Kadangi bent jau patys save priskiriame šiauriečiams, daugumai iš mūsų visada malonu pasikaitinti pirtelėje. Suomijoje pirtys tokios populiarios, kad didžioji dalis žmonių savo namuose turi pirtį. Skandinavijos šalyse pirties procedūros būtinai įskaičiuotos į viešbučio kainą.

Taigi kaip galima įsirengti sauną savo namuose? Ar tai realu? Taip.

Saunos dydis ir forma

Garinėje turime sutalpinti keletą būtinų dalykų: krosnelę, plautus (gultus) na, ir žinoma tilpti patys. Vienam žmogui užtenka 50-60 cm pločio sėdimos vietos, plauto gylis turėtų būti iki 50 cm. Sėdėjimo plokštumos aukštis – 42 cm. Šie matmenys – ergonominis standartas, kurį reikia žinoti projektuojant garinės pirties vidų. Nuo viršutinio gulto iki lubų turėtų būti 100-130 cm. (daugiau neverta, nes karštas oras kaupiasi paluby, o mažiau negalima, nes netilpsite patys). Pirties apačioje susidaro iki 30 cm šalto oro sluoksnis, tad nerekomenduojama kaitinantis žemai laikyti kojų, o pirmąjį plautą naudoti tik kaip laiptą į viršų. Optimalus pirties aukštis yra 210-240 cm. Ploto mažiausiai reikėtų - 150 x 180 cm dydžio patalpos dalies (keletas galimų saunų variantų).

Prieš įrengiant pirtį:

- Išklokite grindis plytelėmis, po kuriomis būtinas hidroizoliacijos sluoksnis.

- Grindyse sumontuokite grindinį šildymą, nes tai padeda išgaruoti susikaupusiai drėgmei ir išlygina temperatūrų skirtumą.

- Ten, kur stovės krosnelė, atveskite elektros kabelį, kurį papildomai izoliuokite lanksčia žarna.

- Atveskite elektros kabelį apšvietimui.

- Įsitikinkite, ar patalpoje yra atskiras ventiliacijos kanalas. Vonios kambaryje tokia anga visada turi būti, o kitose patalpose ją reikėtų įsirengti papildomai.

- Atveskite vandentiekį ir kanalizaciją. Kanalizaciją jeigu įmanoma, įrenkite ir grindyse. Tokiu atveju grindys turi būti įrengtos su nuolydžiu.

- Jeigu namuose yra sumontuota priešgaisrinė signalizacija, pirtyje galite įrengti dar vieną daviklį.

Apie medžiagas ir konstrukciją

Sienų karkasui naudojama gerai išdžiovinta mediena (pušis, eglė) arba metaliniai profiliai.

Tarp karkaso elementų sudedamas mineralinės vatos sluoksnis (prie vidinės sienos 10 cm., prie išorinės – 20 cm.)

Tarp sienos ir saunos konstrukcijos paliekamas oro tarpas ir izoliuojama polimerine membrana.

Iš vidinės konstrukcijos pusės „prišaudoma“ drėgmės izoliacija su aliuminio paviršiumi, tada paliekamas 1 cm tarpas ir kalama dailylentėmis.

Pirčiai tinka dailylentės iš lapuočių: drebulė, alksnis. Jeigu norite, kad mediena beveik neįkaistų, galima naudoti specialias egzotiškas medžio rūšis.

Karkasas ir garo izoliacija turi būti vientisi sienose ir lubose. O su grindų ir sienų hidroizoliacijos turi būti sujungtos perklojus vieną ant kitos apie 20 cm.

Būtinai išlaikykite sienų ir lubų vertikalumą ir horizontalumą, o visi kampai turi būti statmeni. Kitaip kalant dailylentę, sujungimo juostos bus įstrižos, o tai negražu ne tik jums, bet ir kaimynui.

Šiuo metu jau naudojamas specialus pirties lakas, kuris gaminamas parafino aliejų pagrindu. Ištepus tokiu laku medieną, prižiūrėti daug lengviau.

Vėdinimas pirtyje būtinas, todėl juo pasirūpinti reikia pasitarus su specialistais.

Kaip pasirinkti krosnelę

Krosnelės galingumą ir funkciją paprastai nurodo gamintojai, tačiau būtinai atkreipkite dėmesį į šiuos niuansus:

Jeigu jūsų pirtyje yra stiklo paviršių, juos pridėkite prie tūrio skaičiaus.

Jeigu turite bent vieną lauko sieną, kuri nėra apšiltinta, pridėkite jos plotą prie tūrio skaičiaus.

Rinkitės 10-30% didesniam tūriui skirtą krosnelę, nes gamintojai skaičiuoja galingumus pasiekti 70ºC karštį, o tokio karščio ne kiekvienam lietuviui užtenka.

Atsižvelkite į pirties vėdinimo intensyvumą, tai irgi turėtų būti kompensuojama krosnelės papildomu galingumu.

Krosnelei naudokite specialius akmenis ir kuo daugiau, nes tik nuo akmenų inertinės šilumos priklauso pirties gerumas.

Tekstas: Vytautas Gurevičius

387