Kuriant namų interjerą, vienas svarbiausių uždavinių – suprojektuoti apšvietimą. Tinkamai parinktos šviesos sistemos suteikia patalpoms harmonijos ir išraiškingumo. Šį kartą dalijamės keturiais pasauliniais projektais, kuriuose apšvietimas užima svarbiausią vaidmenį.

 

 

1. PROJEKTAS. Melburnas, Australija

Norėdama sukurti šviesos instaliaciją naujame Sidnėjaus „Flying Fish“ restorane, „ADesignStudio“ įkvėpimo projektui sėmėsi iš firminio virtuvės šefo patiekalo. Virš valgomojo stalų tarsi ikrai plūduriuojantys pūsti rankų darbo stikliniai šviestuvai suteikia maitinimo vietai išskirtinumo. Įvairaus dydžio ir formų apdailos ornamentai, skirtingais aukščiais kabantys virš didesnių valgomojo stalų, sukuria įvairius šviesos scenarijus ant „Flying Fish“ stalų. Instaliacijas sudaro šimtai šviečiančių, netaisyklingų apvalių formų, rankiniu būdu pūstų stiklo lempų. Kūrybinė vizija įkvėpta Naujojo Pietų Velso pakrančių.

 

 

2. PROJEKTAS. Sidnėjus, Australija

„ADesignStudio“ dizainerių komanda sukūrė įspūdingą apšvietimo instaliaciją „BarLume“ restorane, esančiame Denisono dangoraižio pirmajame aukšte. Instaliaciją sudaro ritmingas 90 pūstų rutulių masyvas. Tris metrus nuo juodų veidrodinių lubų krintantys matinio stiklo rutuliai suteikia apačioje esančiai patalpai švelnų spindesį. Dėl projekto ypatumų šviestuvai buvo montuojami trimis etapais. Jungiamosios detalės turėjo būti sumontuotos prieš veidrodines lubas ir kristi pro išgręžtas 20 milimetrų skylutes, todėl pirmajame etape buvo įtvirtinta plokštė ir strypas. Antrajame etape paprastu mechaniniu būdu buvo pritvirtinti strypai ir šviesos diodai. Galiausiai stiklo rutuliai buvo sumontuoti su iš anksto įtaisytu tvirtinimo žiedu. Kiekviena instaliacija kybo ne ant kabelio, o ant 3 metrų vientiso lašo. Speciali tvirtinimo sistema leidžia stiklą paprasčiausiai atsukti ir pakeisti. Projekte autoriai norėjo, kad lakoniškai atrodančias jungiamąsias detales būtų paprasta prižiūrėti.

 

 

3. PROJEKTAS. Osaka, Japonija

Nikoso Sekkei suprojektuotas naujas 27 aukštų daugiaaukštis yra pirmasis Japonijos „W“ tinklo viešbutis. Nors pati pastato išorė paprasto dizaino, iš juodojo monolito, jo viduje slepiasi ekstravagantiškas pasaulis. Norint patekti į viešbučio vestibiulį, pirmiausia reikia pereiti ilgą tunelį, kurio interjeras įkvėptas subtilių žiedų ir origamio meno. Daugiau nei 3 000 apskritimų buvo supjaustyti lazeriu ir tarsi atsitiktinai sulankstyti. Tunelio apšvietimas spalvas keičia kas sezoną, 4 kartus per metus, o šviesos intensyvumas kinta priklausomai nuo paros laiko. Patekus į viešbučio vestibiulį, žvilgsnį traukia kanapių (asanoha) rašto deriniai lubose, grindyse ir laiptuose. Paprastos, tačiau ryškios lubos dekoruotos trimačiu raštu, kuris gražiai atsispindi grindų granite.

 


 

4 PROJEKTAS. „Food Plaza“, Ryga

Įspūdingas „Food Plaza“ interjeras – tai tęstinis, penkerius metus vykdytas Latvijos prekybos centro „Ryga Plaza“ atnaujinimo projektas. Jo autoriai – architektai Valerijus Starkovskis ir Edita Zarkovskienė. Išskirtinėmis visuomeninių patalpų idėjomis pasižymintys kūrėjai laužo stereotipus ir kiekvieną kvadratinį metrą siekia užpildyti netikėtais sumanymais. Šioje 2 000 m² dydžio erdvėje „Performa“, išnaudodami lubų struktūrą, architektai sukūrė tarsi šachmatų lentą, užpildytą įvairiais elementais: pagal specialų užsakymą pagaminti iki 2 metrų skersmens šviestuvų gaubtai, jaukumo suteikiančios medinių dėžių instaliacijos, įrengti želdynai, šviesą skleidžiantys futuristinėmis spalvomis nudažyti vamzdynai. Tai šiuolaikiškas ir žaismingas pietų centras, kuriame architektai siekė sustumdyti visas žaidimo figūras taip, kad būtų sukurti kuo įvairesni scenarijai atėjusiems pavalgyti ir pailsėti. Baldai ir apšvietimas sukuria plika akimi nematomas vertikales, o interjero detalių visuma padeda sukurti gerą lankytojų savijautą.

Visus šio projekto apšvietimo sprendimus įgyvendino UAB „Ardena“. Šios įmonės ekspertai pritaikė instaliacijas vamzdynams, medinėms dėžėms, parinko tinkamiausius akcentinio apšvietimo elementus ir pagal architektų Valerijaus Starkovskio ir Editos Zarkovskienės sumanymą savo gamykloje Vilniuje pagamino įvairiausių formų, netradicinio dydžio (iki 2 m skersmens) gaubtus.

 

Daugiau nuotraukų:

 

Daugiau informacijos: www.ardena.lt; www.sviestuvai.lt

Žurnalas „Centras“