Bendrovė „Akropolis Group“ Vilniaus regioninei architektūrinei tarybai pateikė svarstyti iš esmės atnaujintą daugiafunkcinio kultūros, pramogų, verslo ir prekybos kvartalo „Akropolis Vingis“ projektą. Baigus projekto viešinimo procedūras, kitais metais Vilniaus Vilkpėdės rajone, buvusios gamyklos „Velga“ teritorijoje numatoma pradėti statybas. Planuojama, kad naujajame pastatų kvartale bus įrengta 2500 sėdimų vietų koncertų salė, konferencijų centras, kino salių kompleksas, duris atvers prekybos, viešojo maitinimo, biurų ir nuomojamo būsto (co-living) erdvės.
„Ilgą laiką pramonine teritorija buvusi Vilkpėdė yra nepelnytai pamiršta Vilniaus dalis, turinti daug potencialo vystymui dėka patogios jungties su miesto centru ir žaliosiomis erdvėmis. Vilkpėdės konversija startuos su projektu „Akropolis Vingis“, kuris iš esmės pakeis ir atgaivins šio rajono įvaizdį – buvusi pramoninė teritorija taps gyvybinga ir kokybiška sostinės kultūros, laisvalaikio, prekybos ir paslaugų erdve, skirta miesto gyventojams ir svečiams“, – sako „Akropolis Group“ direktorius Manfredas Dargužis.
Daugiafunkcinės erdvės – naujame miesto kvartale
Nors anksčiau planuoti statybų pradžios terminai buvo nukelti, pasak projekto plėtotojų, pauzė vystant projektą kaip tik išėjo į naudą – jos metu buvo sėkmingai iš esmės atnaujinta projekto koncepcija, tuo pačiu užtikrinant dar didesnę jo dermę su sostinės plėtros planais.
Naujasis konversijos projektas žymi esminį architektūros šuolį: skirtingų funkcijų – kultūros, pramogų, prekybos ir biurų – erdvės nebus sukoncentruotos viename pastate, o išdėstytos miesto kvartalo principu, jas atskiriant atviromis ir dengtomis vidinėmis gatvėmis bei alėjomis. Tokiu būdu daugiafunkcinis kvartalas atrodys kaip miestas mieste.
Naujoji projekto koncepcija rengta atsižvelgiant į Vilniaus miesto savivaldybės vadovų ir specialistų, atsakingų už sostinės plėtrą, patarimus ir pastabas, išsakytas ankstesniam projektui, taip pat atsižvelgiant į naujojo Vilniaus miesto bendrojo plano nuostatas. Atnaujintame projekte nuspręsta suskaidyti komplekso architektūrinius tūrius, užtikrinant didesnę estetinių ir funkcinių sprendinių dermę, numatyti palankesnes sąlygas dviračių ir pėsčiųjų eismo plėtrai, optimalių transporto jungčių aplinkinėse teritorijose sukūrimui.
Dabartinis projektas pilnai atitinka Vilniaus miesto plėtros planus pietinę sostinės dalį integruoti į centrinę miesto zoną, iš esmės keisti Vilkpėdės rajono veidą. Projekto įgyvendinimas leis 14 hektarų buvusią pramoninę teritoriją visapusiškai pritaikyti vilniečių ir miesto svečių poreikiams: daugiafunkcinė numatytų erdvių paskirtis – prekyba, pramogos, kultūra, biurai, gyvenamosios erdvės – lems tai, kad kvartalas bus gyvybingas ir lankomas skirtingu paros metu bei užtikrins optimalų pėsčiųjų bei transporto srautų pasiskirstymą.
Naujoji architektūrinė pastatų kvartalo koncepcija sukurta bendradarbiaujant su architektūros įmone „DO Architects“.
Taps impulsu pietinės sostinės dalies plėtrai
Buvusios gamyklinės teritorijos konversija ir daugiafunkcinio kvartalo statybos taps katalizatoriumi nekilnojamojo turto rinkos plėtrai Vilkpėdės, Naujamiesčio bei kituose aplinkiniuose Vilniaus mikrorajonuose.
Įgyvendinant konversijos projektą, didelis dėmesys bus skiriamas efektyviai viešajai infrastruktūrai sukurti – tam numatytos investicijos viršis 10 mln. eurų.
