Architektai: 6a Architects
Vieta: Londonas, UK

Įgyvendinta: 2018 m.
Plotas: 486 kv.m.
Fotografijų autoriai: Johan Dehlin, Lewis Ronald
Tekstas: architekto Tomo Milkamanavičiaus


Londone, Hackney rajone, įsikūrusi Blue Mountain School yra unikali ir daugialypė erdvė, po savo stogu telkianti įvairius menininkus, dizainerius ir kūrybines grupes. Jos įkūrėjų Jameso Browno ir Christie Fels dėka, į pagalbą pasikvietus 6a Architects biuro projektuotojus, šešių aukštų (įskaitant rūsį) pastatas buvo transformuotas į daugiafunkces erdves.


Istorinis pastatas lankytojus pasitinka sidabrine spalva dažytu plytiniu fasadu. Antžeminis aukštas, kaip įprasta tankiai urbanizuotuose Europos miestų centruose stūksantiems pastatams, pasižymi vitrininiais, į verdantį gatvės gyvenimą atsiveriančiais vitrininiais langais. Antrame ir trečiame aukštuose vyrauja tvarkingos mažesnių vertikalių langų eilės, kurios palaiko struktūrinį dialogą su aplink esančiais pastatais, o štai viršuje vėl didesni langai, leidžiantys apžvelgti aukštutinę panoramą. Visi langų rėmai ir apačioje esančios durys dengtos cinkuota skarda. Taip, būdamas visiškai pilkas ir vietomis atspindintis aplinką, pastatas kuria santūrų ir solidų monochrominį įvaizdį.

Kaip tradiciškai ir dera pastatams-muziejams, viduje randame įvairialypę patalpų ir kambarių dėlionę. Čia įsikūręs mados archyvas, ekspozicijų erdvės, virtuvė su valgomuoju ir vyno kambariu, parfumerija, klausymo erdvės ir daug kitų kambarių, kuriuos naudoja įvairių šalių dizaineriai.

Pastato centrinė ašis yra monolitinė, iš ąžuolo masyvo elementų suformuota skulptūriška laiptinė. Įspūdį palieka įvairios konfigūracijos vidinės erdvės. Rūsyje esančio mados archyvo lubos siekia 5–6 metrus, o viršuje besidriekianti langų eilė suteikia požeminei patalpai netikėto erdvumo pojūtį. Vyno kambarys kuria jaukią ir prieblandos kupiną atmosferą, o štai ekspozicijų erdvės vėl džiugina laisve ir dienos šviesa. Užlipę į paskutinį pastato aukštą randame švarią ir jaukią virtuvė patalpą. Čia apstu natūralios per stoglangius ir vitrininę langų eilę patenkančios šviesos, yra išėjimas į ant stogo įkurtą žalią kiemą. Tokie architektūriniai kontrastai žaidžia emocijomis ir leidžia lankytojui jausti pastato pulsaciją.

Pastatas pasižymi ypatinga atmosfera, kurią didele dalimi sukuria itin jautrus architektų požiūris į medžiagas ir spalvų paletę. Tiek interjere, tiek eksterjere dominuoja natūralios ir pabrėžtinai grynos medžiagos, tokios kaip ąžuolo masyvas, pušies skydai, cinkuotos skardos plokštės, natūralaus akmens ir mozaikinio betono (teraco) paviršiai, grubus ir elegantiškas struktūrinis tinkas. Vietomis naudojamos gipso plokštės be papildomos apdailos, vengiama grindjuosčių. Grubūs tekstūriniai paviršiai derinami su švelniais arba šaltais metaliniais, darniai skamba tarpusavyje. Įdomu ir charakteringa ir tai, kad natūralios medžiagos suvestos naudojant ne precizišką statybą, o lengva amatininkiška ranka, kas suteikia pastatui manufaktūros prieskonį.

Blue Mountain School neabejotinai yra išskirtinis savo paskirtimi ir jautriai erdviškai bei medžiagiškai suvaldytas objektas, vertas viešnagės bei atidesnės studijos.

Nuotraukų galerija:

Žurnalas „Centras“

#Architektūra

2019-10-29