Nuotrauka: Pixabay.com/Lisaphotos195

Kilimai yra universalus namų dizaino elementas, suteikiantis šilumos bei stiliaus pojūtį bet kokiam kambariui. Kilimai gali būti įvairių tipų, medžiagų ir tekstūrų, todėl atliepia skirtingų pirkėjų poreikius. Šiame straipsnyje atžvelgsime pagrindines kilimų rūšis bei aptarsime, kaip juos tinkamai prižiūrėti.

Kilimų tipai pagal medžiagas

Kilimai į skirtingas kategorijas gali būti suskirstyti pagal medžiagas, iš kurių jie pagaminti. Jie gaminami iš natūralių arba sintetinių medžiagų. Dažniausiai yra naudojamos tokios natūralios medžiagos, kaip vilna, medvilnė, viskozė ar džiutas, o sintetiniai kilimai yra gaminami iš poliesterio, poliamido, akrilo ar kitų medžiagų. Apžvelkime šias medžiagas plačiau. 

Natūralios kilimų medžiagos

Vilnoniai kilimai yra prabangūs bei pasižymintys savo minkštumu, ilgaamžiškumu ir ekologiškumu. Jie suteikia šilumos, yra mažiau teplūs ir atsparūs trinčiai. Nors yra brangesni ir reikalauja daugiau priežiūros, vilnoniai kilimai suteikia ypatingos šilumos ir elegancijos jūsų namų interjerui. 

Medvilniniai kilimai yra minkšti, lengvi ir ekologiški, todėl atliepia daugelio pirkėjų poreikius. Nors iš medvilnės pagaminti kilimai yra patogūs ir pigesni, jie yra mažiau patvarūs nei kitos medžiagos ir lengvai sugeria drėgmę. 
Viskozė

Viskozė dar yra vadinama dirbtiniu šilku, todėl žavi savo šilkiniu blizgesiu ir prabanga. Viskoziniai kilimai yra gaminami iš celiuliozės pluošto, todėl yra minkšti, lengvi bei puošnūs. Vis tik jie yra ir mažiau patvarūs bei gali lengviau susipurvinti.

Sintetinės kilimų medžiagos

Kilimai pagaminti iš poliesterio yra populiarus pasirinkimas, nes jie yra atsparūs dėmėms, minkšti bei suteikia prabangos pojūtį. Šiuos kilimus patogu naudoti miegamuosiuose kambariuose, taip pat patalpose, kur yra mažiau vaikščiojama. Poliesteriniai kilimai yra atsparūs blukimui ir yra lengvai valomi, tačiau jie yra ir mažiau patvarūs nei kitų medžiagų kilimai, pavyzdžiui, poliamido.

Kilimai iš poliamido yra patvarūs, elastingi ir atsparūs dėmėms. Poliamidiniai kilimai išlaiko savo formą bei spalvą, todėl yra praktiškas pasirinkimas. Jei norite lengvai išvalyti šiuos kilimus, siurblys-šluota jums palengvins darbą.

Akriliniai kilimai yra panašūs į vilnonius, tačiau nėra tokie natūralūs. Šie kilimai yra atsparesni pelėsiui, blukimui ir dėmėms, todėl puikiai tinka ir drėgnesnėms vietoms. Akriliniai kilimai yra lengvi ir minkšti, juos lengva valyti ir prižiūrėti – juos kokybiškai gali išvalyti ir robotas-siurblys. 

Nuotrauka: Pixabay.com/boutiquerosa

Kilimų tipai pagal gamybos būdus

Pagal gamybos būdus kilimai skirstomi į rankų darbo ir pramoninės gamybos. Rankų darbo kilimai yra skirstomi į rišamus, austinius ir prietaisais įaudžiamus kilimus, o pramoniniu būdu yra gaminami austiniai bei klijuojami kilimai.

Rankų darbo kilimai yra vertinami dėl savo gamybos unikalumo, meistriškumo ir kokybės. Rišami rankų darbo kilimai yra gaminami rankomis rišant mazgus. Jie yra brangūs, kokybiški ir pasižymi dideliu pluošto tankiu. Tuo metu austinių kilimų raštai yra formuojami audimo staklėmis, o įaudžiami kilimai yra gaminami naudojant specialius prietaisus.

Pramoninės gamybos kilimai gaminami greičiau, jie yra žymiai pigesni nei rankų darbo. Austiniams kilimams naudojamos automatinės staklės, o klijuojami kilimai kuriami skirtingus medžiagos sluoksnius klijuojant ant pagrindinio sluoksnio.

Kaip išsirinkti tinkamiausią kilimą?

Renkantis kilimą, svarbu atsižvelgti į jo naudojimo vietą. Intensyviai naudojamose patalpose, pavyzdžiui, koridoriuose, reikalingi patvarūs kilimai, pavyzdžiui, kilpiniai arba kiti nepūkuoti kilimai, kurie yra atsparesni blukimui ir dėmėms.

Svetainėse tiks universalūs kilimai, kuriuose dera estetika ir funkcionalumas. Miegamuosiuose kambariuose puikiai tiks minkštesni ar pliušo stiliaus kilimai, nes jie sukurs jaukumą ir prabangą.

Jei virtuvėje norite patiesti kilimą, rinkitės atsparų dėmėms variantą. Virtuvėje tiks poliamido ar poliesterio kilimai, o vonios kambariui rinkitės drėgmei atsparius kilimus. Taip pat apsvarstykite kilimų spalvą ir modelį. Tamsūs tonai paslėps dėmes, o šviesesni atspalviai vizualiai padidins erdvę. 

Nuotrauka: Pexels.com/Kindel Media

Reguliarus kilimų siurbimas yra būtinas, kad pašalintumėte nešvarumus ir dulkes, kurios gali pažeisti audinio pluoštus. Vietose, kuriose dažniau vaikščiojate, siurbkite dažniau. Tam jums puikiai padės siurblys-šluota ar robotas-siurblys, kurie nepriekaištingai išvalys kilimus.

Belaidis siurblys-šluota itin pravers tvarkantis namus, ši inovatyvi technologija pašalins nešvarumus ne tik iš kilimų, bet tiks prižiūrėti ir kitus paviršius – kietmedžio grindis ar net sofų apmušalus. Šie lengvi ir ergonomiški prietaisai suteikia lengvo valdymo galimybę, o tai sumažina apkrovą riešams ir nugarai. 

Dėmes ant kilimo valykite kilimų valikliu ir švaria šluoste. Venkite dėmes trinti, nes taip paskleisite dėmę arba pažeisite kilimo pluoštus. Bent kartą metuose vertėtų atlikti giluminį kilimų valymą, kurio metu būtų pašalinti įsisenėję nešvarumai.

Profesionalus kilimų valymas yra ypač veiksmingas dideliems arba vilnoniams kilimams. Norėdami, kad kilimai tarnautų ilgiau, venkite tiesioginių saulės spindulių ir gerai vėdinkite patalpas, kad išvengtumėte drėgmės kaupimosi ir pelėsių susidarymo. Juk tinkamai prižiūrimi kilimai tarnaus ilgiau. 

Prie namų interjero derantys kilimai atrodys stilingai, jie suteiks jaukumo ir prabangos jausmą. Norėdami įsigyti kokybiškų kilimų, robotų-siurblių ar siurblių-šluotų, apsilankykite elektroninėje parduotuvėje Senukai.lt.