Tekstas Jono Malinausko

Šveicarų kompanija Laufen, jau daugiau nei 120 metų gaminanti santechninę keramiką, nuolat plėtoja holistinį požiūrį į vonios kambarį kaip reikšmingą kūno ir sielos harmonijos erdvę. Pastaraisiais metais įmonė laikosi nuostatos, kad šią vienovę lemia ne vien tik techniniai sprendimai, bet ir originalios estetinės koncepcijos. Siekdama kuo plačiau viešinti šį požiūrį, Laufen pradėjo įgyvendinti naują parodų rengimo strategiją. Europos miestuose esančias atstovybes pradėta versti dailės parodų salėmis. Jose eksponuojami meno kūriniai skatina kultūros artefaktų ir naujausių technologijų sąveiką. 

Naujosios LAUFEN kolekcijos kūriniai įmonės ceche

Monika Baumann

Šių metų Milano dizaino savaitės metu Laufen būstinėje atidaryta paroda tapo išraiškingu naujosios menų sintezės manifestu.  Dizaino studijos Lys sukurta instaliacija šmaikščiu pavadinimu How dare you (angl. „Kaip jūs išdrįsote“) sujungė keletą unikalių projektų, sukurtų iškiliems menininkams  bendradarbiaujant su kompanijos specialistais.  Tris pastato aukštus aprėpianti paroda, kurios eklektiškumo lygį prieš keletą metų buvo sunku net įsivaizduoti, buvo surengta tam, kad atlieptų vis įmantresnius vartotojų poreikius, taip pat padėtų garsiajai šveicarų įmonei apmąstyti vonios kambario ateities pokyčius. 

Pagrindiniais parodos akcentais tapo šveicarų grafikės Monikos Baumann Keramikos grafinės interpretacijos ir dizaino studijos NM3 sukurta baldų ir įrangos serija Capsule collection

Grafinio dizaino studijas baigusios šveicarų menininkės Monikos Baumann kūrybos stilių kritikai vadina „inovatyvia anarchija“. Sekdama dadaizmo ir britų punk’o tradicijomis, ji kuria labai drąsias ir kartu eklektiškas kompozicijas, naudodama koliažą, fotokopijavimą, popieriaus karpymą, monotipinius atspaudus ir kitas rankų darbu paremtas technikas. „Kompiuteris yra puikus pagalbininkas, bet aš turiu jausti analoginių procesų fizinę plotmę ir galią“, – tvirtina menininkė. Duodama interviu šių eilučių autoriui M. Baumann teigė, kad jos bendro projekto su Laufen tikslas buvo ne tik papuošti keramikos gaminius ekspresyvia grafika, bet ir įšvirkšti kuo daugiau emocijų į vonios kambarį, paverčiant jį „energijos šaltiniu, reikalingu kasdienei rutinai įveikti“. Iš tiesų ribotam tiražui skirtos M. Baumann grafinės kompozicijos paverčia santechnikos gaminius tikrais kitamaniais,  griaunančiais įprastą vonios kambario ramybę.

 

 

ADA vonios maišytuvas, papuoštas M. Baumann grafika

M. Wanderso sukurtas ornamentas Bohemian

M. Wanderso sukurtas ornamentas Bohemian

Italų dizainerių trio NM3 (Delfino Sisto Legnani, Francesco Zorzi ir Nicolò Ornaghi) pagrindinė veikla yra nestandartinių baldų gamyba, pabrėžiant medžiagiškumą ir formų geometrinį tikslumą. Šiuos principus jie pritaikė ir projektui, pavadintam Capsule collection. Pirmą kartą Laufen istorijoje vonios kambaryje teko panaudoti nerūdijantįjį plieną, norint įgyvendinti puristinę koncepciją, kuomet preciziškai pagaminti plieniniai stačiakampiai beveik išnyksta erdvėje dėl veidrodinių paviršių. Nepaisant formų paprastumo, sistema yra puikiai suderinama su daugeliu Laufen keraminių indų bei pagalbinių elementų. Be to, Capsule collection galima naudoti ir už vonios kambario ribų – ne veltui projekto reprezentacinė fotosesija ne studijoje, o garsiuose Milano viešuose interjeruose, kur plieniniai baldų paviršiai lyg kaleidoskope atspindėjo vizualųjį aplinkos prašmatnumą.    

Garsusis olandų dizaineris Marcelis Wandresas, kritikų juokais vadinamas „gyvąja dizaino anomalija“, savo kūryboje dažnai remiasi šmaikščiomis postmodernizmo citatomis bei olandų liaudies meno tradicijomis. Tobulindamas New Classic kolekciją, pagrindinį dėmesį jis skyrė plautuvių ir kriauklių paviršių reljefinių tekstūrų kūrimui. Naudodamasis Saphirkeramik technologijos teikiamomis galimybėmis, M. Wandersas sukūrė tris subtilius ornamentus, kurių kiekvienas įgijo savitą ritmą bei struktūrą. Kartu jų vieningai deklaruota technogeninių formų ir gamtos motyvų simbiozė tapo parodos How dare you leitmotyvu. Naujieji ornamentai sklandžiai pritapo prie anksčiau sukurtų New Classic serijos vonios kambario baldų, 2019 m. laimėjusių prestižinį iF Design apdovanojimą.  

Capsule Collection

Capsule Collection

ADA vonios maišytuvas, papuoštas M. Baumann grafika

Marcelis Wandersas ir šviestuvas Falconnier

Dar vienas M. Wanderso ir Laufen bendradarbiavimo projektas buvo skirtas šveicarų architektui Gustavui Falconnier, kuris XIX a. pabaigoje pradėjo naudoti dekoratyvinius stiklo blokelius. Naujųjų šviestuvų Falconier struktūrą sudaro moduliniai spalvoto stiklo elementai, pagaminti naudojant originalias XIX a. formas, bei analogiškos formos Saphirkeramik technologijos keraminiai blokeliai. Naujieji šviestuvai, labiau skirti reprezentacinėms erdvėms nei vonios kambariams, atveria įmonei Laufen naujos veiklos galimybes.

Apskritai ekspozicija How dare you ne tik atskleidžia garsių menininkų požiūrį į vonios kambario raidos perspektyvas, bet ir pažymi naujas vizualiojo meno ekspansijos gyvenamosiose erdvėse kryptis.

174