Kurdami darbo aplinkas turime atsižvelgti į  vieną specifinį bruožą: įvertinti, kaip jame sklis žmonių, daiktų, darbo įrankių keliami garsai. Oru sklindančios garso sukeltos vibracijos į visas puses nuo šaltinio juda bangomis. Kieti paviršiai šias bangas atspindi atgal, taip sukeldami aidą. Dėl aido garsas sklinda ilgiau. Didesnėse patalpose aidas garsą netgi sustiprina, jis iškraipomas, tampa intensyvesnis, garsesnis. Dėl to patalpoje, kurioje stipriai aidi, žmogaus kalbą gali būti netgi sunku suprasti.

Interjerų priešas – aidas

Patalpose, kuriose vyrauja kieti paviršiai, biuruose, gamybos ar remonto cechuose, mokyklose, baseinuose, sporto salėse ir jų rūbinėse, konferencijų salėse garsas sklinda kitaip nei namuose. Tokiose patalpose yra daugiau minkštų, garsą sugeriančių paviršių, tokių kaip kilimai, užuolaidos, minkšti baldai ir pan. 

Aidas yra nematomas darbo aplinkos, interjero priešas. Pasak švedų ergonominių baldų kūrėjos ir gamintojos, kompanijos „AJ produktai“ padalinio Lietuvoje generalinės direktorės Eglės Gasiūnienės, kuriant visuomeninius interjerus akustines klaidas daro ir tie, kas įsirenginėja patys, ir interjero dizaineriai, ypač pradedantys. „Interjerų projektuose, kompiuterio ekrane ar popieriuje, net interjerų nuotraukose sukurta aplinka gali atrodyti puikiai, apgalvotos visos detalės, bet garso jose nesimato. Kokia bus tos aplinkos akustika, kaip joje sklis garsas, ar žmogus gerai ten jausis ir aiškiai girdės, gali pastebėti tik įgudusio specialisto akis. Todėl teikdami konsultacijas būtinai atkreipiame dėmesį į priemones, kurios padeda gerinti akustiką patalpoje“, – aiškino vadovė.

Sukūrė akustinį paveikslą

„AJ produktai“ turi visą puokštę įvairiausių interjerui reikalingų daiktų, kurie atlieka kelias funkcijas, o viena iš jų yra garso sugėrimas. Tai specialūs, žaismingų formų akustiniai šviestuvai, ypač pamėgti mokyklose, vaikų darželiuose, dekoratyvinės akustinės sienų plokštės, pertvaros, sofos ir t.t.  Naujausias kompanijos gaminys radosi sujungus estetiką ir akustiką – akustiniai paveikslai. „Kol kas turime kelis paveikslų variantus. Dėl turinio ir spalvinės gamos juos lengva pritaikyti darbo aplinkose. Rūko, miško siluetas suteiks progą bežiūrint žvilgsniu paklaidžioti po tolius, šiek tiek atitrūkti nuo darbo, pailsėti. Žemėlapiai – prisiminti aplankytas pasaulio vietas, pasvajoti apie būsimas keliones. Dar kitame paveiksle pavaizduotos abstrakčios formos išlaisvina fantaziją ir irgi savaip leidžia mintimis persikelti kitur, atsipalaiduoti“, – naujausius akustinius paveikslus peržvelgė E. Gasiūnienė.

Šių paveikslų viduje yra poliesterio užpildas, kuris ir sugeria garsą. Tokie paveikslai-akustinės plokštės tinka visose darbo aplinkose, biuruose, mokyklose, konferencijų salėse. Jie yra estetiška priemonė, padedanti spręsti technines patalpų problemas. 

Dar vienas naujas produktas, kuris gerina akustiką – apvalios, tarsi prie lubų kabinami šviestuvai, plokštės. Jos suteikia minkštumo įspūdį. Kabinant skirtingo dydžio, formos ir skirtinguose aukščiuose arba tvirtinant prie sienos jos gali tapti originaliu interjero akcentu.

Akustinė plokštė RUDY pasitarnaus, kai interjeruose siekiame ekologiškumo, tvarumo. Ji yra gaminama iš natūralių kerpių – rankomis surinktų elninių šiurių Skandinavijos miškuose. Ši medžiaga pasižymi labai geromis akustinėmis savybėmis, korėta natūrali jos sandara sugeria iš visų pusių sklindantį garsą, ji nesukelia alergijos, jos nereikia laistyti ar kitaip specialiai prižiūrėti. Atrodys kaip madinga žalia, natūrali vertikali pieva.

Triukšmas kenkia

„Prie triukšmo, kaip ir prie kitų nemalonių dalykų, galima priprasti. Bet ar reikia?“, – retoriškai klausė E. Gasiūnienė. Ji priminė, kaip džiaugėsi ir dėkojo vieno darželio darbuotojai, kai pasikabino akustinius, garsą sugeriančius šviestuvus. Vaikų čiauškėjimas kelia nemenką triukšmą, bet aidas jį paverčia visišku, ilgai skambančiu ir varginančiu klegesiu. Sugeriamas garsas mažina triukšmą, pagerina kalbos aiškumą, garso kokybę. Be visų triukšmo sukeliamų žalų, tokių kaip miego sutrikimas, galvos skausmas, prastėjanti klausa, psichologinis diskomfortas ir kitų, pažymėtina ir tai, kad dėl jo prastėja socialinis bendravimas. Žmonės tampa labiau suirzę, kyla konfliktai, sunkiau bendrauti.

Tai ne iš karto, bet per ilgesnį laiką pasireiškiantys reiškiniai, todėl netinkama patalpų akustika yra didžiulis, nors ir nematomas, trūkumas.