Vieta: Kvebekas, Kanada 
Įgyvendinimo metai: 2024 m.
Architektūros studija: Studio Jean Verville Architectes
Fotografijų autoriai: Maryse Béland, Maxime Brouillet, Antoine Michel
Teksto autorė: Gintautė Kisieliūtė

Projekto autorius – Jean’as Verville’is, garsėjantis drąsiais eksperimentais ir išskirtiniais erdvės sprendimais, pristato savo naujausią kūrybinį projektą – 79 m² butą, įrengtą brutalistinio stiliaus daugiabutyje. Šį aštuntojo dešimtmečio architektūros šedevrą suprojektavo Marcel’is Bilodeau. Interjero kūrėjas objektą pavertė ne tik gyvenamąja erdve, bet ir dinamiška, įkvepiančia laboratorija, kurią jis vadina „stebėjimo postu“ virš miesto.

Brutalizmas tapo šio projekto ašimi. Verville’į įkvėpė pastatai, pabrėžiantys pramoninę estetiką, tad bute buvo išryškintos masyvios, neapdoroto betono konstrukcijos ir griežtos formos. Pagrindinis tikslas buvo sukurti interjerą, kuriame architektūrinės struktūros veiktų kaip gyvos skulptūros. Autorius į projektą žvelgė lyg į grafinį eksperimentą, kuriame vyrauja griežtos linijos ir kontrastingi paviršiai. Visiškai išlaisvinęs erdvę nuo senų statybinių konstrukcijų, palikęs tik neapdorotą betono monolitą, kūrėjas žaidė su šviesa, atspindžiais, stiklu ir veidrodiniais paviršiais.

Pasirinkęs modulinę slankiųjų sienų sistemą, architektas sukūrė dinamišką buto suplanavimą, kurį lengva transformuoti – iš viso galimi 6 modulinių sistemų išdėstymo variantai. 

Šis sprendimas suteikia galimybę manipuliuoti erdvėmis, eksperimentuoti, jas skaidyti ar jungti pagal poreikį. Metalizuotos žaliuzės suteikia ir privatumo, ir šviesos.

Projektas išsiskiria tvarumu: architektas sąmoningai rinkosi labai ribotą medžiagų ir komponentų derinį. Betonas pasižymi puikiu šilumos pralaidumu, todėl natūraliai sulaiko saulės spindulių šilumą žiemą, o vasaromis naktį vėsina. Slankioji sienų sistema taip pat leidžia natūraliai ventiliuoti patalpas – tai ypač pasiteisina karštuoju sezonu.

Pabrėždamas brutalistinę estetiką, projekto autorius pritaikė įvairius pramoninius elementus – nuo sandėlių apšvietimo lempų iki restoranų virtuvės įrangos. Tokie elementai suformavo netikėtą stilistiką, perteikiančią tarsi laboratorijos aplinką. Alchemiškai atmosferai pabrėžti ant lentynų išsirikiuotos įvairios stiklinės kolbos, maketai, buitiniai reikmenys ir augalai – tai tarsi savotiškas „kuriozių kabinetas“.

Saulės spinduliai bute sklinda per visą tūrį. Skaidriose ir metalizuotose plokštumose šešėliai ir šviesos srautai nepaliaujamai kinta, paversdami paprastą interjerą dinamiška erdve. Taip šviesa tampa dar viena šio architektūrinio kūrinio dimensija, atspindinčia kasdienybės grožį per nuolat kintantį žaismą.

Jean’as Verville’is šiuo projektu atveria duris į ateities brutalizmą, kuriame susilieja estetika, funkcionalumas ir tvarumas. Ši interjero laboratorija iliustruoja, kaip, išmaniai pritaikius brutalaus betono struktūras ir pramoninius elementus, galima sukurti interjerą, peržengiantį paprasto gyvenamojo būsto įvaizdį. Tai – architektūrinė interpretacija, kviečianti eksperimentuoti ir permąstyti, kokia lanksti, kūrybiška ir autentiška gali būti erdvė.

234