Bendrovės lėšomis planuojama rekonstruoti sankryžą tarp Geležinio Vilko, Gerosios Vilties ir M. K. Čiurlionio gatvių, Gerosios vilties gatvės pradžioje bus įrengtas žiedas, po Geležinio Vilko gatve bus požeminė pėsčiųjų ir dviratininkų perėja ir vienas iš įvažiavimų į komplekso automobilių stovėjimo aikštelę. Po šių infrastruktūros pakeitimų Geležinio vilko, Gerosios vilties ir M. K. Čiurlionių sankryža taps nereguliuojama, išaugs jos pralaidumas. Projekto įgyvendinimo metu taip pat bus rekonstruojama Eigulių gatvės dalis, sutvarkyta dalis M. K. Čiurlionio gatvės prieigų, įrengti 2,5 km naujų dviračių bei pėsčiųjų takų. Tuo pačiu metu bus įgyvendinti sprendiniai skirti sklandesniam eismui Geležinio Vilko ir kitose aplinkinėse gatvėse, didinantys pėsčiųjų ir vairuotojų saugumą bei patogumą.
Nauji pėsčiųjų ir dviratininkų takai, apželdinta aplinka, su teritorija besiribojančios Neries pakrantės sutvarkymas užtikrins sinergiją su kaimynystėje esančiu Vingio parku. 4,5 tūkstančių vietų automobilių stovėjimo aikštelė bus atvira parko lankytojams, o užsukę į prekybos ir pramogų centre įsikursiančią kavinių bei restoranų zoną klientai galės mėgautis atsiversiančiu vaizdu į Vingio parką.
Vilnius sulauks 2500 vietų koncertų salės
Daugiafunkcinį kvartalą „Akropolis Vingis“ sudarys atskirų funkcinių pastatų kompleksas, sujungtas atviromis ir dengtomis vidinėmis gatvėmis bei alėjomis, pėsčiųjų ir dviračių takais.
Pastatų komplekse maždaug 80 tūkst. kv. metrų užims prekybos ir paslaugų operatoriams nuomojamas plotas, iš jo apie 6 tūkst. kv. metrų sudarys restoranų ir kavinių erdvė.
Taip pat planuojama keliais etapais statyti biurų korpusus – numatoma, kad pirmuoju etapu vystomų biurų plotas sieks iki 60 tūkst. kv. m.
Siekiant, kad teritorijos konversijos projektas taptų gyvu, šiuolaikiniu miesto kvartalu, čia numatytos ir atskiros kultūros, edukacijos bei laisvalaikio erdvės. Kvartale iškils nauja universali 2500 sėdimų ir iki 4000 stovimų vietų koncertų salė, konferencijų centras, kurie užims apie 12 tūkst. kv. metrų patalpas, taip pat modernus kino kompleksas.
Didžioji dalis iš 4,5 tūkst. automobiliams skirtų stovėjimo vietų bus įrengta po žeme. Antžeminė parkingo dalis bus integruota į kvartalą – virš jos bus įrengti nuomai skirti gyvenamieji būstai, kurių plotas sudarys apie 10 tūkst. kv. metrų. Parkingo šoninėse dalyse suplanuotos paslaugų operatoriams skirtos erdvės su įėjimais iš gatvės.
Investicijų į daugiafunkcinį kvartalą suma bus tikslinama vėlesniame projekto etape.
Daugiafunkcinis kvartalas „Akropolis Vingis“ bus statomas laikantis tarptautinio tvarios statybos standarto BREEAM reikalavimų, jame bus naudojama žalia energija. Įgyvendinus projektą, numatoma sukurti apie 1650 naujų darbo vietų, taip pat įrengti apie 6000 darbo vietų biurų darbuotojams.
Vykdydama konversijos projektą, „Akropolis Group“ pasinaudos analogiška patirtimi Latvijoje. 2019-ais metais Rygoje atidarytas „Akropole“ kompleksas iškilo vietoje kadaise buvusio Kuznecovo porceliano fabriko, į prekybos centro interjerą įkomponuojant istorinį buvusio fabriko paveldą.
Teritorijoje – ir gyvenamųjų namų kvartalas
Buvusioje „Velgos“ gamyklos teritorijoje jau vykdomi parengiamieji darbai, susiję su būsimos vidinės gatvės įrengimu.
Vykdant 14 hektarų pramoninės teritorijos konversiją, čia bus statomas ne tik multifunkcinis kvartalas „Akropolis Vingis“. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Galio Group“ šalia Neries upės esančioje sklypo dalyje vysto gyvenamųjų namų kvartalą „reVingis“, kuriam suplanavo apie 80 mln. eurų dydžio investicijas. Statybų metu bus įrengta apie 650 butų, sutvarkyta šiuo metu apleista Neries pakrantė – ji taps atvira visuomenei, čia bus įrengti dviračių bei pėsčiųjų takai, poilsio zonos.