Vieta: Sietlas, JAV
Renovacijos metai: 2023 
Architektūros studija: SHED Architecture & Design
Fotografijų autorius: Rafael Soldi
Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė

Lark House – vintažinis vidurio amžiaus šedevras, kurį 1958 m. sukūrė žymus Sietlo architektas Al Bumgardner’is. Šiandien šis projektas gali būti apibūdinamas kaip namas, kurio kiekvienas kampelis alsuoja praeities prisiminimais ir dabarties dvasia. Ant uolos Vakarų Sietle stovintis pastatas su vaizdu į Vašono salą, Olimpinius kalnus ir Pjudžet Saundo (Puget Sound) įlanką buvo transformuotas tam, kad atspindėtų naujų gyventojų istorijas. Vienas projekto tikslų – saugoti esamą architektūrą ir su pagarba keisti tik tai, kas reikšmingai prisidėtų prie būsimų gyventojų gyvenimo kokybės.  

Nuo uolos, ant kurios stūkso namas, atsiveria nepakartojami gamtos vaizdai. Tai vieta, kurioje susilieja dangus, vanduo ir žemė, kurioje galima pajusti gamtos didybę ir ramybę. Supanti aplinka renovacijos autorius, studiją SHED Architecture & Design, paskatino jautriai įvertinti ryšį su gamta ir atsižvelgti į vietovės kontekstą. Dėl šios priežasties autoriai interjere rinkosi daugybę natūralumu alsuojančių dizaino elementų, erdves planavo atsižvelgdami į vaizdą pro langus, saulės kryptį.

Architektas Al Bumgardner’is paliko neabejotiną pėdsaką Sietlo architektūroje. Jo darbai ne kartą buvo pagerbti Amerikos architektų instituto bei pripažinti prestižiniuose architektūros, dizaino leidiniuose. Specialistas sukūrė nemažai reikšmingų projektų, jo dėka Pioneer Square tapo pirmuoju istoriniu Sietlo rajonu.

Renovuojant architektūrinę reikšmę turinčius namus, būtina atsižvelgti į jų būklę, pirmojo architekto viziją ir tai, kaip esamas struktūras, dizainą ir koncepciją galima pritaikyti prie šiuolaikinių poreikių bei naujų savininkų asmenybių, gyvenimo būdo, pasaulėžiūros, skonio. Tokia samprata reikalauja subtiliai įvertinti kiekvieną erdvę. 

Šiuo atveju vienose patalpose pakako nedidelių pakeitimų, o kitose erdvėse prireikė kardinalių pokyčių. Renovuojant stengtasi kiek įmanoma labiau išsaugoti originalią architektūrą, pritaikyti ją prie šiuolaikinio gyvenimo. Pokyčiai buvo reikalingi siekiant atspindėti naujų gyventojų unikalumą ir užtikrinti, kad pastatas išliktų funkcionalus 21 amžiuje. 

Pertvarkant namą, pagrindinis dėmesys buvo skiriamas atvirumui ir ergonomiškumui. Vidaus erdvės buvo perkurtos taip, kad į jas patektų kuo daugiau natūralios šviesos, o nuostabūs vaizdai  taptų pagrindinių erdvių fonu. Šiuolaikinė interpretacija pagerbia pirmojo architekto viziją ir kartu atspindi modernaus gyvenimo poreikius.

Norint atverti vaizdą į Pjudžet Saundo įlanką, virtuvėje buvo panaikinta viena siena. Ąžuolinės grindys ir tokio paties rašto virtuvės baldai sudaro vientisą, neperkrautą ir itin natūralią stilistiką. Lubų ir kai kurių pertvarų apdailai parinktos tamsesnio atspalvio riešutmedžio lentos. Derinant įvairius medienos atspalvius – nuo švelnios medaus spalvos iki pieniško šokolado tonų, buvo suformuota žemiškų rusvų tonų paletė. Virtuvės zonoje ryškių akcentų nėra, išlaikyta harmoninga medžiagų ir tekstūrų pusiausvyra, nes čia stengtasi pagrindinį vaidmenį atiduoti pro langus atsiveriančiam gamtos grožiui. Dekoratyviausiu elementu tampa šviesaus marmuro stalviršis bendroje virtuvės zonoje ir tamsaus marmuro paviršius virtuvės salos balde patalpos centre.

Šeimininkų miegamajame suformuota drabužinė, per kurią patenkama į pagrindinę erdvę, padėjo išlaikyti miegamojo zoną itin švarią, neperkrautą. Namo pietinėje dalyje du vonios kambariai buvo sujungti į vieną. Patalpoje architektai suprojektavo stumdomąsias duris, atskiriančias tualetą nuo švaros zonos (dušo ir vonios). Šis vonios kambarys jungiasi su vaikų kambariu viename gale ir bendra koridoriaus erdve kitame, taigi juo gali naudotis tiek vaikai, tiek svečiai. Norint patalpą užlieti natūralia šviesa, pertvarose suprojektuoti langeliai, lubose įtaisyti stoglangiai, o veidrodžiai efektą sustiprina dar labiau.

Šeimos namas, transformuotas pagal naujų gyventojų poreikius, išlaikė pirminę Bumgardner’io viziją, o su architektūros studijos SHED Architecture & Design pagalba tarsi evoliucionavo ir prisitaikė prie modernių laikų. Natūralių atspalvių ir apdailos medžiagų fone kruopščiai parinkti baldai bei meno kūriniai atspindi naujų gyventojų patirtį, meilę menui, saviraiškai. Pakoreguoti architektūriniai elementai leido sukurti dar tvirtesnį ryšį su supančia gamta, kurios reikšmė ir poreikis su laiku tik auga.