Autoriai: HEIMA architects
Nuotraukos: Norbert Tukaj
Tekstas: Gytautės Ivanauskaitės

Šis Alfredo Trimonio architektūros studijos suprojektuotas namas pastatytas dar 2008 metais. Į HEIMA architects kreipęsi nauji būsto šeimininkai norėjo savo interjero. Žinoma, įgyvendinant projektą viskas išsiplėtė – architektai pertvarkė terasą, fasadinį apšvietimą, tvoras ir su apželdintojais sukūrė augalų oazę.

540 m² namus puošia gausus travertino akmens dekoras. Tai nebuvo planuota, labiau natūraliai įsiliejo į dizainą. Tiesa, užsakovai žinojo, kokių namų norėtų, tad ir dvejonių dėl vieno ar kito sprendinio buvo nedaug. Namų koloritas ramus, žemiškas, gana šviesus, bet be sterilaus baltumo. Minėtas akmuo, anot architektės Rūtos Kazėnaitės, ėmė dominuoti kuriant atskiras erdves ir labai tiko įdomiose, net netikėtose vietose, pavyzdžiui, sienose, tiek vidinėse, tiek jungiančiose langus bei išorines duris, einančias į terasą ar balkoną. Būste daug per kelis aukštus susisiejančių erdvių akmuo neužgožia, tik suteikia subtilios prabangos.

Namas dviejų aukštų: pirmajame –  bendrosios erdvės, o antrajame – miegamieji. Yra tarpinis perlipamas aukštas – laiptų zona. Svetainė nuo plytelėmis dekoruoto atriumo atskirta medinėmis grindimis. Svetainėje dėmesį traukia įdomi funkcinė detalė – židinys. Ankstesniame interjere jis buvo dujinis, tad buvo pakeistas į bioetanolinį. Jo viršutinę detalę ir apdailą suprojektavo architektai. Taip pat svetainėje savo vietą rado, pasak architektės, vienas labai gražus baldas – itališka metalo ir akmens Henge komoda. Ją išsirinko patys šeimininkai. Visi korpusiniai namų baldai taip pat buvo suprojektuoti ir pagaminti Lietuvoje, išskyrus virtuvės ir drabužinės baldus: pastarieji užsakyti Madam W salone. Šiai zonai parinkta itin kokybiška Gaggenau buitinė technika. Virtuvėje įrengtos pereinamosios durys, akyliau įsižiūrėjus – pro jas į virtuvėlę-sandėliuką vaikštinėja šeimos katinėlis.

Įrengta ir išmanaus namo valdymo sistema – reguliuojanti apšvietimą, ventiliaciją, užuolaidas ir kt. Šviestuvai neturėjo dominuoti interjero vizuale, todėl apšvietėjai, atlikę skaičiavimus, padėjo sukurti dirbtinės šviesos srautus, tinkamus žmogaus regai. Būste vyrauja minimalistinio dizaino šviestuvai. Interjere yra tik keli akcentiniai šviestuvai – vienas jų – koridoriuje kabantis, užsilikęs iš senųjų namų, taip pat valgomojo šviestuvas bei toršeras svetainėje. 

Tėvų miegamasis yra sudarytas tarsi iš trijų erdvių: drabužinės, miegamojo dalies bei vonios. Vonia įleista į grindis, tad, lyginant su miegamuoju, jos aukštis skiriasi, o pro didelius langus atsiveria miško vaizdai. Iš šio miegamojo galima patekti ir į balkoną-terasą. Taip pat vonios erdvę puošia subtilūs baldai bei akmuo, o grožio kampelį apšviečia didelis veidrodis su integruota apšvietimo sistema. Vaikų kambariuose įrengtos nišos, į kurias galima atsiremti, stovi minimalistinio stiliaus lovos, darbo stalai. Greta vaikams skirtų erdvių – atskiri vonios kambariai.  

Namus puošia pavieniai augalai – visa gamtos grožybė atsiveria atriume. Šeimininkai norėjo turėti savo džiunglių kampelį, tad architektai suprojektavo specialią konstrukciją – sandarų nerūdijančiojo plieno dubenį su individualiu drenažu ir išmanumu pasižyminčia laistymo sistema. Apželdintojai parinko pavėsį mėgstančius augalus, tad juos iš visų pusių gaubia netiesioginė šviesa. Šalia atriumo esantis koridorius taip pat išnaudotas – medžiu dekoruotos sienos paslepia duris, pro kurias patenkama į garažą, svečių WC bei lauko rūbų drabužinę. 

Lauke architektai suprojektavo naują, nuo žemės pakeltą ir plytelėmis išklotą terasą su virtuvėle. Taip pat erdvė papuošta reguliuojama pergole – saulei šviečiant ji puikiai suteikia šešėlį, o lietui lyjant atlieka stogo funkciją. Namo fasadas gausiai padabintas stiklu, tad architektams dideliu iššūkiu tapo patalpų oro kondicionavimas. Naujos technologijos leido pasirinkti daug nestandartinių sprendimų, pavyzdžiui, pereinamosiose koridoriaus erdvėse integruoti šaltą orą pučiančias sienines groteles. 

599