Autoriai: studija „AIAI architects“, Aistė Kuncevičiūtė-Gudelienė, Žygimantas Gudelis
Plotas: 270 m2
Nuotraukos: Donato Žvirblio
Tekstą parengė Gytautė Ivanauskaitė
Tarptautinės įmonės KNAUF biuras buvo kuriamas hibridiniu principu – kaip reprezentacinis showroom’as ir kaip ergonomiška darbo aplinka. „AIAI architects“ suprojektavo estetišką, lankytojus edukuojantį interjerą, kuriame gausiai panaudotos šio gamintojo sausosios statybos medžiagos bei akustiniai sprendiniai. Naujojo biuro interjere varijuojama skirtingomis gaminių paviršių tekstūromis ir spalvomis.
Užsienyje ir Lietuvoje pastebima tendencija – open space – ypač padažnėjo įrengiant naujus biurus, nes pandemija pakoregavo visų gyvenimus ir pažadino norą dirbti bendrose erdvėse, nes jose nesijaučiame atskirti, galime paprasčiau bendrauti tarpusavyje, o naujoviški pasitarimų kambariai puikiai tinka klientų priėmimams, individualiems susitikimams. Taip pat tai leidžia neskaidyti turimų erdvių ir jas išnaudoti inovatyvių sprendimų integravimui.
Sudėtingiausia projekto dalimi, anot architektų, tapo gipso kubų, šviestuvų ir augalų kompozicija, įrengta virš open space erdvėje numatytų darbo vietų. Augalijos vaidmuo interjere minimalus, labiau švelniai akcentinis, fragmentiškai švelninantis gipso kuriamą kietą charakterį. Augalai tarsi nardo gipso kubų kuriamuose lubų krateriuose ir netikėtai pasirodo sienose. Architektus įkvėpė griežtas gipso kristalų charakteris, todėl, stilizavę šią inspiraciją, jie sukūrė parametrinį žaidimą, primenantį savotišką vizualinį bangavimą. Visada įvairioms perforacijoms simpatizavęs architektų duetas teigia, kad varijuoti skirtingų kolekcijų siūlomomis galimybėmis buvo vienas malonumas. Siekta sukurti neįkyrią ir kartu įspūdingą ekspoziciją su dvejopa funkcija – akustinio komforto bei showroom’ elementu lankytojams.
Kiekvienas kubas nuo greta esančio skiriasi dydžiu, aukščiu, perforacija, pakabinimo aukščiu. Ypač sudėtingas ir didelio tikslumo reikalaujantis darbas buvo pati gipso kubų gamyba. Kiekvieną jų teko lankstyti iš vientiso gipso lapo, o norint padaryti gražias briaunas ties perforacijomis reikėjo kruopščiai išsiskaičiuoti kiekvieną išklotinę. Nemažai pastangų reikalavo ir pirmą kartą Lietuvoje juodai dažyta Cleaneo plokščių Random Rectangular RE perforacijos siena, kurioje rangovai papildomai tepė kiekvieną skylutę. Taip pat kantrybės reikėjo dažant ir ant sienų klijuojant Heradesign medžio plaušo plokštes pagal architektų sukurtas kompozicijas. Iššūkių bei ypač sudėtingų techninių sprendimų nepabūgusi „KNAUF Lietuva“ suburta komanda sėkmingai įgyvendino „AIAI architects“ parengtą interjero viziją, kviečiančią žvelgti į ateitį ir kurti pasauliui, kuriame mes gyvename.
Ergonomiškumas koduojamas erdvių matmenų balanse. Tai galioja viso tipo erdvėms – koridoriams, holui, virtuvei, konferencijų arba atviroms kabinetų patalpoms. Ypač daug dėmesio skirta darbuotojų darbo vietų ergonomikai: kiekviena detalė išdiskutuota su klientais ir užtvirtinta bandymais Lietuvoje biuro baldų gamybos lyderio „Narbuto“ showroom’e. Greta kilnojamo aukščių stalų vietos rado itin patogios Interstuhl kėdės, rakinamos daiktadėžės bei spintelės. Apskritai čia naudojama gausybė akustinių medžiagų – perforuoto gipso ir segmentinio tipo lubų, perforuoto gipso ir cemento drožlių plokščių sienų. Vinilinė grindų danga taip pat pasižymi akustinėmis savybėmis. Tarp stalų įrengtos akustinio veltinio sienutės, veltinio yra ir holo balduose. Visa ši įvairovė kuria ne tik akustinį komfortą, bet ir žaismingą tekstūriškumą.
Interjere paliktos betonines lubas prilaikančios konstrukcinės dalys. Jos subtiliai įsikomponuoja į visumą ir suteikia savito žavesio. Juoda spalva dominuoja tiek stumdomuosiuose balduose, tiek dekore, pavyzdžiui, privatų pasitarimo kambarį atitveriančioje sienoje su apskritimo formos langu. Pastarasis leidžia neįsandarinti atskiro kambario ir nekelia klaustrofobijos jausmo. Jis tampa interjero detale. Koridoriuje integruotą LED apšvietimą papildo didelis šviečiantis KNAUF logotipas. Tai – ir papildomas apšvietimo šaltinis. Erdvę vizualiai praplečia dideli langai. Pro juos patenka natūrali šviesa. Apskritai projektuojant biurą vadovautasi neutralumo principu. Jis leido išryškinti įmonės KNAUF atstovaujamos produkcijos medžiagiškumą bei estetiką, o gautas rezultatas – skirtingų formų ir dydžių perforacijos užburia lankytojus ir leidžia bent akimirkai pasinerti į vizualinę kelionę.