Nuotraukų autorius Tomas Kapočius


Šiais metais „Jaunojo dizainerio prizo“ dizaino tyrimo kategorijos laimėtojas Justinas Dadonas, sukūręs pasidaryk-pats principais paremtą „Oli“ sistemą, pasiūlė būdą kaip kiekvienas galėtų susikurti asmeninius poreikius atitinkančius dizaino objektus. Dizaineris skatina visuomenę domėtis gamybos namuose galimybėmis bei ieškoti tvaresnių dizaino sprendimų. Detalės čia tampa įrankiais susikurti savo unikalią aplinką, kuri yra nepriklausoma nuo tradicinės gamybos ir komercinės sistemos suvaržymų.


Konstruktorius suaugusiems

„Jaunojo dizainerio prizo“ konkurso, kurį organizuoja Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras, laureatai jau apdovanoti. Vienas jų – Justinas Dadonas, laimėjęs pagrindinį dizaino tyrimų prizą ir sukūręs spausdintų modulinių detalių sistemą „Oli“ (Open Links), paremtą skaitmeninės gamybos įgalinto atviro dizaino koncepcija.

„Aš retai randu mano asmeniniams poreikiams pritaikytus dizaino sprendimus. Dažniausiai man reikalingi objektai nėra prieinami finansiškai, labai dažnai neatitinka mano keliamų tvarumo reikalavimų arba tiesiog neegzistuoja. Tikiuosi, kad mano sukurta sistema padės kitiems įgyvendinti savo dizaino idėjas ir susikurti objektus pritaikytus kiekvieno poreikiams“, – aiškina prizo laimėtojas Justinas Dadonas. „Oli“ pagrindinė dalis – namuose gamintos modulinės detalės yra tartum konstruktorius suaugusiems. Justino sukurtos trijų tipų detalės, atsisiųstos ir atspausdintos paprasčiausiu 3D spausdintuvu, tampa įrankiu kurti savo aplinką.

Išskirtinė reikšmė tvarumui

Modulinių detalių sistema „Oli“ skatina kiekvieną vartotoją būti ne tik aktyviu kūrėju ir naudotoju, bet atkreipti dėmesį į principus, kuriais sukurti mus supantys objektai. Pagal dizainerį, funkcionalumas, atvirumas ir tvarumas yra pagrindiniai darbo išskirtinumai. Šiandien nepaprastai aktualus tvarumo principas yra išreikštas galimybe detales panaudoti iš naujo, taisyti, perdirbti ir pasigaminti savo kūrinį. Tokie produktai gali būti ne tik tvaresni, bet ir gali įgalinti vietines bendruomenes duoti naudos vartotojų emocinei sveikatai, suteikti iki šiol nematytų realios personalizacijos galimybių ir paversti žmones aktyviais fizinės ir emocinės aplinkos kūrėjais.

„Šiomis dienomis tiesiog nebeturime prabangos negalvoti apie tvarumą ir turime priešintis mitui, kad vartojimas turi būti lengvas“, – aiškiai pabrėžia laureatas. Modulinių detalių sistema „Oli“ reikalauja pastangų iš naudotojo pusės ir skatina pradėti kritiškai mąstyti apie tikrąjį daikto reikalingumą. Kiekvieno asmeniškai sukurtas objektas ne tik reikalauja aktyvaus santykio su juo, bet ir kuria emocinę vertę. Pasidaryk-pats principais sukurti objektai dažnai turi daug didesnę vertę naudotojui, yra pritaikyti prie asmeninių poreikių ir tvaresni nei masinės gamybos alternatyvos, pritaikytos pasyviam vartojimui.

„Kiekvienas objektas šiandien turi turėti vertybinę skalę, kuri susideda ne tik iš tvarumo ar ekologiškumo, bet ir iš to, kaip daiktas yra gaminimas ir kokį vartojimą jis skatina“, – prideda dizaineris.

Nors pagrindinė 3D spausdintuvu gaminama detalių medžiaga yra plastikas, tačiau dizaineris paaiškina, kad plastikas nėra bloga medžiaga, gaminant daugkartinio naudojimo objektus, kurie gali būti iš naujo panaudoti daugybę kartų. Jo paties naudojama plastiko medžiaga yra pagaminta iš perdirbtų PET butelių.

Mažais žingsniais į priekį

„Nesitikiu revoliucijos, noriu tik nedidelės evoliucijos ir kad nesustotume judėti tvarumo kryptimi. Norėčiau, kad galutinis mano detalių rezultatas būtų ne tiesiog produktas, kuris atsirastų kiekvieno namuose, bet šiek tiek pasikeitęs mąstymas. Skaitmeninės gamybos galimybės leidžia mums kitaip pamatyti supančią aplinką ir kritiškiau pažvelgti į taip įsigalėjusį pasyvų vartojimą“, – pabrėžia J. Dadonas.

Dizaineris Justinas Dadonas prasitaria, kad šiuo metu pagrindinis jo iššūkis yra sukurtą detalių sistemą pritaikyti realiame interjere. Jo mažoje studijoje viskas gaminama savomis rankomis, pasitelkiant tas pačias spausdintas detales ir kitus „pasidaryk-pats“ principus. O iki tol, kol studija bus įrengta, „Jaunojo dizainerio prizo“ laureato modelinių detalių sistemos „Oli“ prototipą ir 3D spausdintuvu pagamintus objektus iki liepos 25 d. galima pamatyti Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“.

Daugiau informacijos: vda.lt