Lietuvoje sparčiai populiarėja tendencija rinktis privatų namą, ypač po pandemijos, kai žmonės pradėjo ieškoti daugiau erdvės ir ramybės. Vieno aukšto namai, dažniausiai siūlantys patogumą gyventi be laiptų, yra vienas mėgstamiausių pastarojo laiko pasirinkimų. Tačiau, nepriklausomai nuo pasirinktos gyvenamosios vietos, kartais sunku užsitikrinti pakankamai lėšų siekiant įsigyti namą iš karto. Čia į pagalbą ateina išperkamosios nuomos modelis. Pasak vienos didžiausių nekilnojamojo turto nuomos valdymo įmonės Lietuvoje „Monto“ vadovo Martyno Tarvydo, pastaraisiais metais išperkamosios nuomos modelis perkant nuosavą butą buvo įprasta praktika, tačiau nuosavą namą – naujovė.
Nuomotis namą su nemokamomis sodininko paslaugomis
2015 metais Lietuvoje pasirodė naujovė, atkeliavusi iš Vakarų, skirta palengvinti būsto įsigijimą tiems, kurie neturi pradinio įnašo, – tai būsto išperkamoji nuoma, dar žinoma kaip „Rent2Buy“ (liet. – nuomokis, kad įsigytum).
Pasak M. Tarvydo, įmonė siūlo neįtikėtiną dalyką – išsinuomoti nuosavą namą Vilniaus miesto pietvakarinėje dalyje ir kaupti pradiniam įnašui, nuomos įmokas užskaitant į būsimą pirkimo kainą.
Ir tai dar ne viskas, gyventojai turės privilegijų, pavyzdžiui, nuosavą sodininką. „Reguliariai mūsų sodininkas prižiūrės namų aplinką, kiti specialistai bei administratoriai padės išspręsti visus techninius dalykus, susijusius su namo priežiūra ir aptarnavimu“, – teigia M. Tarvydas.
Baziniais dalykais pasirūpinta, tad išskirtinių, unikalių devynių namų komplekse „Vokės namai“ naujiems šeimininkams reikės įsigyti tik sau patinkančius minkštuosius baldus ir įsirengti vaikų ar poilsio kambarius. „Šiuose būstuose nesinorėjo visiškai sukurti interjerų, kadangi būsimi šeimininkai turi savo skonį, požiūrį į interjerus, dekoro detales. Kas šiuose būstuose svarbiausia – kad tai vieno aukšto, patogiai išplanuoti namai, kuriuose nėra laiptų, antro aukšto, tad patalpos labai erdvios. Taigi nereiks daug laiko, pastangų bei finansų investuoti į interjerą. Taip pat statant šiuos A++ klasės namus naudotos natūralios akmens ir atnaujinimo nereikalaujančios medžiagos, kurios yra brangesnės, tad ateityje nebereikės investuoti į fasado ar stogo dangos keitimą“, – sako M. Tarvydas.
Turėti nuosavą būstą – sėkmės simbolis
M. Tarvydas pastebi, kad vis dar lietuvių kraujyje giliai įsišaknijusi svajonė turėti savą namą, o nuosavybės jausmas laikomas gyvenimo stabilumo ir sėkmės simboliu. Dažnai net esant finansinių sunkumų, žmonės ieško įvairių būdų, kaip įsigyti nekilnojamąjį turtą, kad galėtų jaustis saugūs ir nepriklausomi. Be to, dažnai lietuviai, ypač gyvenantys didmiesčiuose, susiduria su rimtu iššūkiu – įsigyti nuosavą būstą, mat jo kaina viršija besidairančiojo lūkesčius.
Kita vertus, nekilnojamo turto valdytojas pastebi, kad pastaraisiais metais lietuviai atsisako didelių namų, žmonės nebenori gyventi trijų aukštų ar dideliame, kelis šimtus kvadratinių metrų apimančiame būste. „Anksčiau, ypač nepriklausomybės pradžioje, žmogus mąstydavo: kuo didesnį ir erdvesnį namą turės, tuo labiau parodys savo statusą. Šiuolaikinis žmogus renkasi gyventi tokioje aplinkoje, kokioje nori, pagal savo gyvenimo būdą, lūkesčius. Pavyzdžiui, darboholiko tipo būstas nebus didelis, dažniausiai viena erdvė, kur telpa ir miegamojo, ir virtuvės zona, ir vonios kambarys. Svarbiausia, tokioje erdvėje bus kuo mažiau daiktų bei interjero detalių, kas žmogui, grįžusiam namo, leis atsipalaiduoti. Lietuviai įgavo racionalumo, tad nekilnojamo turto rinkoje retai išvysime eklektiškos architektūros namų. “, – sako M. Tarvydas.
Lietuviai nebesivaiko būstų tendencijų
Pasak M. Tarvydo, lietuviai pradėjo patarimų klausti specialistų, o ne artimųjų, perkantysis akivaizdžiai išklauso profesionalų nuomonės. M. Tarvydas su šypsena prisimena laikus, kuomet lietuviai, vaikydamiesi madų, pažiūrėję į kaimynų ar draugų būstus, puldavo įsirengti svečių miegamuosius, pirtis, šalia namų šiltnamius ir didžiulius daržus, tačiau vėliau, pagyvenę tokiame būste, suprasdavo, kad nėra laiko prižiūrėti sodo, o svečiai lieka nakvoti kartą per metus.
„Tad tokie atvejai privedė prie įsivertinimo, ar tikrai reikia tokio būsto, galbūt užtektų mažesnių namų, kurie būtų įrengti pagal gyvenimo būdą“, – teigia NT administratorius.
M. Tarvydas rekomenduoja nebijoti pagyventi nuomojamame būste, o paskui, supratus, ko reikia, įsigyti savą. „Šiandien kiekvienas būsto kvadratinis metras brangus, tad įsivertiname, kokio dydžio būsto reikia. Labai svarbu, kad išbandžius išperkamosios nuomos modelį, visos sumokėtos nuomos kainos bus įskaityta į pirkimo kainą. Pavyzdžiui, mes tokį modelį siūlome išbandyti įsikeliant į nuosavą namą – 10 000 eurų nuosavų lėšų ir jau galima gyventi. Jei pagyvenęs nutars nepirkt, arba nepavyks kredituotis, tada tai kas mokėta bus tiesiog paprasta nuoma“, – teigia didžiausios Lietuvoje nekilnojamojo turto nuomos valdymo įmonės „Monto“ vadovas.
Pasak nekilnojamojo turto eksperto, šiandien ne visi žmonės turi didelių pinigų pradiniam įnašui, tačiau dažniausiai jie nori pabėgti iš miesto centre ar triukšmingame mikrorajone esančio būsto, nebenori gyventi daugiabutyje, kur turi daug kaimynų, yra mažai erdvės. Tad vienaukštis nuosavas namas gamtos prieglobstyje – puiki išeitis.
Galiausiai M. Tarvydas teigia: išperkamosios nuomos modelis lietuviams leis greičiau pasiekti savo svajonę – turėti nuosavus namus.