Tekstas: Agnės Tamašauskaitės
Architektai: Olivier Raffaëlli ir Guillaume Sibaud – „Triptyque Architecture“, kartu su Philippe Starck
Kraštovaizdžio dizainas: Coloco, Pablo Giorgef
Įgyvendinta: 2021 m.
Bendras plotas: 8 000 m²
Prancūzų ir brazilų komandos „Triptyque Architecture“ suprojektuotose erdvėse puikiai atpažįstamas Philippe’o Starcko architektūrinis dizaino braižas. „Villa M“ kūrėjai siekia sukurti naują ryšį tarp miestų, gamtos ir sveiko gyvenimo būdo. Natūralistinis manifestas: taip apibrėžiama „Villa M“ – mišrios paskirties kompleksas, esantis Boulevard Pasteur, Paryžiaus Monparnaso miestelyje.
„Mes suprojektavome „Villa M“ tarsi architektūrinį gamtininkų manifestą: tai naujos eros pastatas, kuriame žmogus nebėra priešingas gamtai ir jos gyviams“, – sako Olivier Raffaëlli ir Guillaume’as Sibaud, projekto architektas ir dizaineris. „Villa M“ – gyva ir šilta vieta, kurioje gera ir gražu gyventi. Visame restorane ir bare laukia gamtos sukurtos staigmenos, paslėptos vietos, protiniai žaidimai, žadinantys smalsumą, traukiantys lankytojų žvilgsnius ir primenantys, kad intelektas yra vienas gražiausių žmonių bruožų“, – papildo Philippe’as Starckas, „Villa M“ erdvių architektūrinio dizaino ir meno vadovas.
Funkcinė 8 000 m² pastato programa taip pat perteikia modernią idėją. Tai – mišraus naudojimo kompleksas, kuriame telpa viešbutis, restoranas, baras, konferencijų zona, bendra darbo erdvė ir parodų salė sveikatingumą skatinančioms įmonėms. Viso to tikslas – skatinti skirtingų specialybių ir skirtingų sveikatos specialistų kartų maišymąsi, mainus ir savitarpio pagalbą. „Negalėjome sukurti pastato, skirto sveikatai ir įvairiapusiškumui, neįtraukdami svetingumo, viešbučių verslo sąvokų. Mutualizmas reiškia dalijimąsi“, – įsitikinęs Thierry Lorente, „Villa M“ koncepcijos kūrėjas ir „Group Pasteur Mutualité“ generalinis direktorius.
Pastato architektūra išsiskiria gyvenamąja dalimi, kurios geometriją sudaro metalinės konstrukcijos sijos, skirtos vaistiniams žoliniams augalams, vaismedžiams ir vidutinio bei didelio dydžio daugiamečiams augalams auginti. Lengva, minimalistinė „Villa M“ sudaryta iš surenkamų dalių. „Pats pastatas yra tarsi atrama šiam vertikaliam sodui, kuris augs, plėsis ir užims visą fasadą. Ilgainiui jis statinį pavers vertikaliu gydomuoju mišku ir taps pagrindine architektūra“, – aiškina „Triptyque“ partneris ir „Villa M“ architektas Olivier Raffaelli.
„Villa M“ – viešbutis
Viešbutis suprojektuotas kaip apgaubiantis ir atpalaiduojantis kokonas, iš kurio atsiveria kvapą gniaužiantys Paryžiaus miesto vaizdai. Jo 67 kambariai ir 6 apartamentai suprojektuoti kaip žaliosios erdvės. Kai kuriose iš jų yra balkonai arba terasos, iš kurių galima grožėtis Monparnaso ir kitais rajonais. „Keliautojas turi jaustis kaip namie, tad minkštuose, motiniška ramybe dvelkiančiuose kambariuose malonu gyventi. Siekėme, kad „Villa M“ koncepcijos centre visada būtų žmogus“, – sako P. Starckas.
Viešbučio erdvėse svečių laukia natūralios ir patvarios medžiagos, prigesintos spalvos, šilti šiuolaikiški baldai, veidrodžių žaismas, ekologiška produkcija. Taip pat čia yra aukščiausios klasės viešbučiui būtiniausi dalykai – bokso ir sporto klubas bei jogos kambariai, 20 atvirų biurų ir bendrų darbo erdvių.
Kokybiškas gyvenimas – kokybiškas maistas
Viešbučio restoranas – unikali, nesenstanti vieta šeimoms ir jaunimui susitikti, pabendrauti ir paskanauti patiekalų iš gausus meniu. Įėję į vidų, lankytojai pasineria į gyvybės ir energijos oazę: jie regi medžio ir betono paviršius, klestinčią augaliją, mėgaujasi draugišku priėmimu, stebi atviroje virtuvėje triūsiančius virėjus, gėrisi terasą supančiais su vešliais medžiais.
Restorano dekoras sužadina žaismingą Prancūzijos Rivjeros dvasią, nes čia tarytum pamirštamas laikas. Didžiulio, šviečiančio restorano interjere žvilgsnį traukia mediena, oda, knygų lentynos, smulkmenos, nederantys baldai, tarsi turintys istoriją, dideli foteliai, platūs pagalvėlėmis aptraukti suolai ir netikėtos detalės.
Terasa ant stogo
Viršutiniame aukšte įrengta stogo terasa – viena įspūdingiausių pastato vietų, mat iš jos atsiveria nuostabus vaizdas į Eifelio bokštą ir Paryžiaus stogus. Pakabinama oazė sudaryta iš vaismedžių ir augalų su dideliais mediniais foteliais, pintomis lempomis ir girliandomis. Čia lankytojai ateina kasdien ir dieną, ir vėlai vakare. Paryžius – lyg nesibaigianti šventė.
Sveikatai palankus pastatas
„Villa M“ yra lyg pavyzdys, kaip turėtų atrodyti ateities miestai. Tai naujasis pavyzdinis Paryžiaus pastatas“, – įsitikinęs Guillaume’as Sibaud, „Triptyque Architecture“, „Villa M“ architektas.
Pastaraisiais metais sustiprėjus sveikatos krizei, prie geografinių ir urbanistinių problemų prisidėjo sveikatos priežiūros iššūkiai. Tapo akivaizdu, kad sveikatos priežiūra peržengia ligoninių sienas, apima visą miestą ir sukuria atviresnius santykius tarp piliečių bei sveikatos priežiūros specialistų. Dar prieš COVID-19 pandemiją sukurtas „Villa M“ projektas plėtoja idėją atverti miestui sveikatos priežiūrą, o miestą – sveikatos priežiūrai.
„Villa M“ dizainas tarsi sugrąžina gamtą į miestą, o pagrindinis jo tikslas – leisti piliečiams naujai patirti miestą. Gyvenamasis pastatas žavi gamtos sugrąžinimo į miestą konceptu, be to, funkciniais bei konstrukciniais sprendimais prisideda prie tvarumo. Didelis dėmesys buvo skiriamas mikroklimato komfortui, taigi ir pastato energiniam efektyvumui. Statinį projektavę architektai ištyrė visus galimus paviršius, kad padidintų žalumos kiekį ir išvengtų energijos švaistymo ir CO₂ emisijos.
„Kvėpavimas, buvimas saulėje ir ryšys su gamta yra gyvybiškai svarbūs poreikiai, kurių miesto gyvenimo būdas nebegali patenkinti, – teigia Olivier Rafaëlli. – Norėdamas atsispirti miesto plėtrai, kuri iš prigimties netvari, miestas turi ne tik skatinti, bet ir suteikti šias patirtis.“
Žurnalas „Centras“