architecture Week 2021 (diskusijos ir rezidencija) 2021 m. gegužės 01 d. - Fundació Mies van der Rohe, Barselona
- Landscapes of Care (paskaitų ciklas) 2021 m. gegužės 01 - rugsėjo 30 d. - S AM Šveicarijos architektūros muziejus, Bazelis
- Movement Forum (kūrybinės dirbtuvės, performansas ir leidinys) 2021 m. liepos 01 - rugpjūčio 31 d. - Theatrum Mundi, Paryžius
- Architecture Film Summer School (kūrybinės dirbtuvės) 2021 m. liepos 05 - 18 d. - Fondazione MAXXI, Roma
- KAF 2021: Alter-Nation (festivalis) 2021 m. liepos 05 - rugsėjo 30 d. - Kosovo architektūros festivalis, Priština
- Film x Architecture: Exploring relationships (vasaros mokykla) 2021 m. liepos 15 - rugsėjo 20 d. - Kopenhagos architektūros festivalis
- Film x Architecture: If this walls could talk (vasaros mokykla) 2021 m. liepos 01 - rugsėjo 30 d. - Belgrado tarptautinė architektūros savaitė
- The House We Need (kūrybinės dirbtuvės ir paskaitų ciklas) 2021 m. rugsėjo 01 - spalio 31 d. - Estijos architektūros muziejus, Talinas
- Invisible Perspective: Women in the Space of Architecture (kūrybinės dirbtuvės ir paskaitų ciklas) 2021 m. rugsėjo 16 - lapkričio 14 d. - Vroclavo architektūros muziejus
- Tirana Design Week 2021: Beyond (festivalis) 2021 m. rugsėjo 27 - spalio 8 d. - POLIS universitetas, Tirana
- Revisiting Future Architecture Collections (paroda) 2021 m. spalio 14 - gruodžio 11 d. - Lisabonos architektūros trienalė
- Driving the Human (konferencija) 2021 m. spalio 15 - 17 d. - Forecast, Berlynas
Future Architecture platformos nariai, atrinktus kūrėjus pakvies dalyvauti kūrybinių mainų renginyje „Creative Exchange“, vyksiančiame 2021 m. vasarį. Renginys vyks Future Architecture platformos kambariuose – netradicinėje skaitmeninėje erdvėje skirtoje pristatymams, paskaitoms ir neformaliam bendravimui. Future Architecture platforma padengs vaizdinio turinio paruošimo išlaidas 25-iems atrinktiems dalyviams. Po šio renginio atrinkti dalyviai bus pakviesti sudalyvauti 2021-ųjų metų Europos architektūros programos veiklose, įgyvendinamose Future Architecture platformos organizacijų – narių. Future Architecture platforma padengs kelionių (Europos ribose) ir apgyvendinimo išlaidas būtinas dalyvavimui renginiuose ar įgyvendinimo išlaidas būtinas renginiams internete, taip pat skirs honorarą atrinktiems kūrėjams, pakviestiems dalyvauti veiklose.
Visos kvietimui pateiktos idėjos bus publikuojamos Future Architecture platformos tinklalapyje. Idėjos bus vertinamos ir atrenkamos Future Architecture platformos narių tarybos, platformos alumnių ir visuomenės atstovų internetinio balsavimo būdu.
Svarbios datos:
- Idėjų pateikimo terminas: 2021 m. sausio 6 d.
- 25 atrinktų idėjų paskelbimas: 2021 m. sausio 15 d.
- Kūrybinių mainų renginys: 2021 m. vasario 17 - 19 d.
- Europos architektūros programa: 2021 m. kovo 1 - spalio 31 d.
Tinkamumas dalyvauti
Kvietimas atviras architektams, kraštovaizdžio architektams, urbanistams, dizaineriams, inžinieriams, menininkams, kuratoriams, žmonėms įsitraukusiems į architektūros komunikaciją ir visiems kurių veikla susijusi su architektūros ir gyvenamosios aplinkos ateitimi. Dalyviai turi atitikti šiuos kriterijus:
- Nepriklausomas pareiškėjo projektas, susijęs su architektūra bei miestų vystymu ir teikiamas kvietimui, turi būti atliktas po universiteto baigimo bei ne seniau nei prieš dvejus metus.
- Pareiškėjas turi būti viešai pristatęs ar publikavęs savo nepriklausomą(-us) darbą(-us).
- Pareiškėjas neturėtų būti sulaukęs pripažinimo dėl savo viešai skelbtų ir kritikų pripažintų darbų, arba darbų atliktų didelėse institucijose.
- Pareiškėjas negali būti dalyvavęs ankstesnėse Future Architecture platformos veiklose.
- Pareiškėjas gali būti vienas asmuo arba kolektyvas.
Atviras kvietimas prasideda 12:00 CET 2020 m. lapkričio 17 d., idėjas pateikti būtina iki 2021 m. sausio 6 d. Galima pateikti kelias idėjas.